Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Organizacja pokoju małego ucznia - uporządkowana przestrzeń kluczem do sukcesu!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Odpowiednia aranżacja pokoju dziecka jest niezwykle ważna. To od niej zależy, czy młody człowiek będzie mógł skupić się na obowiązkach, a także wypocząć. Rozstawienie i rodzaj mebli, oświetlenie w pomieszczeniu oraz kolory we wnętrzu znacząco wpływają na to, jak nasza pociecha przyswaja wiedzę. Warto zadbać, aby wyposażenie w pokoju małego ucznia było ładne, a przy tym funkcjonalne.

Biurko - miejsce pracy każdego ucznia

Istotny element wyposażenia pokoju ucznia stanowi biurko. Jednym z kryteriów doboru tego mebla jest wzrost dziecka. Planując zakup, warto wziąć pociechę ze sobą do sklepu i sprawdzić, przy którym z dostępnych modeli będzie jej najwygodniej. Chcąc upewnić się, że mebel ma odpowiednią wysokość, należy sprawdzić, czy kąt między ramieniem a przedramieniem dziecka siedzącego przy biurku wynosi 90°. Warto także zwrócić uwagę na dostępne na rynku biurka z regulowaną wysokością, które mogą „rosnąć” razem z dzieckiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu mebla nie będzie trzeba po krótkim czasie wymieniać.

Dobrze również wybierać wielkość blatu, uwzględniając powierzchnię pokoju ucznia oraz to, do czego biurko ma służyć. Jeśli dziecko będzie przy nim jedynie odrabiać lekcje i czytać, można wybrać któryś z mniejszych modeli. Jeżeli na biurku ma znaleźć się komputer, warto postawić na mebel o większych rozmiarach.

Jeżeli uczeń korzysta podczas nauki z wielu pomocy dydaktycznych, można kupić biurko z szufladą lub z szafką. Na rynku dostępne są także kontenerki mieszczące nie tylko przybory szkolne, ale również książki i zeszyty.

Krzesło obrotowe - mebel zapewniający wygodę podczas nauki

Pokój ucznia powinien zostać wyposażony również w wygodne krzesło obrotowe. W tym przypadku także należy wziąć pod uwagę wzrost dziecka. Kupno siedziska dla dorosłych może niestety okazać się szkodliwe dla dziecięcego kręgosłupa. Oznaką, że pociecha siedzi na dobrze dobranym krześle, są jej stopy dotykające podłogi. Ponadto, przestrzeń między blatem biurka a udami dziecka musi być na tyle duża, aby mogło ono swobodnie poruszać nogami.

Krzesło może stać się również dodatkiem zdobiącym pokój ucznia. Aranżacje tego rodzaju wnętrz często uwzględniają kolorowe fotele ozdobione motywami znanymi z bajek i filmów. Dla pociech spędzających przed biurkiem wiele czasu dobrym wyborem będą krzesła z podłokietnikami, które zwiększają komfort użytkowania fotela.

Regały, czyli jak pozbyć się z pokoju bałaganu

Wielu rodziców zastanawia się, jak urządzić pokój ucznia, aby zapanował w nim porządek. Pomogą w tym regały, na których dziecko może ustawić swoje rzeczy. Odpowiednio dobrane, sprawią, że pokój stanie się wyjątkowy. W pomieszczeniu mogą znaleźć się różnego rodzaju półki, szafki, wysuwane skrzynki i pudełka. Takie rozwiązanie pozwoli pogrupować i poukładać rzeczy dziecka tak, aby ich późniejsze znalezienie nie sprawiało problemu.

Nie każdy jednak potrafi dobrać meble w taki sposób, by były funkcjonalne i jednocześnie sprawiały, że pokój ucznia wygląda estetycznie. W ofercie mebli dziecięcych i młodzieżowych wyróżniają się meblościanki łączące regały z biurkiem lub łóżkiem. Wybór takiego rozwiązania pozwoli na bezproblemowe stworzenie oryginalnego wnętrza.

Odpowiednie oświetlenie i detale pokoju

Planując wystrój pokoju ucznia, warto postarać się, aby miejsce pracy dziecka było naturalnie oświetlone. Promienie słoneczne wpadające do wnętrza przez szybę okna nie powinny oślepiać. Biurko dobrze postawić bokiem do okna. Jeśli uczeń jest praworęczny, światło powinno padać z lewej strony i analogicznie — jeżeli dziecko pisze lewą ręką, źródło światła lepiej przenieść na stronę prawą. Dotyczy to zarówno promieni słonecznych, jak i wszelkiego rodzaju lamp w pomieszczeniu.

Na możliwość koncentracji dziecka wpływają również kolory ścian pomieszczenia, w którym się ono uczy. Dobrym pomysłem są jasne barwy — beże i pastele, które spodobają się również starszym pociechom i sprawdzą się, gdy rodzice będą się zastanawiać, jak urządzić pokój nastolatka.

Szukając wyposażenia oraz dodatków do pokoju dziecka, powinno się brać pod uwagę przede wszystkim jego zdanie. W przestrzeni przyjaznej uczniowi łatwiej będzie mu skoncentrować się na przyswajaniu nauki. Ponadto, czas spędzony w pokoju zaprojektowanym z udziałem młodego człowieka stanie się dla niego atrakcyjny, a nauka przestanie być jedynie obowiązkiem.