Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Dywany wracają do łask

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niegdyś obszerny dywan, zakrywający często niezbyt reprezentacyjną podłogę, był podstawowym elementem dekoracyjnym większości mieszkań. Z trudem wyciągany spod kompletu wypoczynkowego, dwa razy do roku spędzał sen z powiek domowników – trzeba go było przecież uwzględnić w harmonogramie świątecznych porządków. Jakiś czas temu zapanowała moda na „bezdywanowość”, rozpoczął się kult odkrytych podłóg i połyskliwych płytek, kojarzonych z nowoczesnością. Stary dywan stał się wnętrzarskim reliktem, a coraz bardziej futurystyczne aranżacje wyparły go, wydawałoby się, na dobre. W ostatnich latach obserwuje się jednak stopniowy powrót do idei dywanu. Jego zalety są odkrywane na nowo, powstało też mnóstwo wariacji i dziś można się cieszyć dywanami zupełnie innymi niż kiedyś (np. dywan rabbit lub dywan geometryczny).

Dywanowy renesans

Świeże spojrzenie na dywany do salonu czy sypialni wiąże się przede wszytkim z dwoma czynnikami. Po pierwsze nowoczesne tekstylia podłogowe wykonywane są teraz najczęściej z włókien syntetycznych, które nie tylko nie stanowią problemu dla alergików, ale są dużo bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiejsze do czyszczenia od tradycyjnych wełnianych dywanów. Po drugie te podłogowe elementy wyposażenia znacznie zmieniły swoją stylistykę. Dywany nowoczesne (np. dywan skandynawski) o wiele częściej pozostają jednolite, w stonowanych odcieniach, stając się idealnym dodatkiem do wnętrz utrzymanych w klimacie minimalistycznym lub skandynawskim. Dywan bez wzoru, nie ingerując zbytnio w styl pokoju, subtelnie ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności, zaś wzorzysty chodnik (np. dywan etno) może stać się ciekawym motywem, pasującym do ogólnego wystroju.

Nowoczesne modele

W ostatnich sezonach największą popularnością cieszy się dywan do salonu shaggy czyli puszysty i bardzo miękki, z runem o kilku centymetrach wysokości, niekiedy lekko połyskujący. To idealna propozycja dla osób lubiących chodzić po domu boso. Taki dywan w salonie lub w sypialni sprawi, że stąpanie w okolicach sofy czy wstawanie z łóżka będzie naprawdę przyjemne. Model shaggy sprawdzi się także świetnie jako dywan do pokoju dziecięcego. Maluchy mogą się na nim bezpiecznie bawić i kłaść, a jego struktura sprawi, że przebywanie na nim stanie się frajdą porównywalną do tarzania się w trawie. Trzeba tylko uważać na drobne klocki i inne zabawki – łatwo je przeoczyć i wciągnąć odkurzaczem podczas sprzątania.

Dywan dopasowany do wnętrza

Wybierając dywany do salonu i innych pomieszczeń, warto pamiętać o dostosowaniu typu tekstyliów do specyfiki wnętrza. W wypadku przestrzeni, w których często chodzi się w butach, najlepiej postawić na chodniki o krótkim włosiu. Dywan do przedpokoju musi być więc przede wszystkim praktyczny i łatwy do czyszczenia.

Z kolei jeśli chodzi o aspekty dekoracyjne, nowoczesny dywan może być delikatną ozdobą i niemal zupełnie zlewać się z podłogą, ale też przyciągać wzrok ciekawym deseniem: zygzakiem lub multiplikowanym wzorem geometrycznym. Dywan zygzak sprawdzi się zarówno w wersji czarno-białej, jak i wzbogaconej o dodatkowy kolor. Warto jednak pamiętać, aby dekoracje te nie krzyżowały się z innymi motywami wykorzystanymi w aranżacji i korespondowały z przewodnim stylem, np. do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym wybierz dywany loftowe. Jeśli chcemy wyróżnić wnętrze, warto wybrać dodatek w mocnym kolorze, np. dywan musztardowy lub dywan czerwony.

Dywanowa paleta barw

Wśród dywanowych trendów od jakiegoś czasu dominują raczej stonowane odcienie, takie jak beże, brązy (np. dywan brązowy z ciekawym wzorem), szarości i biele, ale nie tylko. Choć bardzo popularny dziś miękki dywan skandynawski o wyrazistej fakturze spotyka się zazwyczaj w jasnej odsłonie, znowu coraz częściej na podłogach pojawiają się tekstylia w odważniejszych barwach. W pokojach, w których ściany i meble zdominowane są przez biel i szarość z dodatkiem jasnego drewna niezwykle nowocześnie prezentuje się np. dywan turkusowy. Utrzymuje on chłodną tonację, ale jednocześnie ociepla wnętrze swoją miękką powierzchnią.

Dywany dla dzieci także nie stronią od kolorów. Jednakże zamiast pstrokatych zestawień barwnych, znacznie częściej stawia się dziś na dywan w odcieniach pasteli. Subtelne nasycenie różnorodnych barw sprawia, że nawet dywanik o bardzo bogatym, dziecięcym wzorze świetnie wpisuje się w nowoczesne, ale przytulne wnętrze sypialni najmłodszych.