powrót

(Nie)winne dylematy – jakie kieliszki do wina wybrać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jakie kieliszki do wina wybrać? Warto znać odpowiedź na to pytanie, żeby uniknąć faux pas. Trunek ten jest popularny nie tylko nad Sekwaną (Francuzi wypijają ponad 44 litry wina rocznie), również w Polsce uświetnia niemal każdą imprezę: od rodzinnych obiadów po sylwestrowe przyjęcia, imieniny, urodziny, a także inne ważne uroczystości. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnych modeli kieliszków i uzupełnij swoją domową zastawę.

Jakie kieliszki do wina wybrać

Po czym rozpoznać dobre kieliszki do wina? Przede wszystkim muszą być one wykonane z przezroczystego tworzywa, na przykład kryształu lub szkła sodowo-wapniowego. Materiały te charakteryzuje idealna transparentność (barwa trunku jest doskonale widoczna) oraz duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia (zarysowania czy pęknięcia). Poza tym prezentowane naczynia powinny posiadać długą, smukłą nóżkę, która gwarantuje mocny, swobodny chwyt, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu alkoholu przez dłonie.

Istnieje jeszcze jedna istotna zasada, której warto przestrzegać przy wybieraniu opisywanych elementów zastawy. Trzeba dopasować je do rodzaju wina. Kieliszki do wina czerwonego mają zwykle dużą czaszę zwężającą się ku górze, która kształtem przypomina główkę tulipana. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednią powierzchnię styku alkoholu z powietrzem i pozwala na uwolnienie pełni jego aromatu. Trunek należy lekko schłodzić przed podaniem i serwować w temperaturze 16-18°C.


Czarno-złota aranżacja stołu z kieliszkami


Natomiast kieliszki do wina białego są smuklejsze i mniejsze niż naczynia przedstawione powyżej. Węższa czarka o delikatnie rozchylonych krawędziach ułatwia utrzymanie prawidłowej temperatury alkoholu i chroni wrażenia zapachowe przed zbyt wczesnym ulotnieniem. Możesz więc dłużej delektować się poszczególnymi aromatami podczas degustacji. Pamiętaj, by schłodzić trunek, zanim poczęstujesz nim gości. Dzięki temu zyska lekki i orzeźwiający charakter.

W jakich kieliszkach serwować wino musujące?

Kieliszki do wina musującego, czyli tak zwane „szampanówki”, występują w kilku wariantach. Na rynku znajdziesz:

  • „flet” – wysoki i wąski kieliszek o minimalistycznej formie oraz prostych ściankach, osadzony na długiej, cienkiej nóżce. Taki kształt zapobiega zbyt szybkiemu ulatnianiu się zarówno bąbelków, jak i aromatów. Przywołana propozycja z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom nowoczesnych rozwiązań. Jest elegancka i stylowa. Uświetni każdą rodzinną imprezę;
  • „tulipan” – ma lekko zaokrąglone ścianki i szerszą czarkę. Większa powierzchnia czaszy sprawia, że wino „oddycha” i uwalnia bogatszą gamę zapachów oraz pełnię smaku. Kieliszek ten stosowany przy degustacji bardziej wyrafinowanych gatunków szampana;
  • pucharek – płytszy niż „tulipan” czy „flet”, co znacznie ułatwia nalewanie trunku. Posiada płaską czarkę osadzoną na dość krótkiej nóżce. Reprezentuje tradycyjny typ kieliszków do szampana.

Czarno-złote kieliszki na karnawał

Nie tylko budowa różnicuje poszczególne naczynia do wina. Niebagatelną rolę odgrywają w tym wypadku również kwestie estetyczne.Jedne modele mają gładką powierzchnię, inne są ozdobione rozmaitymi nadrukami, na przykład motywem płatków śniegu lub gwiazdek, co nadaje im elegancki, odświętny charakter. Znajdziesz również kieliszki wykonane z barwionego szkła, np. w kolorze niebieskim. Wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz okoliczności, w jakich zamierzasz wykorzystać dane kieliszki (nieformalna impreza, tematyczne przyjęcie itp.).


Akcesoria do wina

Wiesz już, jakie kieliszki wybrać? Świetnie. Przyda się jeszcze karafka do wina. Warto zainwestować w egzemplarz umieszczony w obudowie z wkładem chłodzącym. Pozwoli na utrzymanie niskiej temperatury napoju przez wiele godzin. Duże zainteresowanie budzą obecnie również modele vintage produkowane ręcznie ze szkła wzbogaconego o crystalinę, która zwiększa przejrzystość oraz wytrzymałość naczynia. Opisane akcesorium pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Może być wspaniałą ozdobą salonu bądź jadalni.


Miłośnicy wina powinni pomyśleć również o zakupie innych gadżetów, na przykład pompki próżniowej. Wykorzystaj ją, by usunąć powietrze z otwartej butelki, a w konsekwencji opóźnić proces utleniania i zachować wyśmienity smak szlachetnego trunku na dłużej. Z kolei nalewak do wina wyposażony w silikonową uszczelkę ułatwi wlewanie alkoholu do kieliszków i zmniejszy ryzyko wystąpienia różnych przykrych wypadków (poplamienia dywanu czy obrusu). Aby wino po otwarciu nie straciło aromatu, warto pamiętać o korkach do wina. Silikonowe korki są uniwersalne i sprawdzą się w przypadku większości butelek. Przyda się też solidny korkociąg

Kryształowe kieliszki ze złotem

Poznanie kilku prostych zasad doboru kieliszków do wina pozwoli nam na pełne delektowanie się smakiem, aromatem i zapachem wina. Dostępne akcesoria sprawią, że obchodzenie się z tak delikatnym trunkiem, jakim jest wino, będzie prostsze. Na rynku jest mnóstwo świetnych akcesoriów - ich wybór to sama przyjemność!