W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem
powrót

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Przystępując do urządzania sypialni, zaczynamy zwykle od łóżka, które jest kluczowym meblem w pomieszczeniu oraz, zazwyczaj, zajmuje także najwięcej miejsca. Jak ustawić mebel, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń i czuć się komfortowo? Warto zastanowić się zarówno, nad funkcjonalnością danego układu, jak również znać podstawowe zasady feng shui, które nam w tym pomogą. Szczególnie problematyczna jest sytuacja, kiedy w sypialni dysponujemy tylko jedną pełną ścianą bez okien, lub pokój przeznaczony na sen mieści się na poddaszu z ukośnym sufitem. Dobrze przemyślane ustawienie łóżka będzie miało ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie.

Sypialnia niewielkich rozmiarów

Niewielka sypialnia wymaga oszczędnego umeblowania, być może wiąże się z redukcją powierzchni spania czy rezygnacji z szafek nocnych. Ograniczone wymiary powierzchni sypialni zmuszają nas do wyboru takiego łóżka do sypialni, aby wystarczyło jeszcze miejsca dla przejścia do okna czy szafy. Optymalne urządzenie wnętrza jest możliwe, należy tylko pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących aranżowania sypialni.

Według starożytnej sztuki planowania przestrzeni zwanej feng shui, łóżka sypialniane powinny być usytuowane wezgłowiem do ściany – tak, aby mieć dostęp do łóżka z trzech stron świata. Niestety, nie każde pomieszczenie pozwala na tak idealne rozmieszczenie, szczególnie gdy do dyspozycji mamy mniejszy pokój, należący do dziecka. Zalecane jest wtedy, aby łóżka młodzieżowe stały pod ścianą prostopadle lub równolegle do drzwi i jednocześnie możliwie najdalej od okna. Unikać należy zatem ustawienia łóżka przodem do wejścia oraz w tzw. tunelu powietrznym, pomiędzy drzwiami a oknem czy oknami. Ma to duży wpływ na jakość naszego snu i tym samym na ogólne samopoczucie i zdrowie.

Sypialnia ze skosami i z oknami

Wiemy już, jak prawidłowo zaaranżować sypialnie i czego w niej unikać. Mając do dyspozycji sporej wielkości pokój, lecz ulokowany na poddaszu, wbrew pozorom, dużo trudniej zastosować się do zasad feng shui.Mimo większego metrażu, jaki mamy do dyspozycji, aranżację sypialni na poddaszu często komplikuje obecność skosów, kominów i licznych okien. Mamy zatem ograniczoną przestrzeń, na której możemy ustawić łóżko i szafki nocne do sypialni.

Dodatkowo, umiejscowienie mebli musi współgrać z podstawowymi zasadami mającymi wpływ na to, aby nasz sen był spokojny i komfortowy Warto zatem dokładnie zaplanować przestrzeń tak, aby nasze zmysły były uspokojone, a nasze ciało wypoczęte.
Oprócz samego ulokowania łóżka, równie ważne jest jego otoczenie. Przestrzeń nad łóżkiem, a szczególnie nad miejscem, gdzie będziemy trzymać głowę, powinna być pusta. Zamiast półek umieszczonych nad wezgłowiem łóżka, do przechowywania książek zastosujmy regał, niewielką komodę lub szafkę nocną, która pozwoli nam trzymać pod ręką aktualnie czytaną lekturę oraz te niewielkie przedmioty, których aktualnie potrzebujemy.

Mając odpowiednio ustawione łóżko w sypialni, możemy zaplanować resztę umeblowania tak, aby wszystko ze sobą współgrało. Pamiętajmy, że w sypialni odpoczywamy, przestrzeń powinna zatem być harmonijnie urządzona. Zastosujmy raczej stonowaną kolorystykę i nie przesadzajmy z dodatkami.