powrót

Jakie meble kuchenne będą modne w 2019 roku? Sprawdź nadchodzące trendy

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Projektanci wnętrz w trendach kuchennych odwołują się do inspiracji naturą i garściami czerpią z loftowego oraz skandynawskiego stylu. Dlatego w 2019 roku liczyć się będą przede wszystkim lekkie konstrukcje, drewniane akcenty oraz mocne dodatki. Nie zabraknie jednak powiewu klasyki. Sprawdź nadchodzące trendy w projektowaniu kuchni i dowiedz się, jakie meble kuchenne i tonacje kolorystyczne będą modne w tym roku.

Formy

Wyznacznikiem dobrze zaprojektowanej kuchni od zawsze jest jej funkcjonalność. Specjaliści pozostają wierni tej zasadzie, dążąc do ustanowienia nowych pomysłów na aranżacje wnętrz i praktycznych rozwiązań. Na 2019 rok proponują odejście od wysokich zabudowań i szafek „aż po sufit”. Zastąpią je lekkie konstrukcje, które nie dominują nad pomieszczeniem, lecz dają wrażenie przestronności. Wśród najnowszych inspiracji należy wymienić również ażurowe meble kuchenne czy dużo większą ilość półek zamontowanych na ścianach. Intrygująco prezentują się także propozycje otwartych szkieletowych konstrukcji ze szkła i metalu, nawiązujących do loftowych klimatów i surowego wystroju.

Kolejna nowość w projektowaniu kuchni to asymetria. Specjaliści coraz chętniej sięgają po meble kuchenne na wymiar oraz meble modułowe, aby móc wprowadzić do wnętrza nierówne wysokości blatów i dolnych szafek. Taka asymetria gwarantuje niebanalny rytm zabudowy, a przy tym zwiększa jej funkcjonalność.

Projektanci mają również ciekawą koncepcję na aranżacje kuchni z salonem, które dotychczas były mocno strefowane. W 2019 roku zasada ta przestaje być tak restrykcyjnie przestrzegana – wręcz przeciwnie, modne staje się „rozlanie” mebli kuchennych na sąsiadujące strefy salonu czy jadalni. W efekcie meble kuchenne wychodzą poza jej granice, tworząc z innymi elementami jednorodny typ zabudowy. Pomysł ten porównać można do wyboru mebli z jednej kolekcji, które między sobą mają jednak widoczne różnice (w zależności od przeznaczenia). Dzięki takiemu rozwiązaniu w kuchni z salonem panuje wizualny porządek, a wspomniane różnice zapobiegają nudzie w aranżacji.

Prostota, geometria, odejście od zaokrągleń i brak zbędnych ozdobników stanowią cechy brył, na które dobrze zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni w 2019 roku. Pozwalają one z łatwością stworzyć kompaktowy układ mebli kuchennych: pojemny i praktyczny. Choć w trendach odnajdziemy minimalistyczne podejście i wspomniane już dążenie do lekkości, nie należy obawiać się struktury o dużej ilości szafek – prognozuje się, że przestronne kuchnie z centralną wyspą wciąż będą projektowane w obficie zabudowanym stylu. Wśród trendów warto wymienić również meble modułowe, które nadal królować będą w aranżacjach kuchni.

Trendy kolorystyczne

Biała kuchnia? Jak najbardziej! W 2019 roku to właśnie biel wygrywa z szarością, która poza loftowymi, surowymi aranżacjami, powoli będzie zastępowana innymi, stonowanymi odcieniami. Pracując nad projektem nowej kuchni, dobrze będzie postawić na klasyczną biel, którą dopełnią czerń, granat bądź imitacje drewna. Wskazuje się również, że prym będą wieść grafitowe fronty, a w nowoczesnych, odważnych wnętrzach nawet te w odcieniu nasyconej czerwieni. Wśród topowych barw pojawia się również przybrudzony róż, delikatna mięta oraz mocniejszy oranż i niebieski. Kolory te można w pełni zastosować w śmiałych projektach mebli kuchennych bądź wprowadzić do pomieszczenia w formie dodatków. Na równi z bielą, coraz bardziej widoczne staną się ciepłe kolory ziemi, którym towarzyszyć będą akcenty w odcieniach cynamonu czy mocnego niebieskiego.

Wciąż bliska najnowszym trendom pozostanie inspiracja naturą – blaty imitujące kamień, drewno czy beton są typowane jako jedne z ważniejszych akcentów w projektach kuchni na 2019 rok. Projektanci stawiają także na mat, odchodząc przy tym od wszelkich połyskujących frontów i blatów. Zmianę tę zrównoważą jednak dodatki – to właśnie złoto, miedź czy srebro w postaci uchwytów, lamp czy innych dekoracji zrekompensuje brak błyszczących powierzchni.

Dodatki

Według najnowszych trendów projekt kuchni oparty będzie na prostych formach i minimalistycznym podejściu, dopełnionym jednak licznymi dodatkami. Z jednej strony obserwować będziemy zwrot ku naturze: dodatki w postaci ziół czy roślin doniczkowych ustawionych na półkach to przyszłoroczny trend, którego trudno będzie nie zauważyć. Z drugiej strony nie zabraknie dekoracji nawiązujących do luksusu. Stalowe, srebrne czy metalowe motywy w projektach kuchni uzupełnią wnętrze o potrzebny blask. Odnajdziemy go w miedzianych lampach, złotych kranach, połyskujących wykończeniach blatów czy eleganckich uchwytach. Ważne, by w 2019 roku nie bać się dodatków i śmiało komponować je z wystrojem kuchni.

Trendy stylistyczne

Wśród trendów stylistycznych obecne będą loftowe motywy i skandynawski design. To właśnie one wyznaczają wprowadzenie nowych, lekkich aranżacji z drewnianymi, betonowymi i zielonymi akcentami. Do tego typu kuchni projektanci proponują dołączyć tapety i szklane elementy, dzięki którym uzyska się niepowtarzalny klimat i delikatnie spersonalizuje wnętrze. W nadchodzącym roku nieustannie panować będzie też klasyka. Kolejny raz okazuje się więc, że tradycyjne podejście do kuchni z lakierowanymi frontami w odcieniu bieli, granatu bądź eleganckiej czerni doskonale znosi próbę czasu.