Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak dobrać oświetlenie przedpokoju i na co zwracać uwagę?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Większość domów posiada przedpokój, ale urządzenie go ze smakiem i dobór odpowiednich dodatków może stanowić nie lada wyzwanie. Jak dobrać oświetlenie przedpokoju i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy. 

Wizualne wzbogacenie przedpokoju może przysporzyć problemów nawet doświadczonemu projektantowi. Oprócz mebli, które muszą być proporcjonalne do długości i szerokości pomieszczenia, bardzo ważne jest także oświetlenie., zwłaszcza jeśli chcesz stworzyć wyjątkową i efektowną atmosferę. Za pomocą kilku sztuczek ze światłem przedpokój może zamienić się w naprawdę przyjemne miejsce. Jak tego dokonać?

Oświetlenie przedpokoju - na co zwracać uwagę?

Jeśli Twój dom posiada duży przedpokój znajdujący się przy wiatrołapie, ważne jest, aby oświetlić go w sposób funkcjonalny, zwłaszcza jeśli poza drzwiami wejściowymi nie ma innych źródeł naturalnego światła.

Wybierając system oświetlenia na korytarz, trzeba wziąć pod uwagę jego położenie, kształt, a także stylistykę reszty domu. Oświetlenie do przedpokoju ma być funkcjonalne, ale też ma uczynić tę przestrzeń przytulną i gościnną.

Oświetlenie przedpokoju - jak dobrać

Jeśli przedpokój jest duży, ciekawie może wyglądać pokaźnych rozmiarów lampa sufitowa. Przedpokój z oryginalnym wiszącym żyrandolem będzie wówczas centralnym punktem, do którego należy dopasować nieco subtelniejsze umeblowanie. Jeśli z kolei przedpokój jest mniejszy, trzeba postawić na oświetlenie, które nie tylko nie zaburzy proporcji tego pomieszczenia, ale nawet optycznie je powiększy.

Dlaczego oświetlenie w przedpokoju jest takie ważne?

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widzimy po przekroczeniu progu domu lub mieszkania. Musi być dobrze oświetlony, gdyż w głównej mierze to właśnie oświetlenie zapewnia klimat i dobre pierwsze wrażenie. Na rynku jest wiele rozwiązań, które pomogą nam doświetlić każdy przedpokój i uzyskać pożądany efekt: od zapewnienia światła, by wygodnie się ubrać do wyjścia i rozebrać po przyjściu, po bardziej zaawansowane funkcje. Wśród nich może być konieczność doświetlenia wybranej części przedpokoju (np. schodów), wyeksponowanie wnęki, podświetlenie obrazu czy galerii zdjęć na ścianie, a nawet zapewnienie oryginalnej gry świateł zapewniającej odpowiedni klimat.

W tym celu warto zapoznać się z szeroką ofertą oświetlenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na spoty i reflektorki (także te z czujnikiem ruchu), a także na zdalnie sterowane inteligentne oświetlenie, którym można w pełni sterować nawet poza domem. Dzięki temu można dostosować harmonogram włączania i wyłączania światła zgodnie z codziennymi przyzwyczajeniami.

Lampy wiszące czy stojące? Jak najlepiej oświetlić długi i wąski przedpokój?

Większość korytarzy jest długa i wąska. Najczęściej, aby uzyskać równomierne oświetlenie, stosuje się wpuszczane lampy punktowe, które najlepiej sprawdzają się w przypadku pomieszczeń o niskich lub standardowych wysokościach.

W przypadku wysoko zawieszonych sufitów wachlarz możliwości jest nieco większy, bowiem można zdecydować się na zastosowanie lamp listwowych. To rozwiązanie pozwala rozproszyć światło nawet w najbardziej odległych częściach korytarza.

Komoda i oświetlenie przedpokoju

W korytarzu wąskim np. na 120 cm należy zachować ciąg komunikacyjny i swobodę ruchów, dlatego lepiej nie stosować tu oświetlenia stojącego, chyba że dysponujemy wnęką.

Za to długie ściany wąskich korytarzy to idealne miejsce na montaż kinkietów. Ścienne lampy pozwalają na elastyczne zarządzanie obszarami światła i cienia, tworząc eleganckie otoczenie. Ponadto kinkiety świetnie oświetlają zdjęcia i obrazy, które dobrze sprawdzają się w roli ozdób długich pomieszczeń.

Ślepy przedpokój - oświetlenie sufitowe

Przedpokój o niewielkich rozmiarach może okazać się nie mniej problematyczny niż duży, ale wąski i długi. Należy pamiętać, że oświetlenie przedpokoju, aranżacje mebli i motyw przewodni trzeba dostosować do ilości dostępnej przestrzeni. W ciemnym, małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się jasne kolory. Niekwestionowanym sprzymierzeńcem ograniczonego metrażu będzie lustro. Jeśli uda się go zamontować na przeciwległej ścianie do drzwi wejściowych, wiatrołap optycznie zyska na metrażu. W przedpokoju tego typu najlepiej postawić na oświetlenie sufitowe - punktowe lampy na całej długości sufitu ograniczą ilość stojących na podłodze przedmiotów i skierują wiązkę światła tam, gdzie to najbardziej potrzebne.

Przedpokój połączony z salonem - najlepsze oświetlenie

Przedpokój otwarty na salon to rozwiązanie szczególnie często praktykowane w nowym budownictwie, ponieważ brak ścianek oddzielających obie przestrzenie (szczególnie w mieszkaniach o małym metrażu) pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Otwarcie przedpokoju na salon wymaga jednak spójności stylizacyjnej oświetlenia i umeblowania. W salonie niech to będzie pokaźniejszych rozmiarów, efektowna lampa.

Kinkiet loft do przedpokoju

Przedpokój z kolei wyposażmy w neutralne oświetlenie punktowe. W salonie dobrze sprawdzi się np. plafon lub zgrupowane plafony, które podkreślą nowoczesny styl mieszkania. Tego typu architektura budynku wymaga jednak zastosowania barwy światła o tym samym odcieniu: białego lub żółtego - w zależności od upodobań.

Podsumowując, oświetlenie przedpokoju jest często pomijane na etapie projektowania i dekorowania przestrzeni. Warto to zmienić, ponieważ światło może we wspaniały sposób ożywić tę przestrzeń w Twoim domu.