Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak zaaranżować salon w stylu boho?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Chętnie wybierają go osoby ceniące kontakt z naturą i swobodną atmosferę w salonie. Niektórzy twierdzą, że ten sposób aranżowania wnętrz pozwala im poczuć się jak na wakacjach bez konieczności opuszczania czterech ścian. Niezależnie od motywacji wyposażenie i dekoracje w stylu boho – bo o nim właśnie mowa – mają szansę stać się prawdziwym hitem. Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania i przyciągające wzrok wykończenia, weź go pod uwagę.

Czym wyróżniają się salony w stylu boho?

Chcąc urządzić wnętrze w stylu boho, postaw przede wszystkim na fantazję i niezobowiązujący charakter aranżacji. Nie obowiązują tu sztywne zasady, warto natomiast dać upust swoim upodobaniom. Osobowość mieszkańców powinna znaleźć swoj odzwierciedlenie w łączeniu mebli i dekoracji. Dopuszczalna jest zabawa kolorami, wzorami i tkaninami. Z drugiej jednak strony, jeśli lubisz minimalizm, postaw na naturalne inspiracje i oszczędne formy – takie akcenty również stanowią jedną z wersji wnętrz w stylu boho.

Salon boho – na jakie kolory postawić?

Jedną z głównych cech stylu boho w salonie jest lekkość, nic więc dziwnego, że dużą popularnością w aranżacjach cieszą się jasne, naturalne barwy. Poszczególne elementy wyposażenia i dekoracji może spajać biel, beże czy szarości wykorzystane jako motyw przewodni. Sprawdzą się także brązy, bezpośrednio nawiązujące do naturalnej faktury drewna lub kolorów ziemi. Nie oznacza to jednak nudy. Stonowane odcienie warto urozmaicić energetycznym pomarańczowym, ceglastą czerwienią lub butelkową zielenią. Kolor może wypełniać salon aż po same brzegi: może być obecny zarówno na ścianach i meblach, jak i na dodatkach.

Pokój w stylu boho charakteryzuje niekonwencjonalne połączenie faktur i wzorów. Gładkie, satynowe wykończenia świetnie współgrają z szorstkimi. Swobodnie łącz także miękkie pluszowe koce i poduszki z twardymi chropowatymi powierzchniami wiklinowych siedzisk czy bawełnianych dywanów.

Jakie meble wybrać do salonu boho?

Salon boho to miejsce, w którym możesz poczuć się swobodnie, dlatego też w centrum uwagi warto ulokować wygodne meble tapicerowane. Może to być przestronny narożnik z miękkim oparciem lub kompaktowa sofa o zgrabnej formie. Jeśli postawisz na jasne obicia, cała aranżacja zyska lekkość. Neutralną bazę warto uzupełniać kolorami. W zależności od gustu zdecyduj się na pastele, wyraziste tony lub ciekawe desenie, na przykład z roślinnymi lub etnicznymi wzorami. Warto postawić na etno poduszki z frędzlami pogrupowane w zestawy i pełne uroku pledy. Przejrzyj też naszą ofertę dywanów - dywan boho pomoże Ci dopełnić całości, oryginalnym wyborem będzie też dywan jutowy lub dywan z frędzlami.

Charakterystyczne dla stylu boho jest łączenie elementów wywodzących się z pozornie różnych światów. Ciekawie prezentują się zatem meble vintage połączone z nowoczesnymi akcentami. Do sofy lub pastelowego fotela o lekkiej formie pasują komody i szafki nawiązujące do tradycyjnego wzornictwa. Na stoliku postaw lampę stołową do salonu w stylu boho – sprawdzi się zarówno model z prostym, lnianym kloszem i finezyjną podstawą, jak i te z dekoracyjnymi żarówkami i metalowym wykończeniem. Oryginalności niewątpliwie dodadzą duety: stare z nowym i minimalistyczne z rustykalnym. Paleta możliwości jest w zasadzie nieograniczona.

Ponieważ styl boho we wnętrzu pełen jest ciekawych dekoracji i osobistych przedmiotów, potrzebne jest miejsce do ich wyeksponowania, czyli wszelkiego rodzaju półki, szafki i stoliki. Bibeloty wcale nie muszą być uporządkowane. Możesz pozwolić sobie na artystyczną swobodę, pozostawiając książki, świeczki czy kwiatowe ozdoby na ławie lub podręcznym stoliku. Meble, w tym np. biała witryna powinny nawiązywać do całości aranżacji, dlatego szczególnie sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów. Ta sama kwestia dotyczy oświetlenia – w Salonach Agata dostępny jest szeroki wybór lamp boho, które świetnie współgrają we wnętrzach tego typu.

Salon w stylu boho — naturalne materiały i zielone rośliny

We wnętrzach boho wdzięcznie prezentują się żywe rośliny i materiały naturalne lub inspirowane naturalnymi. Warto postawić na plecionki i miękkie akcenty, na przykład poduszki, pledy dodające przytulności lub wzorzysty, kolorowy dywan. Estetyka boho prawie zawsze składa się z naturalnych włókien, takich jak juta, bambus i rattan obecnych zarówno na meblach, jak i dodatkach. Osoby lubiące ten styl mogą zaopatrzyć sie w odpowiednie oświetlenie (np.bambusowa lampa sufitowa boho, czy wisząca lampa boho) Kolejny stylistyczny akcent to drewno. Inspiracje salonów boho dostępne w sieci dostarczają nam wielu cennych wskazówek: stylowy drewniany parkiet ułożony w jodełkę idealnie koresponduje z innymi uzupełniającymi odcieniami w ciepłych i chłodnych tonach i o różnym usłojeniu.

Wnętrza boho to także te z dużą ilością zielonej roślinności, które wręcz tworzą iluzję miejskiej dżungli. Nie wahaj się wypełniać salonu dużą ilością roślin, szczególnie tych o rozległych liściach, jak monstera czy bananowiec.

Salon boho – jakie dekoracje i akcesoria wybrać?

Dekoracje w stylu boho to niejednokrotnie drobiazgi o bardzo osobistym charakterze. Wśród nich prym wiodą zdjęcia oprawione w ramki, pamiątki z wycieczek oraz dekoracyjne figurki. Wyeksponuj je, nadając tym elementom ważne miejsce w salonie. Możesz stworzyć galerię ścienną, gdzie zawiesisz zarówno płaskie zdjęcia i obrazy, jak i wystające przedmioty, które pozornie służą do innych celów.

Przykładowo wenecką maskę zakupioną podczas wycieczki sprytnie wstaw w ramę (po uprzednim usunięciu dna), tworząc w ten sposób galerię 3D. Ramy nie muszą być jednakowego rozmiaru, ani nawet nawiązywać do tego samego stylu. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku minimalistyczne ramki połączone z ciężkimi, bogato zdobionymi złotymi ramami znalezionymi na strychu babci.

Skąd popularność stylu boho?

Styl boho we wnętrzu jest jedną z wariacji na temat trendu etnicznego, odnosi się więc w pewien sposób do kultury ludowej. Tym razem jednak współrzędne geograficzne nie stanowią ograniczenia, a wyznacznikami aranżacyjnymi są oryginalność, różnorodność i feeria barw. Nazwa „boho” nawiązuje do bohemy – środowiska artystycznego, które rozwinęło się w XIX-wiecznej Francji tuż po tym, kiedy po rewolucji dopuszczono do edukacji (także na uczelnie o profilu artystycznym) osoby z niższych warstw społecznych. Ponieważ nie było ich stać na mieszkanie w drogim Paryżu, stacjonowali w pobliskich miastach słynących z biedy i z… zamieszkujących je Cyganów.

Co jednak mają wspólnego Cyganie ze stylem boho? Ówcześni Francuzi uważali, że Romowie pochodzą z Czech, czyli – od łacińskiego słowa – z Bohemii. Cyganie słynęli z pogardy do kwestii materialnych, sprzeciwu wobec zakazów i norm obyczajowych, ale także charakterystycznego stylu życia i ubioru. Młodzież szybko zaczęła naśladować imponujący, frywolny styl Cyganów w niemal każdej sferze życia. Ta sama niezależność, pogarda dla norm społecznych i sprzeciw przeciwko konsumpcjonizmowi przyświecał także młodym Amerykanom w latach 60. XX wieku. Przykuwające wzrok wzornictwo wpasowało się w postulat przełamywania nudy i rutyny – tak powstał styl hippie, który jest niejako kontynuacją „la vie bohème”.

Możemy domniemywać, że obecna popularność stylu boho wzięła się z tych samych przesłanek: znudziły się nam nowoczesne, sterylne pomieszczenia, zatęskniliśmy za naturą, frywolnością, eklektyzmem we wnętrzach. Do łask wróciły przedmioty z drugiej ręki, które wyjątkowo dobrze komponują się we wnętrzach stylizowanych na boho. Styl ten jest ponadto wyjątkowo ciepły – paleta kolorów sprzyja wypoczynkowi, a dodatki – np. z dalekich podróży – są bliskie naszemu sercu i przywołują miłe wspomnienia.

Podsumowanie

Do kogo adresowany jest styl boho we wnętrzach? Ma on, wbrew pozorom, bardzo uniwersalny charakter. Nacisk na indywidualność sprawia, że zarówno osoby ceniące mocne akcenty w salonie, jak i miłośnicy lekkiego minimalizmu, dopasują aranżację do swoich upodobań. Zasady trendu umożliwiają wyeksponowanie hobby i przywołanie wspomnień. Wszystko po to, aby odpocząć od codziennego zgiełku we własnym salonie.

Wyposażenie w stylu boho

Świeca KONGO 6,5x14 cm

Cena regularna:

25,90
Cena najniższa: ,-
Świeca KONGO 6,5x8 cm

Cena regularna:

19,99
Cena najniższa: ,-
Sofa turkusowa DINARO

Cena regularna:

2049,-
Cena najniższa: ,-
Świeca KONGO 14 cm

Cena regularna:

25,90
Cena najniższa: ,-
Zegar ścienny 60 cm

Cena regularna:

199,-
Cena najniższa: ,-
Poduszka BOHO 45x45 cm

Cena regularna:

26,90
Cena najniższa: ,-
Sofa szara AZURRO

Cena regularna:

2699,-
Cena najniższa: ,-
Świeca KONGO 8 cm

Cena regularna:

19,99
Cena najniższa: ,-