Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pokój dziecięcy to wyzwanie nie tylko dla rodziców

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój dziecka powinien być dobrze zorganizowanym pomieszczeniem wielofunkcyjnym. To nie tylko miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku, lecz także przestrzeń rozwoju pasji i zainteresowań oraz spotkań z rówieśnikami. W swoim pokoju młody człowiek powinien czuć się swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. Żeby tak się stało, niezbędne jest pogodzenie ze sobą wiedzy i doświadczenia rodziców z potrzebami i marzeniami dziecka.


Poznajmy dziecięce marzenia

Zanim przystąpimy do urządzania pokoju dla dziecka spróbujmy wyobrazić sobie, jak postrzega świat osoba w tak młodym wieku. Poznajmy jego opinię i zabierzmy ze sobą na zakupy. Nic nie szkodzi, że niektóre pomysły będą nam się wydawać nierealne lub nazbyt chaotyczne. Chodzi przecież o spełnienie marzeń dziecka, a nie o uszczęśliwianie go na siłę. Potraktujmy jego marzenia jako inspirację. Nasze nawet najbardziej błyskotliwe propozycje mogą okazać się chybione, jeśli nie będą zgodne z jego gustem i oczekiwaniami. Nie narzucajmy swojej wizji, tylko spróbujmy ją dziecku w sposób ciekawy zaproponować. Im starsze dziecko, tym więcej swobody warto mu zostawić w wyborze mebli i elementów dekoracyjnych. Rola rodziców powinna ograniczyć się do udzielania wskazówek i pomocy w podjęciu najważniejszych decyzji.


Pokój zmienia się wraz dzieckiem

Z biegiem czasu pokój dziecka będzie się zmieniał i ewoluował. Pojawią się nowe plany i marzenia. W pewnym momencie konieczne może być przemeblowanie, żeby znaleźć miejsce na nowy sprzęt sportowy lub instrumenty muzyczne. 


Warto być zapobiegawczym i już zawczasu zrezygnować z dużych i ciężkich mebli na rzecz bardziej „mobilnych” mebli modułowych, których ustawienie w razie potrzeby będzie można zmienić.

Pamiętajmy też o przygotowaniu miejsca na zabawki, figurki czy gry planszowe. Z czasem pewnie zastąpią je zeszyty, książki płyty muzyczne czy gry komputerowe, ale jeśli w pokoju dziecka będzie dużo szafek, półek i pudełek na drobiazgi, nie będzie problemu ze znalezieniem na wszystko miejsca. Dzięki temu unikniemy też bałaganu na podłodze i łatwiej nam też będzie nauczyć dziecko dbać o porządek.


Postaw na rozwój dziecka

Otoczenie młodego człowieka powinny wypełniać bodźce, które będą rozwijać jego wyobraźnię i zachęcać do poszerzania wiedzy o świecie. Zaprojektowane z myślą o dzieciach nowoczesne szafy, pojemne komody i wygodne łóżka często wzbogacone są dodatkowo o bajkowe obrazki, oryginalne grafiki lub kolorowe wykończenia. Wszystko po to, aby odzwierciedlić świat wyobraźni dziecka i inspirować do kreatywnego myślenia. Prawdziwym wyzwaniem jest uczynienie z pokoju młodego człowieka przestrzeni, która umożliwi mu odkrywanie i rozwijanie swoich pasji. Nie ma znaczenia, czy nasze dziecko jest miłośnikiem książek, filmów, sportu, muzyki czy przyrody, na każdym etapie dojrzewania jego pasje i zainteresowania można potraktować jako inspirację do aranżacji wnętrza pokoju. Pamiętajmy, że jeśli dziecko będzie się czuło w swoim pokoju komfortowo, częściej będzie chciało gościć u siebie swoich rówieśników, czyli rozwinie swoje umiejętności społeczne.


Funkcjonalność pokoju – światło, ozdoby i dodatki 

Zainteresowania naszego dziecka mogą być również pomocne w podjęciu tak ważnych decyzji, jak wybór najbardziej optymalnego oświetlenia czy przygotowanie miejsca na rakietę do tenisa, piłki do siatkówki i koszykówki, gitarę elektryczną czy keyboard. Jeśli nasze dziecko posiada zmysł kolekcjonerski, pozwólmy mu wyeksponować swój zbiór w widocznym miejscu w pokoju. Dobór stylowych ozdób i odpowiednich dodatków także powinien iść w parze z jego upodobaniami. Narzuta na łóżko z postaciami z ulubionych bajek czy filmów oraz zasłony o barwnej kolorystyce z ciekawymi wzorami na pewno umilą naszemu dziecku czas spędzany w pokoju.


Tablice korkowe, ozdobne lampki, lampa stojąca do pokoju dziecięcego, podręczne przyborniki, kolorowe pudełka na kredki i flamastry oraz inne akcesoria biurowe zawsze będą cieszyć się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Obowiązuje tylko jedna zasada - im różnorodniej, tym lepiej. Dlatego w żaden sposób nie powinniśmy ograniczać inwencji wnętrzarskiej naszego dziecka.

Sfera nauki, przestrzeń do zabawy, miejsce odpoczynku

Umiejętne wydzielenie miejsc do nauki, rekreacji i wypoczynku sprawi, że pokój dziecka stanie się dobrze zorganizowanym pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Łatwiej wtedy będzie przyzwyczaić dziecko do konieczności utrzymywania porządku i pokazać zalety odpowiedniej organizacji pracy. Dobrym pomysłem będzie stworzenie na papierze projektu pokoju w pomniejszonej skali i wspólne ustalenie przeznaczenia poszczególnych części pokoju. Dzięki temu tam, gdzie są książki i zeszyty nie będzie stosu zabawek, a miejsce do odpoczynku i zabawy nie będzie kojarzyło się z obowiązkiem nauki. Pamiętajmy jednak, że te zasady mają przede wszystkim ułatwiać życie, a nie stanowić element przymusu.


Biurko i krzesło – w trosce o zdrowie dziecka

Dzieci często przesiadują przy biurku po kilka godzin dziennie, kiedy odrabiają lekcje czy korzystają z komputera. Przezorny rodzic powinien zadbać o możliwie najlepszą ergonomię tego stanowiska. Pamiętajmy, że biurko powinno być ustawione przodem lub bokiem do źródła światła, a krzesło - wygodne i dopasowane do wzrostu. Wiele modeli krzeseł posiada możliwość regulacji wysokości siedziska, więc dobrze dobrany egzemplarz będzie służyć naszemu dziecku przez kilka lat. Ergonomicznie wyprofilowane krzesło, blat biurka umieszczony na odpowiedniej wysokości oraz dopasowany do indywidualnych potrzeb rozkład szuflad, szafek i półek - to tylko kilka z wielu kwestii, które powinniśmy rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie mebli.


Gdy szukamy krzesła do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę nie tylko na możliwość regulacji wysokości siedzenia, lecz także na podłokietniki i oparcie głowy. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy w trakcie pracy przy biurku. Przydatna jest też mobilność krzesła, a to zapewniają kółka na nogach i możliwość obracania się siedziska.