Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Noc na życzenie, czyli zalety rolet okiennych

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zalety rolet okiennych? Jest ich wiele. Ważne jest, aby określić, jaką mają pełnić w pomieszczeniu funkcję: dopełniać aranżację, zaciemniać pomieszczenie, a może tylko dyskretnie sprzyjać intymności? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci wybrać najlepsze rolety i w pełni korzystać z ich zalet.

Rolety nieprzepuszczające światła czy tradycyjne?

Nowoczesne rolety wewnętrzne cenione są za uniwersalność i nieinwazyjny sposób montażu. Wystarczy, że zawiesisz je lub przykleisz do skrzydła okna, a żyłkowe prowadzenie utrzyma całość na swoim miejscu. Niektórzy decydują się na mocowanie za pomocą wkrętów, nadal jednak jest to rozwiązanie znacznie łatwiejsze niż rolety zewnętrzne, których instalację planuje się z reguły już na etapie projektowania budynku.



Godne polecenia są rolety wykonane z poliestru. Znacznie łatwiej utrzymać je w czystości niż wersje materiałowe. Chronią przed zbyt mocnym światłem oraz spojrzeniami przechodniów i sąsiadów, ale nie uzyskasz za ich pomocą całkowitej ciemności.


Taką rolę spełniają natomiast rolety zaciemniające, w których dodatkowy element stanowi warstwa aluminiowa. Od czego uchroni taka konstrukcja rolety? Od słońca, światła ulicznych latarni czy reflektorów przejeżdżających pojazdów.

Salon w małym mieszkaniu

Rolety nieprzepuszczające światła mogą również wykazywać właściwości termiczne. W lecie odbijają promienie słoneczne, spowalniając nagrzewanie się pomieszczeń. Zimą ograniczają wychładzanie, zatrzymując ciepło w mieszkaniu. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do sypialni i pokojów dziecięcych, szczególnie usytuowanych od strony południowej. Rolety zaciemniające chętnie wykorzystują także osoby odsypiające w dzień nocną zmianę.

Rolety dzień noc. Czy warto je wybrać?

Rolety dzień noc działają na nieco innej zasadzie niż ich tradycyjne odpowiedniki. Składają się z dwóch warstw tkaniny. Każda z nich zbudowana jest z naprzemiennie ułożonych pasów: transparentnych oraz nieprzezroczystych.


Zasłaniając i odsłaniając okna, można manipulować układem warstw i kontrolować w ten sposób natężenie światła. Możesz zasłonić okno całkowicie lub – nie rezygnując z promieni słonecznych – osłonić się przed spojrzeniami z zewnątrz.


W jakich pomieszczeniach sprawdzą się rolety dzień noc? Zalety tego rozwiązania sprawiają, że wykorzystać je można w sypialni, w pokoju dziennym, w kuchni. Ciekawy wzór powoduje, że dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak firanki czy zasłony nie są już konieczne. Uniwersalna kolorystka ułatwia dopasowanie do każdego stylu.

Salon z kącikiem jadalnym

Czy każdego usatysfakcjonują rolety dzień noc? Czy warto wykorzystać je w swoich wnętrzach? Zwolennicy tego rodzaju rolet podkreślają, że za ich pomocą można – w zależności od sytuacji i nastroju – doświetlić wnętrze lub stworzyć przyjemny zmierzch w ciągu dnia. Ten model nie blokuje jednak światła całkowicie. Jeśli więc priorytetem jest odseparowanie sypialni od tego, co za oknem, lepszym wyborem są rolety zaciemniające.

Jak wybrać rolety?

Po ustaleniu, jaki rodzaj rolet będzie najlepszy, można skupić się na stronie wizualnej. Najważniejszą kwestią jest dopasowanie na linii: kolor rolet a kolor ścian. Aby wnętrze prezentowało się stylowo i harmonijnie, wybierz jedną z poniższych metod zestawiania barw:

  • Zasada idealnego dopasowania – dobierz roletę w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru ścian. Ten sposób działania sprawdza się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Szczególnie korzystnie prezentują się odcienie z palety barw jasnych i pastelowych, gdyż optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze.
  • Zasada kontrastu – wybierz ten sposób, zwłaszcza gdy urządzasz wnętrze nowoczesne. Rolety czarne pasują do białych ścian, fioletowe – do farb żółtych, zaś pomarańczowe – do niebieskich. Kontrast to propozycja dla miłośników niebanalnych i wyrazistych połączeń.
  • Zasada dopełnienia – skoncentruj się na jednej barwie, ale w różnych odcieniach. Taki monochromatyzm sprzyja wnętrzom minimalistycznym, loftowym, industrialnym. Przykłady dobrze dobranych duetów, realizujących tę zasadę to jasny szary i grafitowy albo błękitny z granatowym. Jeśli w pomieszczeniu jest kilka okien, można te tony przeplatać.


W każdym przypadku sprawdzają się także barwy stonowane: kolory ziemi i piasku, szarości, biel.

Zanim kupisz rolety zaciemniające, tradycyjne lub wariant dzień noc, zastanów się, czy priorytetem jest dla ciebie funkcjonalność, czy bardziej zależy ci na względach estetycznych. Na tej podstawie wybierzesz typ rolet, który sprosta twoim oczekiwaniom.