Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Regał na książki i dekoracje – czym kierować się podczas wyboru?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Chociaż statystyki niezmiennie alarmują o zmniejszającym się poziomie czytelnictwa, a wielu miłośników lektury coraz częściej wybiera elektroniczne czytniki, tradycyjna książka wciąż ma się dobrze. Nie jest ona wyłącznie źródłem rozrywki i wiedzy, lecz także pięknym, ponadczasowym przedmiotem, dodającym ciepła i charakteru nawet najbardziej minimalistycznemu wnętrzu. Odpowiedni regał na książki jest zatem jednym z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania, a właściwie dobrany stanie się jego ozdobą. Czym kierować się podczas zakupu regału?

Regał do niewielkiego wnętrza

Wybór właściwego mebla na książki zależy przede wszystkim od rozmiaru i ogólnej aranżacji pokoju. Niedostatek przestrzeni wcale nie musi oznaczać rezygnacji z regału. Wysokie regały na książki warto zastąpić wtedy niższymi, o lekkiej ażurowej konstrukcji i płytszych półkach. Postaraj się wówczas nie zapełniać całego miejsca, ale zostawić nieco prześwitów na ścianę, aby uniknąć efektu zbyt zbitej, dominującej bryły. Z kolei wysoka biblioteczka na książki sprawdzi się w małym mieszkaniu jako element wydzielający przestrzeń, np. między jadalnią a salonem. Dobrym rozwiązaniem jest także regał narożny, pozwalający na optymalne wykorzystanie miejsca, choć nieco trudniejszy do zagospodarowania.

Oryginalne rozwiązanie

Niezwykłą popularność zyskał ostatnio regał schodkowy, który pasuje w zasadzie do wszystkich typów wnętrz – zarówno o tradycyjnym wystroju, jak i tych nowoczesnych, np. skandynawskich. Taki mebel przede wszystkim dynamizuje przestrzeń i nadaje pomieszczeniu pożądaną oryginalność. Stanowi nie tyko duże pole do aranżacyjnego popisu, lecz także dostarcza dodatkowego miejsca na kolejnych „stopniach”, mogących pomieścić rozmaite ozdoby, takie jak ramki na zdjęcia i grafiki, kwiaty czy inne drobne przedmioty. Wreszcie schodkowa biblioteka to świetne rozwiązanie dla mieszkań na poddaszu, gdzie aranżacja powierzchni o obniżającym się suficie bywa niekiedy kłopotliwa.

Nowoczesny regał na książki

Meble na domowy księgozbiór kojarzą się często z monotonnymi rzędami wysokich półek, z których korzystanie wydaje się uciążliwe, a cała monumentalna konstrukcja przytłacza. Jednakże nowoczesne regały na książki potrafią idealnie wkomponować się w codzienną przestrzeń salonu. Jeśli ilość Twoich lektur jest niewielka, warto zdecydować się na niski regalik, nad którym powiesić można dodatkowe półki lub zostawić wolną przestrzeń na obraz czy telewizor. Dobrym rozwiązaniem jest także wąski regał, równoważący niskie, długie salonowe blaty pod sprzęt audiowizualny. Sprawdzi się on także w przypadku rozległej biblioteki od podłogi do sufitu – umieszczony między dwoma szerszymi meblami przełamie nudne linie półek i doda nieco dynamiki.

Rola dekoracji

Pamiętaj, że regały to nie tylko miejsce do przechowywania i eksponowania książek. Tak naprawdę wyposażenie najbardziej gustownych biblioteczek stanowi umiejętne połączenie lektur i ozdób. Dlatego też najlepiej prezentują się meble, których podziały nie ograniczają się do poziomych półek, lecz mają też pionowe przegrody, tworzące osobliwą siatkę. Wówczas naprzemiennie zapełnij poszczególne schowki książkami i ulubionymi przedmiotami. Minimaliści zdecydują się na obłe naczynia, metalowe konstrukcje czy oparte o ścianę ramki z grafikami, zaś miłośnicy bibelotów będą przeplatać kolejne tomy, zdjęciami, figurkami i innymi drobiazgami.

Na każdą kieszeń

Solidny regał na książki wcale nie musi być drogi. Oczywiście, jeśli zależy Ci na materiale naprawdę wysokiej jakości, który służyć będzie przez pokolenia, warto postawić na tradycyjny model, najlepiej z drewna akacjowego lub dębowego, zaspokajający najbardziej wyszukane gusta. Jeśli jednak Twój budżet na ten cel jest ograniczony, możesz śmiało wybrać tańszą biblioteczkę, np. z płyty meblowej, która wizualnie prezentuje się jak prawdziwe drewno.

Regał częściowo otwarty

Oprócz atrakcyjnej konstrukcji, pięknych książek i ozdób meble tego typu służą także do przechowywania innych rzeczy, takich jak: kolekcjonowana prasa czy dokumenty. Regał z drzwiczkami idealnie nada się zarówno dla tych, którzy nie chcą eksponować swoich zbiorów, jak i nielubiących częstego odkurzania półek i ich zawartości. Takie biblioteki to także znakomite wyposażenie gabinetu, gdzie funkcja reprezentacyjna ustępuje praktycznej. Solidny, czterodrzwiowy regał, częściowo przeszklony pozwoli połączyć użyteczność z gustownym wystrojem. W zależności od przestrzeni jaką dysponujesz w mieszkaniu i osobistego podejścia do rytuału zanurzania się w lekturze, możesz zdecydować się na wydzielenie części salonu, przeznaczając ją na swoisty kącik czytelniczy wyposażony w dodatkowy fotel lub szezlong oraz stojącą lampę.