Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Rola oświetlenia w aranżacji pomieszczeń

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wybór oświetlenia to jeden z pierwszych i najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. Oświetlenie pomieszczeń jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, ale jego zastosowanie dalece wykracza poza funkcje użytkowe. Lampy wiszące, stojące, kinkiety czy reflektory, podobnie jak meble i tekstylia, stanowią efektowną dekorację oraz w szczególny sposób budują nastrój i domową atmosferę.

Jaki rodzaj oświetlenia zastosować w mieszkaniu, aby podkreślić jego atuty?

Dobór miejsca oraz rodzaju oświetlenia w pomieszczeniu uzależniony jest przede wszystkim od funkcji, jakie lampy mają w nim pełnić. Podobnie jak jasne kolory ścian, lampy sufitowe mogą optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Te z transparentnymi kloszami sprawią, że pokój stanie się jeszcze bardziej przestronny, szczególnie jeśli dodatkowe źródła światła umieścimy także na parapecie. Dzięki oświetleniu można również podwyższyć i obniżyć optycznie pomieszczenie, doświetlając odpowiednio sufit lub kierując światło w stronę podłogi. Zastanawiając się nad oświetleniem salonu, w pierwszej kolejności wybieramy zazwyczaj lampy sufitowe. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie światła w najbardziej użytkowej postaci – pozwalającego na codzienne funkcjonowanie po zmroku. Warto pamiętać, aby wybrana lampa sufitowa była zbliżona stylistyką do pozostałej aranżacji salonu i nie zaburzała proporcji. Lampa sufitowa tradycyjnie umieszczana jest w centralnej części pokoju. I choć dziś coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania, lampa wisząca wciąż stanowi doskonały punkt wyjścia do aranżacji i oświetlenia pokoju, pod warunkiem że uzupełnimy ją innymi źródłami światła.

Lampy stojące i stołowe – zastosowanie w aranżacji wnętrz

Nowe mieszkania, w tym modne przestrzenie loftowe, często charakteryzują się otwartą przestrzenią między salonem a kuchnią – odpowiednio dobrane oświetlenie może wówczas zastąpić ścianę, dzieląc pomieszczenie na poszczególne strefy. W tej roli doskonale sprawdzą się lampy podłogowe o różnym stopniu natężenia światła, tym bardziej, że z łatwością można je przenosić, kreując nowy układ przestrzeni. Lampy stojące mogą też pełnić rolę samodzielnej ozdoby, która dzięki sporym rozmiarom (mogą osiągać nawet ok. 1,5 m wysokości) z pewnością będzie mocno zauważalnym akcentem, nadającym ton całej stylizacji. Lampy stołowe są blisko trzykrotnie mniejsze, ale dzięki szerokiej dostępności najróżniejszych form, kolorów czy faktur potrafią zupełnie odmienić wystrój pomieszczenia. Oświetlenie miejscowe w postaci lamp stołowych doskonale sprawdzi się na jadalnym stole, a także dziennych i nocnych szafkach czy komodach. O ile w przypadku lamp stojących istotny jest stopień natężenia światła, o tyle w przypadku lamp stołowych możemy skupić się przede wszystkim na ich walorach dekoracyjnych, chyba że zależy nam na miejscowym doświetleniu konkretnej przestrzeni.

Kreowanie przestrzeni światłem

Świadomie dobrane oświetlenie daje ogromne możliwości aranżacyjne – pozwala wyeksponować pożądane elementy przestrzeni i ukryć te mniej atrakcyjne lub nieistotne w danym momencie. W tej roli doskonale sprawdzą się reflektory, dzięki którym z łatwością możemy skupić promień światła i skierować go na dowolny fragment przestrzeni. Reflektory są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych lamp sufitowych, znajdą także praktyczne zastosowanie w kuchni – listwa z reflektorami pomoże nam odpowiednio doświetlić strefę roboczą i ułatwi przygotowywanie posiłków. Jeśli chcemy podkreślić znaczenie umieszczonych w pomieszczeniu detali takich jak obrazy czy fotografie, powinniśmy w szczególny sposób zwrócić uwagę na kinkiety. W wyborze odpowiedniego kinkietu najistotniejszy jest efekt wizualny, który dzięki niemu możemy uzyskać, dekorując światłem korytarz lub pokój dzienny. Światło emitowane przez kinkiety jest dość przytłumione, dzięki czemu doskonale sprawdzi się także w sypialni. Są one również często wykorzystywane w łazienkach, gdzie montuje się je ponad lub po obu stronach lustra.

Oświetlenie to także jeden z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni, który wpływa na nasze samopoczucie i tworzy unikalny nastrój w całym mieszkaniu. Klimatyczne lampy potrafią zastąpić nawet światło świec. W kreowaniu intymnej, romantycznej atmosfery w szczególności przydadzą się klosze nieprzepuszczające światła. Zamykane u góry i zamontowane w postaci lampy wiszącej doskonale sprawdzą się także nad miejscem przeznaczonym do czytania.

Lampy biurowe – oświetlenie gabinetu i pokoju ucznia

Coraz popularniejszą formą pracy jest home office. Wykonując biurowe obowiązki w domu, musimy zadbać także o odpowiednią przestrzeń do pracy. W gabinecie, tuż obok monitora laptopa lub komputera stacjonarnego, powinna znaleźć się lampa biurowa. Takie samo rozwiązanie stosujemy także w pokoju ucznia, który przy biurku spędza dużo czasu. Lampa biurowa powinna emitować światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, co pomoże skupić uwagę na obowiązkach. Możemy postawić ją bezpośrednio na biurku, ponad nim lub przytwierdzić do blatu, optymalnie w odległości ok. 35 cm od powierzchni biurka. Nie bez znaczenia jest kierunek, w jakim emitowane będzie światło – w przypadku osób praworęcznych lampy biurowe umieszczamy zawsze z lewej strony, w przypadku osób leworęcznych – z prawej.

Niezależnie od rodzaju, każdą z lamp – wiszącą, stołową czy stojącą, powinniśmy wybrać w sposób przemyślany, biorąc po uwagę nie tylko walory wizualne, ale także jej zastosowanie i miejsce, w jakim będziemy chcieli ją wykorzystywać.