Okapy kuchenne

Pokaż filtry
30 w tej kategorii
×

Cena

od:
do:

Rodzaj okapu

Producent

Trwa wczytywanie produktów...

Trwa wczytywanie produktów...

Udało Ci się wybrać wymarzoną kuchnię spośród propozycji dostępnych w Salonach Agata? To świetnie! Czas na wybór sprzętów AGD. Okap kuchenny to pozycja, bez której nie ma mowy o funkcjonalnej kuchni. Zanim skupisz się na wyborze odpowiedniego modelu, przyjrzyj się kilku podstawowym cechom, na jakie powinieneś zwrócić uwagę.

Okapy kuchenne dla pachnącej i czystej kuchni

Czy okap jest obowiązkowym akcesorium w kuchni? Choć polskie prawo budowlane nie nakłada obowiązku jego montażu (w kuchni bezwzględnie powinna znajdować się jedynie kratka wentylacyjna), to jego obecność przynosi ogromne korzyści. Okap kuchenny oczyszcza powietrze, eliminując opary, cząsteczki tłuszczu i zapachy, które powstają podczas gotowania. Jest więc kluczowym sprzętem, jeśli zależy Ci na pachnącej, czystej i higienicznej kuchni. Pochłania także wilgoć, której nadmiar w domu może sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych dla naszego zdrowia pleśni i grzybów. Aby odprowadzanie wilgoci było efektywne, należy go uruchomić tuż po rozpoczęciu gotowania i pozostawić włączony kilka minut po wyłączeniu płyty grzewczej.

Okap kuchenny podszafkowy, do zabudowy czy kominowy — na jaki się zdecydować?

Okapy można podzielić na modele o funkcji pochłaniacza oraz modele pełniące rolę wyciągu. Wybór jednej lub drugiej technologii będzie uwarunkowany obecnością lub brakiem komina wentylacyjnego w kuchni. Najbardziej uniwersalnym modelem jest okap podszafkowy, który można z powodzeniem zamontować w każdej kuchni. Sprawdza się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie trudno o podłączenie się do wentylacji, ponieważ jego rola polega na pochłanianiu powietrza z otoczenia i przepuszczaniu go przez filtry. Jak sama nazwa wskazuje, jest to okap do zabudowy - montuje się go do spodu szafki, dzięki czemu jest estetyczny, subtelny i nierzucający się w oczy. Efektywniejszą pracę gwarantują modele podłączane do specjalnego kanału wyciągowego. Przekierowują one wilgoć, opary i zapachy powstające podczas gotowania poza dom i wychwytują cząsteczki tłuszczu wewnątrz metalowego filtra, który często można myć w zmywarce. Ten model okapu jest najskuteczniejszy, jednak wymaga istotnej interwencji przy instalacji przewodu kominowego, co nie zawsze jest dozwolone, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. Najczęściej tego typu urządzenia występują jako okap kuchenny kominowy przyścienny - czyli montowany tuż przy ścianie nad płytą grzewczą. Pełnią zarówno funkcję pochłaniacza, jak i wyciągu i pracują w kilku trybach, co jest bardzo dogodną opcją. Odmienną kategorię stanowią okapy wyspowe. Charakteryzują się ciekawym designem, często walcowatą konstrukcją. Montuje się je do sufitu nad wyspą kuchenną.

Na co zwrócić uwagę wybierając okap kuchenny?

Głównym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając okap, jest jego wydajność. Im producent przewidział ją większą, tym czystszego powietrza możesz się spodziewać w pomieszczeniu. Część urządzeń dostępnych w Salonach Agata wyposażono w kilka trybów pracy, dzięki czemu można dopasować najlepszy do własnych potrzeb. Kupując okap kuchenny, należy także sprawdzić głośność urządzenia. Użytkownicy często skarżą się na hałasujący sprzęt, który zniechęca do gotowania. Warto również spojrzeć na oznaczenie klasy energetycznej, która określa roczne zużycie energii danego sprzętu.

Nowoczesny design okapów kuchennych

Okap kuchenny pełni funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Nowoczesny design tych sprzętów sprawia, że łatwo dostosowują się do otoczenia. W Salonach Agata oferujemy okapy, które są cennym dopełnieniem dla wnętrz współczesnych kuchni - zarówno tych mocno nowoczesnych, jak i nieco bardziej tradycyjnych. Najczęściej wybieranymi kolorami jest czarny i biały, które dobrze korespondują z większością wnętrz, jednak wielu Klientów decyduje się także na odważniejsze barwy, np. energetyzujący żółty. Z kolei Ci, którzy z wielu względów decydują się na okap do zabudowy, mogą postawić na model teleskopowy, który umieszcza się na dnie jednej z szafek. Posiada on wysuwaną część, którą widać tylko podczas używania sprzętu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje nowoczesnych okapów, które zapewniają łatwość i komfort w użytkowaniu. Niektóre modele są sterowane sensorycznie za pomocą slidera i posiadają wygodne funkcje, m.in. czasowego wyłączenia. Urządzenie wyłączy się samo po oczyszczeniu powietrza. Nie mniejszą rolę odgrywa w tych urządzeniach oświetlenie LED - umieszczone tuż nad płytą grzewczą, zapewnia niezbędne światło do wygodnego i bezpiecznego gotowania, stanowi ponadto subtelne i nastrojowe źródło światła po zmroku. Okapy dostępne w Salonach Agata harmonijnie integrują się z najróżniejszym otoczeniem, podkreślają różne style architektoniczne i umożliwiają gotowanie w cichym i relaksującym otoczeniu. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Czytaj więcej>>

Porównaj produkty

Dodaj min. 2 produkty do porównania.