powrót

Wybieramy materac – 7 cech, na które należy zwrócić uwagę

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dobrze dobrany materac to inwestycja w komfort i zdrowie. Odpowiednie podparcie kręgosłupa przekłada się na jakość wypoczynku, ułatwia regenerację, eliminuje ból i dyskomfort. Jaki wybrać materac, aby osiągnąć takie efekty? Przede wszystkim przetestuj kilka wariantów jeszcze w sklepie. Kilkukrotnie zmień pozycję, sprawdzając w każdym ułożeniu, czy Twoje plecy, zwłaszcza odcinek lędźwiowy, biodra i szyja nie zapadają się. Przy zakupie weź pod uwagę siedem kluczowych czynników.

Wymiary materaca i dopasowanie do łóżka

Pierwszym istotnym parametrem są wymiary materaca dopasowane do ramy łóżka oraz potrzeb śpiących na nim osób. Minimalna szerokość w przypadku jednego śpiącego to 80 cm, zaś w przypadku pary – 140 cm. Chętnie wybierane są także podwójne opcje: 160 x 200 cm, 180 x 200 cm oraz przestronne 200 x 200 cm. Wiele osób decyduje się zastąpić jeden szeroki materaca dwoma węższymi. Taki zabieg pomoże zindywidualizować wrażenia i zapewnia możliwość zmiany pozycji w nocy bez zakłócania odpoczynku drugiej osobie.

Wygodne materace do sypialni

Istotną kwestią jest dopasowanie materaca do modelu łóżka oraz stelaża, na którym ma być ulokowany. Kup zatem model o wielkości odpowiadającej wymiarom ramy. Znaczenie ma nie tylko długość i szerokość, ale również wysokość wszystkich elementów. Przyjmuje się, że materac wraz ze stelażem powinien tworzyć konstrukcję wyższą przynajmniej o 4 cm od brzegów mebla. Najczęściej cała warstwa ma około 18–20 cm w wariantach przeznaczonych dla dorosłych i 10 cm w wersji dla dzieci.

Stopień twardości materaca i jego sprężystość, czyli komfort przede wszystkim

Wiele osób uważa, że im twardszy materac, tym lepiej. To nie do końca prawda. Jeśli powierzchnia snu będzie przesadnie sztywna, może zakłócić krążenie krwi. Z kolei zbyt miękki wariant nie zapewni odpowiedniego podparcia, napinając mięśnie i zmuszając je do dodatkowej pracy. Jak zatem dopasować twardość materaca? Przeprowadź prosty test: podczas leżenia na plecach ręka powinna wsunąć się pod ciało na wysokości odcinka lędźwiowego z lekkim oporem. Jeśli to niemożliwe lub zbyt łatwe, warto przetestować inne warianty.

Materace do sypialnianego łóżka

Jak dobrać materac do wagi? Przyjmuje się, że osoby cięższe powinny wybierać modele średnio twarde i twarde, oznaczone symbolami H3 i H4. Są one bardziej odporne na nacisk, dzięki czemu powierzchnia nie zapada się w żadnej pozycji. Zwróć uwagę na materace siedmiostrefowe, które w każdej z części – od głowy po stopy – zapewniają inne podparcie. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy fragment ciała odpoczywa na optymalnej dla siebie powierzchni.

Piankowy czy sprężynowy? Rodzaj materaca

Odpowiadając na pytanie, jaki wybrać materac, należy wziąć pod uwagę także jego rodzaj. Dużą popularnością cieszą się lekkie materace piankowe, sztywne sprężynowe oraz kieszeniowe, w których sprężyny znajdują się w osobnych kieszonkach i pracują niezależnie od siebie. Na uwagę zasługują także elastyczne warianty lateksowe polecane zwłaszcza alergikom. Który materac: piankowy czy sprężynowy będzie lepszym wyborem? To również kwestia indywidualna.

Materac w sypialni

Stelaż do łóżka

Stelaż jest równie ważny, co materac. Odpowiednio dobrany wpływa na prawidłową wentylację oraz oddziałuje na trwałość i twardość powierzchni snu. Zakupu dokonaj zatem w momencie, kiedy już wiesz, jaki materac kupić. W przypadku modeli elastycznych, na przykład kieszeniowych czy lateksowych, sprawdzą się stelaże z listew giętych. Materace twarde mogą leżeć na prostej podstawie, także z większymi odstępami między szczebelkami.

Cena materaca

Czy dobry materac musi sporo kosztować? Nie zawsze najdroższy model jest najlepszy, ale oszczędność nie powinna stanowić głównego kryterium wyboru. Cena wynika z jakości zastosowanych materiałów, które z kolei wpływają na wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Wysokiej klasy modele nie odkształcają się, zapewniając niezmienną wygodę przez lata. Bardzo często w zestawie dostępne są także pokrowce zabezpieczające przed zabrudzeniem i gromadzeniem kurzu i roztoczy.

Materace - wygodne i nowoczesne

Zastanawiając się, jaki wybrać materac, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Inny model zapewni wygodę osobie o drobnej budowie ciała, inny zaś – rosłemu mężczyźnie. Skup się na indywidualnych potrzebach, dopasowując stopień twardości czy typ wypełnienia. Potraktuj zakup jako inwestycję we własne zdrowie i dobre samopoczucie po komfortowo przespanej nocy. Dobrze dopasowany model posłuży Ci długo, zapewniając takie same wrażenia w czasie odpoczynku.