Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak zmieścić stół w małej kuchni? Sposoby na maksymalizację przestrzeni

Wspólne rozmowy do późnej nocy, rodzinne śniadania, kawa z drugą połówką i romantyczne kolacje… stół to więcej niż mebel. Dzięki niemu rzeczywistością stają się marzenia o spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi na wspólnym biesiadowaniu i romantycznym tête-à-tête. Zainspiruj się naszymi pomysłami na stół w małej kuchni i zaaranżuj w swoim M praktyczny i sprzyjający spotkaniom kącik.

Składany stół do małej kuchni, czyli wybór idealny

Pytanie o to, jak zmieścić się w małym mieszkaniu, by przestrzeń była funkcjonalna, spędza sen z powiek wszystkim właścicielom małych metraży. Praktyczne i atrakcyjne wkomponowanie stołu w małej kuchni w bloku może stanowić wyzwanie, ale wystarczy doza inspiracji i kreatywne podejście do projektowania, a można stworzyć kameralną przestrzeń, w której życie zyska wyjątkowy smak. Istnieje wiele inteligentnych sposobów na to, jak zmieścić stół w małym salonie z kuchnią lub w niedużym kuchennym królestwie, nie rezygnując przy tym z funkcjonalności i estetyki.

Składany stół to idealne rozwiązanie do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni. Umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni dokładnie wtedy, gdy jest to potrzebne. Tego typu stoły mają mechanizm składania, który pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca, gdy nie ma potrzeby korzystania z blatu. Występują w wariantach półokrągłych, prostokątnych czy kwadratowych i najczęściej są montowane do ściany. Składany stół to bez wątpienia praktyczne rozwiązanie dla osób ceniących funkcjonalność i elastyczność w aranżacji wnętrz.

Jak zmieścić stół w małej kuchni?
Jak zmieścić stół w małej kuchni?

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przedłużony blat, czyli stół bez... stołu

Mały okrągły stół to jeden z częściej wybieranych kuchennych mebli do malutkich kuchni, ale co powiesz na mniej konwencjonalne rozwiązanie? Ciekawym pomysłem na aranżację stołu w małej kuchni jest zastosowanie przedłużonego blatu. W tym przypadku tradycyjny mebel zostaje zastąpiony zintegrowanym blatem kuchennym – przedłużonym na jednym z boków. W zależności od długości przy takim blacie można ustawić dwa krzesła lub więcej. Plusem takiego rozwiązania jest jego wielofunkcyjność. Po zakończeniu posiłku wystarczy odsunąć krzesła i można korzystać z dodatkowej przestrzeni na blacie, w funkcji standardowego stanowiska kuchennego.

Innym oryginalnym pomysłem na przedłużenie blatu jest wykonanie zabudowy na wymiar przy parapecie, o ile oczywiście wysokość otworu okiennego pozwala na takie rozwiązanie. Decydując się na taką aranżację pamiętaj jednak o detalach – tutaj każdy centymetr ma znaczenie. Zwróć uwagę, czy krzesła wsuną się pod przedłużony blat i czy ich wysokość będzie odpowiednia do wysokości parapetu, by spożywanie posiłków było komfortowe. Więcej inspiracji na aranżację stołu w małej kuchni przeczytasz w tym artykule.

Jak zmieścić stół w małej kuchni?
Jak zmieścić stół w małej kuchni?

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Wysuwane i chowane stoły w małej kuchni jako sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Aranżując niedużą kuchnię, myśl wieloaspektowo i zastanów się, ile miejsca możesz zagospodarować, jakiej wielkości krzesła najlepiej dobrać i czy kącik jadalny musi być stałym elementem pomieszczenia. Może stołujesz się głównie na mieście, a w domu wypijasz tylko szybką małą czarną o poranku? W takim wypadku usilne próby wciśnięcia pełnowymiarowego stołu mogą być bezzasadne. Rozważenie tych kwestii pomoże Ci w wybraniu najbardziej funkcjonalnego pomysłu.

Nie zapominaj, że nie tylko kształt i rozmiar mebli mają znaczenie. Kolorystyka jest niebywale istotna – jasne barwy potęgują wrażenie przestronności i lekkości. Ciężki stół zdecydowanie lepiej zastąpić małym, subtelnym wysuwanym modelem w białym kolorze, a szerokie krzesła tapicerowane z podłokietnikami i obszernym oparciem – minimalistycznymi wariantami na delikatnej podstawie, np. białymi krzesłami w stylu skandynawskim.

Wysuwane i chowane stoły to znakomity patent na wykorzystanie przestrzeni w niedużej strefie kuchennej. Obecnie istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają ukrycie stołu, np. w szufladzie, pod blatem lub w specjalnie zaprojektowanej wnęce. Kiedy chce się skorzystać ze stołu, wystarczy go wysunąć. Takie funkcjonalne rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca bez konieczności rezygnowania z miejsca do rozmów przy kawie czy herbacie.

Jak zmieścić stół w małej kuchni?
Jak zmieścić stół w małej kuchni?

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Półwyspy i wyspy w małej kuchni z funkcją stołu – jak je zaaranżować?

Półwyspy i wyspy kuchenne są nie tylko modnymi elementami wystroju, ale także doskonałymi rozwiązaniami dla małych kuchni. Znakomicie nadają się do wykorzystania w funkcji stołu. Zaleca się, aby blat stołu jadalnego wynosił ok. 75 cm, ale w przypadku wyspy może być umieszczony wyżej. Kluczowe jest wówczas dobranie odpowiednich hokerów lub krzeseł. Wystarczy zdecydować się na nieco szerszy blat, a można po jednej stronie zyskać miejsce do przygotowywania posiłków, a po drugiej do ich spożywania.

Atutem tego typu konstrukcji jest także fakt, że moduły mogą być wyposażone w półki oraz szafki. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania zawsze się przydaje, a w niedużych pomieszczeniach jest wręcz na wagę złota. Co więcej, półwyspy i wyspy to znakomite łączniki między strefą kuchenną a salonem. Niska zabudowa subtelnie oddzieli dwa pomieszczenia, nie rujnując wrażenia przestronności.

Jak zmieścić stół w małej kuchni?
Jak zmieścić stół w małej kuchni?

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Co zamiast stołu do małej kuchni?

Obecnie projektanci bardzo często sięgają po niestandardowe rozwiązania, nawet jeśli warunki tego nie wymuszają. Jeśli nie chcesz stawiać w swojej małej kuchni tradycyjnego stołu, istnieje kilka nietypowych, alternatywnych rozwiązań. Możesz się zdecydować. np. na bar z wysokimi krzesłami, który wniesie powiew nowoczesności do wnętrza i posłuży jako wygodne miejsce do spożywania szybkich posiłków i wypicia porannej kawy. Inną opcją jest stworzenie przytulnej strefy przy oknie – wystarczą wygodne siedzisko i nieduży stolik kawowy.

Ograniczone miejsce nie musi oznaczać rezygnacji z funkcjonalnej i estetycznej kuchni. Wystarczy trochę pomysłowości i kreatywności, aby stworzyć idealne miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny.

Maksymalizacja przestrzeni w małej kuchni jest wyzwaniem, ale jednocześnie pozwala otworzyć się na innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania. Warto rozważyć różnorodne opcje, bo mogą zainspirować do zaaranżowania wyjątkowego, unikalnego wnętrza. Składane stoły, przedłużone czy wysuwane i chowane blaty, półwyspy i wyspy kuchenne mają w sobie ogromny potencjał. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowana mała kuchnia może stać się przytulnym sercem domu, łącząc funkcjonalność z estetyką i tworząc miejsce, w których chętnie będziesz spędzać czas w gronie najbliższych.

Stoły do małej kuchni

Stół rozkładany SIRA

Cena regularna:

809,10
Cena najniższa: 899,-

Cena regularna: 899,-

STÓŁ ROZKŁADANY EST45 D39

Cena regularna:

989,10
Cena najniższa: 1099,-

Cena regularna: 1099,-

Stół rozkładany PARI riviera

Cena regularna:

989,10
Cena najniższa: 1099,-

Cena regularna: 1099,-

Stół rozkładany PARI sonoma

Cena regularna:

989,10
Cena najniższa: 1099,-

Cena regularna: 1099,-

Stół rozkładany ADEO

Cena regularna:

1439,10
Cena najniższa: 1599,-

Cena regularna: 1599,-

Stół BRUGIA EST45-C639 rozkładany

Cena regularna:

1106,10
Cena najniższa: 1229,-

Cena regularna: 1229,-

Stół rozkładany SIRA

Cena regularna:

854,10
Cena najniższa: 949,-

Cena regularna: 949,-

Stół rozkładany ADEO, dąb artisan

Cena regularna:

1214,10
Cena najniższa: 1349,-

Cena regularna: 1349,-

Stół rozkładany okrągły COMET

Cena regularna:

629,10
Cena najniższa: 699,-

Cena regularna: 699,-

Hasła tematyczne: stół Kuchnia