Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Oświetlenie na jesień – trendy w oświetleniu na jesienne wieczory

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Gdy dni stają się coraz krótsze, temperatury wyraźnie spadają, a pod butami zaczynają szeleścić suche liście, to znak, że jesień nadeszła na dobre. Chociaż pożegnanie z ciepłymi miesiącami zawsze przychodzi nam z trudem, to ta pora roku ma do zaoferowania coś innego: istną feerię barw, która w połączeniu ze świetlistymi refleksami słońca koi zmysły i napawa optymizmem.

Nie zawsze jednak możemy cieszyć się urokiem złotej polskiej jesieni: częściej doświadczamy raczej jesiennej chandry, ale i na to jest sposób: nastrojowe oświetlenie. W tym artykule podpowiemy Ci, jak w pełni wykorzystać potencjał lamp, by stworzyć w domu prawdziwą świetlną scenografię. Poznasz też trendy w oświetleniu, dzięki którym poczujesz się absolutnie komfortowo podczas jesienno-zimowych wieczorów.

Oświetlenie na jesienne dni – dlaczego jest takie ważne? Nieco teorii

W naturze momenty aktywności wyznaczają jasność i ciemność – światło słoneczne sprzyja produkcji serotoniny (odpowiedzialnej za skupienie i zadowolenie), natomiast mrok to chwila dla innego hormonu – ułatwiającej zasypianie melatoniny. To dlatego jesienią, gdy nastają słotne, szarobure dni, jesteśmy senni, pozbawieni energii i przygnębieni. W nauce jest nawet na to fachowe nazewnictwo: SAD, czyli Seasonal Affective Disorder – choroba afektywna sezonowa, której bezpośrednią przyczyną jest niedobór światła słonecznego. Choć słońca nie da się przywrócić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, to jednak możesz zastosować inne „magiczne” triki – otocz się sztucznym światłem w odpowiedniej ilości, wybarwieniu i natężeniu.

Oświetlenie na jesień - nastrojowe kinkiety
x
Kinkiet QUALLE 1513

Kinkiet QUALLE 1513

89,90
x
Zestaw 3 luster ozdobnych w kształcie słońca

Zestaw 3 luster ozdobnych w kształcie słońca

69,90

Ilość punktów świetlnych będzie zależała od metrażu i przeznaczenia pomieszczenia. Innego światła wymaga bowiem sypialnia, w której się relaksujemy, a innego użyjemy w kuchni, gdzie liczy się funkcjonalność, w tym odpowiednie doświetlenie blatu roboczego. Nie mniej ważna jest również kwestia natężenia oświetlenia. Jednostka, której używa się do jego określenia, to lumen (lm) i luks (lx), które są często mylone z watami (W). Te ostatnie dotyczą jednak tradycyjnych żarówek wolframowych, a dokładniej ich mocy: im więcej watów ma taka żarówka, tym mocniejsze światło emituje. Dziś jednak o wiele częściej wybieranym rozwiązaniem jest energooszczędna technologia LED, dlatego moc, którą emitują żarówki, określa się za pomocą lumenów. Luks z kolei to ilość światła padającego na określoną powierzchnię, np. biurko.

A jaką barwę żarówek wybrać? Wiele zależy ponownie od pomieszczenia: do pracy będzie potrzebne oświetlenie funkcjonalne, dlatego lepiej sprawdzi się biała barwa żarówek. Natomiast jeśli zależy Ci na wniesieniu do aranżacji ciepła i spokoju, Twoja uwaga powinna zwrócić się w kierunku żarówek o żółtym wybarwieniu – to one sprawią, że Twoje wnętrza będą przytulne i nastrojowe.

Jakie oświetlenie sufitowe sprawdza się w jesienne długie wieczory?

Co do zasady w każdym pomieszczeniu powinny znajdować się trzy rodzaje oświetlenia: ogólne (sufitowe), kierunkowe (kierujące wiązkę światła na dany obszar) i akcentujące (dekoracyjne). Zwykle głównym sposobem oświetlenia domu są lampy sufitowe, w tym oprawy typu spoty i reflektorki – nic w tym dziwnego: są to produkty niezwykle praktyczne, minimalistyczne, a przy tym uniwersalne. Nie narzucają się stylistycznie, dlatego stanowią „bezpieczny” wybór do wszystkich wnętrz. Jeśli jednak chcesz osiągnąć zachwycający efekt wizualny, możesz postawić na oryginalność i pokusić się o efektowne modele wiszące. Sprawdzą się one zarówno jako centralny punkt w salonie, jak i np. jako oświetlenie nad stół w jadalni.

Oświetlenie na jesień - lampa wisząca do jadalni
x
Lampa wisząca kule złota MEFISTO 8

Lampa wisząca kule złota MEFISTO 8

899,-
x
Stół okrągły rozkładany dąb kanadyjski FENIX 115 cm

Stół okrągły rozkładany dąb kanadyjski FENIX 115 cm

x
Krzesło do jadalni biała ekoskóra GOJA

Krzesło do jadalni biała ekoskóra GOJA

x
Lampa stołowa rattan BALI

Lampa stołowa rattan BALI

199,-

Tej jesieni królują dwa odmienne style: nowoczesne i luksusowe projekty inspirowane klasycznym przepychem Art Déco oraz ich skrajne przeciwieństwo: lampy wiszące o naturalnych fakturach i neutralnych odcieniach sympatyzujące z obecnym trendem biophilic (głoszącym potrzebę bliskości z naturą). Pierwsze błyszczą dzięki wykorzystaniu szkła, imitacji kryształów i metalu, dlatego będą doskonale pasować w salonie glamour i nurtach pokrewnych. Drugie z kolei są w całości matowe: do ich produkcji wykorzystuje się m.in. drewno, papier, wiklinę i rattan. Urozmaicą np. mieszkanie urządzone w stylu japandi, boho, retro i vintage, które przez wzgląd na swoją typową kolorystykę szczególnie dobrze sprawdzą się jesienią.

Niezależnie od stylu, jaki obierzesz w swoich wnętrzach, warto zainwestować w system zwany oświetleniem inteligentnym, który fantastycznie sprawdza się na długie jesienne wieczory. Żarówki dostarczą maksimum światła wtedy, gdy trzeba rozświetlić mrok, a jednocześnie ściemnią się, gdy zechcesz relaksować się np. przed telewizorem – nie będziesz musiała nawet wstawać spod ciepłego koca! Lampami tego typu sterujesz bowiem za pomocą dedykowanego pilota lub własnego smartfona – system znajdziesz na agatameble.pl w dziale „inteligentne oświetlenie”.

Oświetlenie na jesień – lampki do czytania

Przygotowania do jesieni zaczęłaś od ułożenia w kąciku czytelniczym stosu lektur? To świetnie! Nic tak nie pomaga się zrelaksować, jak ulubiony tomik i kubek ciepłej herbaty w ręce. Każdy prawdziwy bibliofil jednak potwierdzi, że bez odpowiedniego światła nie da się czerpać przyjemności z czytania. Najlepiej postaw na oświetlenie na wysięgniku – z ruchomym ramieniem, które pozwala skierować wiązkę światła na akurat czytane strony książki. Mogą to być typowe lampy stołowe oraz modele na klips, ale równie dobrze sprawdzą się też kinkiety – wówczas jako oświetlenie na ścianę w domowej biblioteczce lepiej wybierz ponownie modele z wysięgnikiem. Masz jeszcze trzecią opcję: lampy podłogowe, które mogą dumnie stanąć przy ulubionym fotelu-uszaku, za kanapą czy w dowolnym miejscu, w którym planujesz spędzać chwile z książką.

Oświetlenie na jesień - lampa podłogowa do czytania
x
Lampa podłogowa kule złota MEFISTO

Lampa podłogowa kule złota MEFISTO

639,-
x
Obraz złote liście GOLDEN LEAVES 53x73 cm

Obraz złote liście GOLDEN LEAVES 53x73 cm

119,-
x
Narożnik rozkłądany OZZY lewy

Narożnik rozkłądany OZZY lewy

x
Ława KOOK 16-062

Ława KOOK 16-062

Jeśli chodzi o najnowsze trendy, tej jesieni będą rządziły modele z przykuwającymi wzrok rzeźbionymi podstawami. Doskonale sprawdzą się ceramika i metal uformowane w geometryczne kształty oraz wszelkie ażurowe plecionki – czy to jako podstawy lampy, czy abażury. Staraj się uzyskać maksymalistyczny wygląd: wybierz odważne projekty, ciekawe kształty, materiały i wykończenia (np. frędzle) i baw się kolorami – wówczas Twój kącik czytelniczy zyska interesujący i zachęcający do relaksu wygląd.

Świece, latarenki i lampiony jako sposób na jesienne oświetlenie w domu i na zewnątrz

Uspokaja Cię wpatrywanie się w tańczące płomienie i blask świec? Nic w tym dziwnego: ludzie od zarania dziejów gromadzili się wokół ognisk i palenisk – źródła ciepła, ale i symbolu bezpieczeństwa. Jeśli nie masz warunków do zamontowania kominka, możesz sobie poradzić w o wiele prostszy sposób: stawiając tu i ówdzie świece. Wystarczą nawet niewielkie podgrzewacze tealight umieszczone na świecznikach lub w latarenkach. Nadadzą aranżacji ostateczny szlif, wprowadzając ostatni ze wspomnianych rodzajów oświetlenia – dekoracyjne.

W tej roli świetnie sprawdzają się również girlandy – zwłaszcza te ze szczególnie modnymi żarówkami ozdobnymi z żarnikami w nietuzinkowym kształcie. Do złudzenia przypominają te, które lata temu zaprojektował Thomas Edison, ale mają niekwestionowaną przewagę: są energooszczędne. Możesz stosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Skoro o tym mowa – pamiętaj, że jesienią nie warto wyłączać z użycia balkonu, tarasu czy ogrodu.

Oświetlenie na jesień - świeczniki i latarenki
x
Stolik GUZZO

Stolik GUZZO

x
Latarenka szklana 17 cm

Latarenka szklana 17 cm

x
Misa dekoracyjna aluminiowa czarno-złota 20 cm

Misa dekoracyjna aluminiowa czarno-złota 20 cm

Nawet zewnętrzna przestrzeń powinna „uczestniczyć” w tworzeniu nastrojowej atmosfery! Tylko pomyśl: przyjemnie byłoby siedzieć w ciepłym domu i raczyć się grzanym winem, a jednocześnie podziwiać oświetlone drzewa lub inne starannie wyeksponowane obszary ogrodu, prawda? Poza tym ta pora roku nie wyklucza bynajmniej przebywania na zewnątrz: aby cieszyć się ostatnimi (przed zimową przerwą) chwilami na świeżym powietrzu, wystarczy girlanda z żarówek, kilka uroczych lampionów, odpowiednie oświetlenie na elewację, a do tego koniecznie gruby koc.

To nie przypadek, że poeci i myśliciele od zawsze poświęcają jesieni tak żarliwe wersety: jedni dają się porwać melancholii, inni natomiast wywyższają ją za romantyzm i tajemniczość. Wprowadź do swojego domu niepowtarzalny klimat, jaki serwuje Ci jesienna aura i wykorzystaj ten czas na błogi relaks. Organizm Ci za to podziękuje! Wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia dowolnego wnętrza w nastrojowych jesiennych nutach, znajdziesz w naszym internetowym sklepie.