W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem
powrót

Jak zaaranżować aneks kuchenny?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Choć jeszcze do niedawna aneks kuchenny kojarzył się z nieatrakcyjną przestrzenią w małych mieszkaniach, dziś staje się wiodącym trendem na runku nieruchomości. Pomaga nie tylko w funkcjonalnym zaaranżowaniu niewielkiej przestrzeni, ale także pozwala na tworzenie dużych powierzchni dziennych również w większych domach. Co więcej, połączenie kuchni z salonem umożliwia lepszą integrację członków rodziny i doskonale wpisuje się we współczesny, szybki tryb życia.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym

Połączenie salonu z aneksem daje wrażenie bardziej przestronnego wnętrza. Stylowo urządzona część kuchenna może dodać pomieszczeniu charakteru oraz oryginalności. Musi ona jednak być spójna z wystrojem pokoju dziennego. Urządzając salon z aneksem kuchennym, warto zdecydować się na taką samą podłogę w obu strefach oraz podobną kolorystykę. W przypadku mieszkań o mniejszych rozmiarach dobrze postawić na jasne barwy - biele oraz beże, które mogą optycznie powiększyć wnętrze. W projektach aneksów sprawdzają się meble bez uchwytów. Dostępne dziś zabudowy kuchenne można z łatwością dopasować do wyposażenia salonu. W przypadku zakupu sprzętu AGD warto wybierać urządzenia pod zabudowę, co znacznie podnosi estetykę wnętrza.

Salon z aneksem kuchennym powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Istotne jest w tym przypadku maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a także dopasowanie obecnych w kuchni sprzętów i elementów wystroju do potrzeb korzystających z niej osób. Nie warto inwestować w urządzenia, które będą jedynie zabierać miejsce - lepiej postawić na minimalizm, który nie wychodzi z mody. Zastanawiając się nad wyposażeniem części kuchennej, należy uwzględnić dobry okap. Jest to inwestycja konieczna w przypadku kuchni połączonej z salonem. Będzie on pochłaniał parę i zapachy gotujących się potraw, co zdecydowanie wpłynie na komfort domowników korzystających w tym czasie ze strefy wypoczynkowej.

Funkcjonalnym rozwiązaniem w przypadku aranżacji niewielkiego aneksu kuchennego i salonu jest wybór takiego wyposażenia, które można wykorzystać również w inny sposób, np. blat pełniący także funkcję stołu czy biurka do pracy. Szukając odpowiedniego oświetlenia do aneksu kuchennego, należy zastanowić się nad kilkoma małymi spotami lub żarówkami punktowo oświetlającymi tę strefę. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli w części przeznaczonej na pokój dzienny znajduje się lampa wisząca.

Jak urządzić aneks kuchenny w korytarzu?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że możliwe jest połączenie kuchni z salonem. Nie wszyscy wiedzą jednak, że aneks kuchenny można również urządzić w przedpokoju. Jest to dobry wybór dla osób żyjących w pojedynkę, studentów czy młodych małżeństw, które niewiele czasu spędzają w kuchni. Taka aranżacja przestrzeni pozwala na znaczne zaoszczędzenie miejsca. Okazuje się również funkcjonalna, jeśli domownicy głównie odgrzewają gotowe dania lub przyrządzają szybkie przekąski niewymagające gotowania.

Jak urządzić aneks kuchenny, aby wyglądał stylowo? Podobnie jak w przypadku łączenia kuchni z salonem, warto postawić na minimalizm i wybrać jasne meble, rezygnując z dodatków, które mogą sprawiać wrażenie chaosu. Wszelkie sprzęty kuchenne powinny być schowane w szafkach oraz szufladach. Dobrze również dopasować kolorystykę aneksu do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu.

Jak oddzielić aneks kuchenny od innego pomieszczenia?

Choć dzisiaj modne są otwarte przestrzenie, nie każdemu mogą jednak one odpowiadać. Szczególnie jeśli często korzysta się z kuchni i nie zawsze możemy pochwalić się gościom nieskazitelną czystością. W takim przypadku warto zastanowić się nad sposobami delikatnego oddzielenia aneksu kuchennego od pokoju dziennego czy korytarza.

Granicę mogą wyznaczać wyższe szafki kuchenne czy sofa ustawiona tyłem do zabudowy kuchennej. Oryginalnym rozwiązaniem okazują się również szklane, rozsuwane ściany czy drewniane przepierzenia. W związku z tym, że rozciągają się od sufitu do podłogi, stanowią wyraźną granicę. Między poszczególnymi strefami można również ustawić okrągły lub kwadratowy stół z krzesłami, który będzie jednocześnie dobrym rozwiązaniem dla rodzin jedzących wspólne posiłki.

Modny jest także aneks kuchenny z wyspą. Ten element zwiększa powierzchnię roboczą, umożliwia wygodne usytuowanie sprzętu AGD, a przy tym wygląda estetycznie zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Jego wielkość można dopasować do własnych potrzeb. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w dużych pomieszczeniach. W aranżacjach z wyspą kuchenną doskonale wyglądają wiszące nad nią lampy. Dodają one charakteru i podkreślają cały wystrój wnętrza.