Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak zaaranżować aneks kuchenny? Inspiracje i pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Choć jeszcze do niedawna aneks kuchenny kojarzył się z nieatrakcyjną przestrzenią w małych mieszkaniach, dziś staje się głównym trendem na rynku nieruchomości. Pomaga nie tylko w funkcjonalnym zaaranżowaniu niewielkiej przestrzeni, ale także pozwala na tworzenie dużych powierzchni dziennych również w większych domach. Co więcej, połączenie kuchni z salonem wspiera integrację członków rodziny i doskonale wpisuje się we współczesny, szybki tryb życia.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym

Połączenie salonu z aneksem daje wrażenie bardziej przestronnego wnętrza. Stylowo urządzona część kuchenna może dodać pomieszczeniu charakteru oraz oryginalności. Musi ona jednak być spójna z wystrojem pokoju dziennego.

Urządzając salon z aneksem kuchennym, warto zdecydować się na taką samą podłogę w obu strefach oraz podobną kolorystykę. W przypadku mieszkań o mniejszych metrażach dobrze postawić na jasne barwy — biele i beże, które mogą optycznie powiększyć wnętrze.



W projektach aneksów sprawdzają się meble bez uchwytów. Dostępne dziś zabudowy kuchenne można z łatwością dopasować do wyposażenia salonu. W przypadku zakupu sprzętu AGD warto wybierać urządzenia pod zabudowę, co znacznie podnosi estetykę wnętrza.

Salon z aneksem kuchennym powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Istotne jest w tym przypadku maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a także dopasowanie obecnych w kuchni sprzętów i elementów wystroju do potrzeb korzystających z niej osób.

Aranżacje salonu z kuchnią są obecnie ukierunkowane na minimalizm. Kuchnia nie może być „przeładowana”. Zamiast dodatków, które nie są funkcjonalne, lepiej zainwestować w dobry okap. Jest to inwestycja konieczna w przypadku kuchni połączonej z salonem. Będzie on pochłaniał parę i zapachy gotujących się potraw, co zdecydowanie zwiększy komfort domowników korzystających w tym czasie ze strefy wypoczynkowej. To szczególnie ważna kwestia, kiedy urządzamy powierzchnię mieszkalną na przykład w kawalerce.

Funkcjonalnym rozwiązaniem w przypadku aranżacji niewielkiego aneksu kuchennego i salonu jest wybór takiego wyposażenia, które można wykorzystać również w inny sposób, np. jako blat pełniący także funkcję stołu czy biurka do pracy. Szukając odpowiedniego oświetlenia do aneksu kuchennego, należy zastanowić się nad kilkoma małymi spotami lub żarówkami punktowo oświetlającymi tę strefę. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli w części przeznaczonej na pokój dzienny znajduje się lampa wisząca.

Jakie meble do aneksu kuchennego wybrać?

Kluczową kwestię odgrywa układ naszego mieszkania. Zupełnie inaczej trzeba podejść do kuchni, która jest pomieszczeniem otwartym. Mały salon z aneksem kuchennym to szczególnie popularne rozwiązanie, na które stawia wielu deweloperów w nowoczesnym budownictwie.

Tak zaaranżowana przestrzeń doskonale będzie się prezentować z jasnymi barwami, które dodatkowo doświetlą kuchnię i dodają jej nieco elegancji. Zawsze warto zainwestować też w punktowe oświetlenie LED, zwłaszcza nad blatem. Można je kupić w Salonach Agata. Powinniśmy pamiętać też o frontach kuchennychktóre będą utrzymane w tej samej tonacji kolorystycznej, co pozostałe elementy umeblowania.

Jak oddzielić aneks kuchenny od innego pomieszczenia?

Choć dzisiaj modne są otwarte przestrzenie, nie każdemu mogą jednak one odpowiadać. Szczególnie jeśli często korzysta się z kuchni i nie zawsze możemy pochwalić się gościom nieskazitelną czystością. W takim przypadku warto zastanowić się nad sposobami delikatnego oddzielenia aneksu kuchennego od pokoju dziennego czy korytarza.

Granicę mogą wyznaczać wyższe szafki kuchenne czy sofa ustawiona tyłem do zabudowy kuchennej. Oryginalnym rozwiązaniem okazują się również szklane, rozsuwane ściany czy drewniane przepierzenia. W związku z tym, że rozciągają się od sufitu do podłogi, stanowią wyraźną granicę. Między poszczególnymi strefami można również ustawić okrągły lub kwadratowy stół z krzesłami, który będzie jednocześnie dobrym rozwiązaniem dla rodzin jedzących wspólne posiłki.

Modny jest także aneks kuchenny z wyspą. Ten element zwiększa powierzchnię roboczą, umożliwia wygodne usytuowanie sprzętu AGD, a przy tym wygląda estetycznie zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Jego wielkość można dopasować do własnych potrzeb. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w dużych pomieszczeniach. W aranżacjach z wyspą kuchenną doskonale wyglądają wiszące nad nią lampy. Dodają one charakteru i podkreślają cały wystrój wnętrza.

Jak urządzić aneks kuchenny w korytarzu?

Nie wszyscy wiedzą, że aneks kuchenny można również urządzić w przedpokoju. Jest to dobry wybór dla osób żyjących w pojedynkę, studentów czy młodych małżeństw, które niewiele czasu spędzają w kuchni. Taka aranżacja przestrzeni pozwala na znaczne zaoszczędzenie miejsca. Okazuje się również funkcjonalna, jeśli domownicy głównie odgrzewają gotowe dania lub przyrządzają szybkie przekąski niewymagające gotowania.

Sposoby na zyskanie dodatkowej przestrzeni w aneksie kuchennym

Do zwiększenia przestrzeni można podejść na dwa sposoby: w ujęciu praktycznym oraz wizualnym. Jeśli chcemy optycznie powiększyć kuchnię, warto trzymać się jasnych odcieni kolorystycznych i zadbać o to, by przestrzeń była odpowiednio rozświetlona. Im jaśniejsze będzie oświetlenie, tym lepiej.

W ujęciu praktycznym świetnie sprawdzi się prosta sztuczka, która polega na inwestycji w kuchnię zabudowaną na wymiar, która będzie wyróżniała się na przykład nieco węższym blatem kuchennym. Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów — na przykład piekarników czy zmywarek — które są dopasowane do mniejszych powierzchni. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce może sprawić, że nasz mały salon z aneksem kuchennym zyska nieco więcej przestrzeni do zagospodarowania.

Aneks kuchenny w małym mieszkaniu — ciekawe pomysły aranżacyjne

Jak urządzić mały aneks kuchenny, aby wyglądał stylowo? Pokój z aneksem kuchennym nie musi oferować przestrzeni wynoszącej ponad 20-30 metrów kwadratowych. Jeśli postawimy na minimalizm, a dodatkowo utrzymamy nasz aneks kuchenny z salonem w jednolitej tonacji kolorystycznej, to na pewno będzie wyglądał świetnie.

Dość ciekawym pomysłem może być też rezygnacja ze stołu w części, gdzie znajduje się jadalnia. Skoro mamy do dyspozycji tylko niewielką przestrzeń na aranżację, to lepszym pomysłem będzie zakup odrobinę większego stołu do dużego pokoju. W ten sposób, kiedy będziemy krzątać się po kuchni i przygotowywać smaczne dania, nasze ruchy nie będą ograniczane meblami, które będą znajdować się nieopodal.

Podsumowanie

Umiejętne zaaranżowanie aneksu kuchennego to wyzwanie. Wiele zależy od tego, jaką przestrzeń mamy do zagospodarowania. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają niewielkie mieszkania, na przykład kawalerki, nie mogą cieszyć się stylową, dobrze skomponowaną przestrzenią, która łączy się w przemyślaną całość na przykład z salonem lub przedpokojem.

Każda nowoczesna kuchnia, bez względu na to, czy będzie to pomieszczenie otwarte, czy zamknięte, powinna być utrzymana w jasnych kolorach. Jednym z hitów ostatnich lat jest beż oraz kolor perłowy. Sporo akcesoriów utrzymanych w tych odcieniach znajdziesz w Salonach Agata. Rośnie też popularność sprytnych schowków, dzięki którym na widoku mamy mniej akcesoriów, takich jak garnki czy noże. W tej roli doskonale sprawdzi się na przykład korpus szafki kuchennej z praktycznym organizerem, gdzie będzie można schować niektóre kuchenne sprzęty.