powrót

Przegląd garnków o specjalnym przeznaczeniu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Garnki są niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Obecne na rynku dostępne są garnki o różnych kształtach i wielkościach, wykonane z różnorodnych materiałów. Niektóre z nich mają konkretne i wyjątkowe zadanie. 

Garnki do smażenia frytek

Garnki do smażenia frytek są bardzo wygodne w użyciu – bez problemu można przygotować w nich pyszne domowe frytki. Najlepsze modele wykonywane są ze stali węglowej, wyposażone dodatkowo w powłokę nieprzywieralną. Charakterystycznym elementem takiego garnka jest sitko, które ułatwia wyjmowanie frytek i odsączanie ich z nadmiaru oleju. Ich zaletą jest możliwość użytkowania na wszystkich rodzajach kuchenek. Mechanizm działania garnków do smażenia frytek jest identyczny jak w przypadku elektrycznej frytownicy. Zajmują jednak mniej miejsca i łatwiej utrzymać je w czystości. Są stosunkowo niedrogie, dlatego warto przemyśleć ich zakup nawet wtedy, gdy nieszczególnie często przygotowuje się frytki. Mogą bowiem posłużyć do smażenia także innych produktów spożywczych. 

Garnki do gotowania na parze

Amatorom zdrowego odżywiania spodobają się z pewnością specjalne garnki do gotowania na parze. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, pokrywa natomiast ze szkła żaroodpornego. Używanie takich garnków jest bardzo proste – wystarczy do garnka umieszczonego na palniku nalać wody i postawić na nim drugi garnek, z dnem przypominającym sito. Ulatniająca się z pierwszego garnka para wodna, podgrzewa potrawę ułożoną na sicie. Dalej para wydostaje się przez specjalne otwory w pokrywie. Gotowanie na parze odbywa się bez użycia oleju, potrawy są niebywale delikatne i zdrowe. 

Garnki wielofunkcyjne o wyjątkowej budowie

Wyjątkowymi garnkami są te, które ułatwiają gotowanie makaronu czy szparagów. Są one nieco wyższe niż standardowe garnki do gotowania. Garnki wielofunkcyjne z sitkiem, które można kupić w salonach Agata, wykonane są z wysokiej klasy stali nierdzewnej, odpornej na działanie korozji. W przypadku takich garnków jest to szczególnie ważne, gdyż w wilgotnym środowisku mają ze sobą kontakt metalowe części dwóch zupełnie oddzielnych elementów. Zaletą garnków wielofunkcyjnych jest ich prosta budowa i łatwość obsługi. Do garnka podstawowego nalewamy wodę i umieszczamy w nim sito. Sito doskonale nadaje się do gotowania całych szparagów lub makaronu typu spaghetti. Dzięki niemu zachowamy oryginalny wygląd gotowanych produktów. Sito posłuży nam również jako cedzak, co zmniejszy ryzyko oparzenia się i z pewnością ułatwi całą pracę. 

Na łatwe i szybkie przygotowanie zdrowych posiłków pozwolą nam szybkowary ciśnieniowe, dzięki którym ugotujemy naszą potrawę w czasie nawet o połowę krótszym niż w standardowym garnku. Wszystko za sprawą szczelnej pokrywy, która powoduje szybki wzrost ciśnienia wewnątrz garnka. Para cyrkulująca w garnku gotuje naszą potrawę w zaskakująco szybkim tempie, zachowując przy tym większość minerałów i witamin, które niestety ulatniają się podczas gotowania w wodzie. Potrawa przygotowana w szybkowarze jest zdrowa, dodatkowo posiada walory estetyczne – produkty spożywcze zachowują swój kształt i kolor. 

Brytfanny – od lat niezastąpione

W dawnych czasach służyły naszym prababciom, dzisiaj my z powodzeniem wykorzystujemy je do przygotowywania pysznych i aromatycznych potraw. Brytfanny mogą być używane zarówno do pieczenia w piekarniku, jak i do duszenia na wszelkiego rodzaju palnikach, w tym kuchniach indukcyjnych. Wykonane są z mocnych i trwałych surowców, m.in. stali węglowej, odlewanego aluminium czy szkła żaroodpornego. Zaletą gotowania w nowoczesnych brytfannach z powłoką nieprzywieralną jest przygotowywanie potraw z użyciem minimalnej ilości tłuszczu, co ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.