Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak wypełnić przestrzeń? Pomysł na ścianę w salonie

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nawet jeśli rozmieścisz meble w przemyślany sposób, puste ściany mogą wywołać efekt niedokończonej aranżacji. Zasada ta dotyczy także wnętrz minimalistycznych. Dekoracje ścienne do salonu mają więc znaczenie niebagatelne, co potwierdza fakt, że wiele pytań kierowanych do dekoratorów dotyczy właśnie tego aspektu. Planując salon, inspiracje czerpać możesz z wielu nurtów i trendów. Jakimi zasadami kierować się przy dobieraniu i komponowaniu dekoracji?

Pomysły na dodatki do salonu

Dobierając dekoracje, zwróć uwagę na kilka kwestii. Najważniejsze, by nie przesadzić z liczbą i zróżnicowaniem dodatków. Pozwoli to zachować spójność i uniknąć chaosu. W zakresie kolorystyki cenna jest również zasada „im mniej, tym lepiej”. Jeśli masz wątpliwości, zastosuj bezpieczny schemat jednego lub dwóch kolorów dominujących w pokoju, różnicując je jedynie odcieniem.

Myśląc o dekoracji ścian, wiele osób automatycznie bierze pod uwagę obrazy oraz zdjęcia. To dobry trop, dający szerokie możliwości aranżacyjne. Zastanów się, jaką funkcję mają pełnić te ozdoby. Czy chcesz postawić na jeden, charakterystyczny obraz, czy marzy ci się galeria rodzinnych zdjęć? Klasyka czy nowoczesność? Wybór dodatków jest tak duży, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Rodzaje dodatków do salonu 

Dodatki do salonu często łączą funkcję estetyczną i praktyczną. Przykładem mogą być lustra wiszące, które nie tylko zdobią, lecz także optycznie rozjaśniają i powiększają wnętrza. Pozwolą wyeksponować inne elementy, jeśli powiesisz je np. na wprost pięknej komody, witryny pokojowej lub naprzeciw stołu.

Jeśli lubisz rękodzieło, zainteresuj się oryginalnymi dekoracjami ściennymi w postaci plecionek lub przestrzennych kompozycji z kutego metalu. Ciekawym wyborem są także naklejki: od kolorowych, idealnych do mieszkania pełnego dzieci, po geometryczne wzory.

Sposób na oryginalne dekoracje ścienne do salonu

Kelley Carter, architekt i dekorator wnętrz, przygotowała listę ułatwiającą dobór mebli i dodatków. Pokazuje w niej, jak należy postępować, by urządzając rozmaite pomieszczenia – także salon – aranżacje tworzyć z myślą o ciekawym efekcie końcowym, a nie po prostu zawiesić obrazy czy półki ścienne do salonu.

Zdaniem Carter dodatek idealny powinien spełniać jedno spośród kilku kryteriów. Oto niektóre z nich:

  • The Inviter – element przyciągający uwagę i wzbudzający ciekawość,
  • The Eye Lifter – szczegół skłaniający do uniesienia wzroku, może to być pokaźna kolekcja zdjęć w ramkach albo ciekawe oświetlenie do salonu,
  • The Wow-Factor – dodatek wyróżniający się spośród innych,
  • The Weird Thing – coś, co zadziwia i prowokuje pytania,
  • The Personalizers – przedmioty osobiste, rodzinne pamiątki czy fotografie bliskich.


Wybierz jedną z grup, która najbardziej do ciebie przemawia, albo poszukaj swojego sposobu na interesujące dekoracje ścienne w salonie.

Komponowanie dodatków

Architekci wnętrz często wykorzystują regułę grupowania dodatków. To najprostsza metoda na zapewnienie wrażenia porządku i spójności. Obrazom towarzyszą więc półki wiszące do salonu, na których ustawiono książki lub pamiątki. Jak jednak uzyskać kompozycję atrakcyjną wizualnie?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest montowanie dekoracji za nisko lub za wysoko. Sprawdzona reguła to tak zwana „zasada 145”, zgodnie z którą środek obrazu lub kompozycji powinien znaleźć się na wysokości 145 cm od podłogi. Wówczas całość znajduje się na poziomie przyjaznym dla oka. Oczywiście, pod uwagę wziąć należy wysokość pomieszczenia i rozmieszczenie mebli. Jeśli w salonie masz wysoki sufit, dopasuj wymiary proporcjonalnie. Pamiętaj też, że obrazy i zdjęcia nie powinny stykać się z krawędziami mebli.

Triki dekoratorów

Dekoratorzy mają zwykle kilka sprawdzonych metod zestawiania obrazów i zdjęć. Możesz wybrać regułę powtarzalności, korzystając z ramek w jednakowym rozmiarze, lub postawić na różnorodność. Przy drugiej opcji wykorzystaj co najmniej trzy różne wielkości dla równowagi kompozycji. Spróbuj umieścić je na wyobrażonej linii biegnącej przez środek, po skosie lub traktując jedną z ramek jako centrum. Obrazy uzupełniać może zlokalizowane w pewnej odległości lustro wiszące albo oświetlenie do salonu w postaci kinkietów.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: zanim przystąpisz do montażu dekoracji, przetestuj parę opcji „na sucho”. Rozłóż wybrane elementy na podłodze lub wykorzystaj szablony z kartek, aby sprawdzić, czy układ ci odpowiada. Gdy w ścianie pojawi się mocowanie, na zmiany może być za późno.