powrót

Zimowe ozdoby - stwórz oryginalne dekoracje do domu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że to dodatki i ciekawe ozdoby do domu tworzą jego charakter. Niektórzy sądzą, że na klimat wnętrz największy wpływ mają zastosowane w nim tkaniny i odpowiednio dobrane oświetlenie. I rzeczywiście coś w tym jest, że odpowiednie światło i przytulne tekstylia czynią mieszkania przytulnymi i ciepłymi.

Architekci wnętrz, którzy zajmują się urządzaniem domowych przestrzeni potrafią wyczarować bardzo ciekawe aranżacje. Ich praca jest ceniona, bo zwykły człowiek z reguły nie jest w stanie wymyślić wielu ciekawych rozwiązań. Jednak mieszkanie czy dom nabiera swojego charakteru dopiero wówczas, gdy domownicy dodadzą coś od siebie. Nikt przecież nie chce mieszkać w pomieszczeniach przypominających bardziej katalogowe zdjęcia niż ciepły, klimatyczny dom. Jakie dodatki do domu warto zastosować, aby w zimowe wieczory ogrzać się samą atmosferą panującą w naszym mieszkaniu?

Moc tekstyliów

Panuje moda na wnętrza minimalistyczne, surowe w swoim wyrazie, ale przecież, gdy wracamy do domu po ciężkim dniu, chcemy wygodnie zasiąść w fotelu czy na sofie w otoczeniu ciepłych koców i miękkich poduszek. Modne dodatki do domu urządzonego w stylu minimalistycznym zwykle wyglądają inaczej, bo przecież mają zazwyczaj surowy, zimny charakter. Jednak dom powinien dawać nam poczucie ciepła i przytulności, za którym szczególnie tęsknimy zimą. Nawet jeśli nasze wnętrza urządzone są nowocześnie i minimalistycznie, warto zaopatrzyć się w ciepły, miękki koc, w kilka poduszek.

Podobnie jak w pokojach dziennych i salonach, tekstylia odgrywają ważną rolę w sypialniach, w których śpimy i odpoczywamy przez wiele godzin. Odpowiednio dobrana pościel będzie nam ten wypoczynek umilać. Zimą warto używać pościeli bawełnianej, bo to ona potęguje uczucie ciepła. Oryginalne dekoracje do domu to też piękne narzuty na łóżko, które są w stanie odmienić i wizualnie ocieplić każdą sypialnię.

Omawiając tekstylia, nie sposób nie wspomnieć o oknach, które wyposażone tylko w rolety lub żaluzje świetnie prezentują się latem, gdy tęsknimy za chłodem. Zimą jednak warto ocieplić pomieszczenie, a wokół okien powinny więc pojawić się zasłony korespondujące z kolorystyką całego wnętrza.

Oświetlenie stworzy miły nastrój

Dekoracja mieszkania często nie kojarzy się z lampami, plafonami czy kinkietami, a tak nie powinno być. Dobrze rozmieszczone oświetlenie, światło padające w ściśle określonym kierunku, jego dobrze dobrana barwa i natężenie, samo w sobie stanowi oryginalne dekoracje w domu. Jeśli do tego odpowiednio dobrane zostaną same lampy, to mamy przepis na bardzo ładne dodatki do domu.

Różnorodne oświetlenie sprawdza się w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Lampy umieszczane bezpośrednio nad stołem tworzą wspaniały klimat w czasie posiłków. Lampy podłogowe, które stawia się najczęściej w sąsiedztwie mebli wypoczynkowych, stwarzają przytulną atmosferę, umożliwiają komfortowe czytanie książek, a także rozpraszają zbyt mocne efekty świetlne płynące z ekranu telewizora.

Jednak oświetlenie to także cudowny blask świec. Zimowe wieczory zaczynają się bardzo wcześnie i często zastanawiamy się, czy zdążymy wrócić do domu przed zmrokiem. Za pomocą lampionów i świeczników, w naszym domu możemy stworzyć klimat, który umili nam wypoczynek, wpływając relaksująco na nasze zmysły.