powrót

Urządzamy kuchnię. Na jaki styl postawić w 2020 roku?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nowy rok oznacza świeże trendy w aranżowaniu wnętrz. Chcąc być na bieżąco, warto śledzić inspiracje i czerpać z nich, urządzając swoje mieszkanie. Swoistym centrum domowego życia jest kuchnia, dlatego organizacja tej przestrzeni wymaga odpowiedniego projektu. Na szczęście kuchnia 2020 może być nie tylko funkcjonalna, ale też designerska. Jaki styl sprawdzi się w niej najlepiej? Oto kilka inspiracji!

Kuchnia otwarta na salon

Nowoczesna kuchnia to pomieszczenie otwarte, połączone z pokojem gościnnym lub jadalnią. Optyczne wrażenie przestronności uzyskać można, wybierając jednolitą podłogę, takie same kolory ścian i meble w podobnym stylu. Dzięki temu kuchnia staje się nieodłączną częścią większego obszaru, w którym przyjmowani są goście i spożywane są posiłki. W taki sposób organizacji kuchennej przestrzeni świetnie wpisują się wyspy, będące symboliczną granicą między strefą przyrządzania posiłków a miejscem ich spożywania. Kuchnia 2020 preferuje wyspy niedominujące w pomieszczeniu, lecz wyróżniające się ciekawą kolorystyką lub materiałem wykonania. Trafnym rozwiązaniem może okazać się kamień naturalny marmur lub granit, a także egzotyczne drewno. To stosunkowo drogie surowce, można je jednak zastąpić wiernymi imitacjami. Grunt to odwaga w komponowaniu aranżacji i dbałość o szczegóły oraz wybieranie wysokiej jakości materiałów, aby — poza nadzwyczajną estetyką — wyróżniały się odpornością na codzienną eksploatację.

Minimalizm – trend, który nie przemija

Rok 2020 to wciąż styl minimalistyczny, a zatem rezygnacja z nadmiaru dodatków i przesytu w ekspozycji kulinarnych akcesoriów. Kluczem do uzyskania minimalistycznego wystroju może okazać się zabudowa na całą ścianę. Modułowe meble kuchenne zamontowane w praktyczny sposób – od podłogi po sufit – stanowią funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Ukrycie większości kuchennego wyposażenia w zamkniętych szafkach decyduje o zachowaniu ładu i kreuje schludny design. Nie bez znaczenia dla efektu perfekcyjnego minimalizmu są meble bez uchwytów – nowoczesne fronty wyposażane są w system otwierania dotykowego, dzięki czemu meble wyglądają lżej, a kuchnia ma bardziej przejrzystą formę.

W celu wyeksponowania eleganckich kompletów zastawy stołowej lepiej użyć przeszklonych witryn niż otwartych półek. Takie rozwiązanie wpłynie również na higienę – naczynia będą chronione przed osadzaniem kurzu i zanieczyszczeniami.

Zabudowa ściany meblami to sposób na zaoszczędzenie miejsca na blatach. Większość kuchennego zaopatrzenia umieszczona zostaje w szafkach, dzięki czemu zwiększa się kulinarna przestrzeń robocza.

Kolorystyka kuchennych wnętrz

Nowoczesna aranżacja kuchni stawia na matowe fronty meblowe w ciemnych barwach. I choć w modzie nadal pozostają beże i szarości, warto wybierać odważne i wyraziste odcienie granatu, grafitu, czerni i bordo. Z tymi barwami idealnie harmonizować będą metaliczne dodatki i dekoracyjne akcesoria kuchenne w tonacjach miedzi, złota lub mosiądzu. Warto postawić na świeczniki, patery na owoce oraz rozmaite ozdoby utrzymane w tych kolorach. Takie zestawienie pozwoli wykreować elegancki design z akcentami glamour, wnoszącymi do wnętrza nutkę subtelnego luksusu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ekskluzywność zastąpić prostotą w konwencji skandynawskiej. Wystarczy wybrać fronty w kolorystyce naturalnego drewna i uzupełnić je jasnymi ścianami oraz podłogą.

Kuchnia 2020 – trendy eklektyczne mile widziane

Łączenie różnych stylów to podstawa unikalności aranżacyjnej. Odważne zestawianie pozornie skrajnych motywów pozwala stworzyć niespotykany wystrój. Można śmiało uzupełniać skandynawski minimalizm japońską miłością do orientalnej sztuki, a do nowoczesnych brył i geometryzmu dodawać orientalne wzory. Eklektyzm – jako umiejętna fuzja stylów – nie zabrania konfrontowania nowoczesnych wnętrz ze stylizowanym na melodię retro wyposażeniem. Oczywiście wszystko powinno być podporządkowane zachowaniu przestrzeni i unikaniu nadmiaru dodatków.

Modna kuchnia inspiracje czerpie ze światowych trendów, łącząc w sobie skrajne i z pozoru sprzeczne, lecz w rzeczywistości uzupełniające się style. Bez wątpienia wpisuje się w nią minimalistyczne połączenie skandynawskiej przestronności z dodatkami glamour. Chcąc uzyskać aranżację zgodną z trendami 2020 roku, warto stawiać na odważny eklektyzm i praktyczność wyposażenia.