Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Aranżacja loftu – najciekawsze pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Loft to w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego „strych” lub „poddasze”. W islandzkim z kolei pod tym terminem kryje się „powietrze”. Łatwo znaleźć punkty wspólne: typowe strychy rzadko kiedy bywają w pełni wykończone: to często przestrzenie, w których są widoczne oryginalne drewniane belki i mury z cegieł lub innych materiałów konstrukcyjnych. Bywa też, że to ogromne pomieszczenia pozbawione ścian działowych, w których swobodnie przebywa powietrze. Masz już pewne wyobrażenie o tym, jak wyglądają pokoje w stylu loft, prawda? W tym artykule pokażemy Ci, jak je zaaranżować we własnym domu.

Skąd moda na aranżacje w stylu loft?

Lofty stały się popularne stosunkowo niedawno, bo w latach 70. XX wieku, a moda na nie przywędrowała do nas z Nowego Jorku, dokładniej z dzielnicy SoHo. To w niej istniały fabryki i magazyny oraz mieszkania robotników – głównie wyzyskiwanych wskutek poważnych luk w prawie pracy. Gdy w latach 60. zdefiniowano akty prawne regulujące relacje pomiędzy pracodawcami a pracownikami, sytuacja ekonomiczna robotników zaczęła się poprawiać, a dzielnica SoHo – pustoszeć. Wkrótce opuszczone pomieszczenia fabryk i magazynów zaczęli kupować artyści, przekształcając je na mieszkania, dlatego też szybko stały się symbolem domów-atelier, a w ciągu zaledwie kilku następnych lat – symbolem prestiżu i miejscem zamieszkania młodych przedsiębiorców. Obecnie SoHo należy do najdroższych dzielnic Nowego Jorku, głównie za sprawą designersko urządzonych loftów... w horrendalnych cenach.

Aranżacja loftu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

W Polsce prawdziwy loftowy zawrót głowy miał miejsce później – w latach 2000. Uważa się, że prekursorem tego stylu był architekt Przemo Łukasik, który zaadaptował na mieszkanie starą lampownię w Bytomiu przy szybie Bolko – stąd nazwa projektu: Bolko_Loft mh1.

Obecne lofty kojarzymy głównie przez pryzmat surowego, industrialnego klimatu, jaki dominuje w oryginalnych wnętrzach pofabrycznych budynków, ale jak się okazuje, nie trzeba mieszkać w dawnej hali, ani nawet w starej kamienicy, by móc cieszyć się industrialną aranżacją – z powodzeniem urządzisz mieszkanie w stylu loft nawet w bloku z wielkiej płyty!

Gdzie idealnie sprawdzają się wnętrza w stylu loftowym?

Loftowe wnętrze najlepiej zaaranżujesz w dawnych budynkach: kamienicach, młynach, spichlerzach i innych tego typu budowlach. Na korzyść grają tu zazwyczaj duża przestrzeń, odkryta cegła, wysokie sufity, duże okna ze szprosami i wyeksponowane elementy konstrukcyjne (rury, drewniane belki itd.). Niewielu z nas może sobie jednak pozwolić na adaptację tego typu obiektów, ale nic straconego: bez problemu stworzysz taki klimat nawet w budownictwie z wielkiej płyty, a zwłaszcza tym nowoczesnym, który zazwyczaj projektuje się na otwartym planie.

Bez problemu zaaranżujesz nawet loft w wersji mikro, czyli małe mieszkanie w bloku. W stylu loftowym nie chodzi bowiem tylko o aspekt przestrzenny i wizualny: istotne jest też to, że króluje w nich minimalizm i utylitaryzm, co czyni ten styl idealnym rozwiązaniem do niewielkiej kawalerki, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Podobnie jak we wszelkich warsztatach produkcyjnych, otoczenie powinno być zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, dlatego meble mają być przede wszystkim praktyczne.

Aranżacja loftu w bloku

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Aranżacja loftu – kolory idealne do wnętrz loftowych

W stylu industrialnym kilka cech pozostaje niezmiennych: mowa tu zwłaszcza o charakterystycznych kolorach i materiałach. Co do zasady kolorystyka nawiązująca do środowiska przemysłowego jest raczej męska: królują w niej ciemnoniebieski, czarny i brązowy idealne jako odcienie bazowe. Inne typowe barwy nawiązują do materiałów konstrukcyjnych: cegieł (ochra, pomarańcz, rdza i odcienie czerwieni), metalu (grafitowy, antracytowy) oraz betonu (jasne szarości). Nie brakuje również bieli, która jest doskonałym tłem dla wspomnianych mocniejszych kolorów. Urządzając loft, bazuj na wymienionych barwach, a na pewno stworzysz udaną aranżację.

Meble idealne do loftowych wnętrz

Wiesz już, że wnętrza industrialne to przestrzenie minimalistyczne i prosto urządzone. Meble powinny być jednak solidne, wykonane z materiałów najwyższej jakości: litego drewna, twardego metalu, a nawet z betonu (popularne są np. betonowe stoliki kawowe czy monolityczne blaty kuchenne z betonu architektonicznego). Przedmioty te przybierają proste, geometryczne kształty i sprawiają wrażenie masywnych.

Z kolei meble wypoczynkowe – z racji sporego metrażu typowego loftu – są raczej dużych gabarytów. Powinny przede wszystkim jednak zapewniać maksymalny komfort i swoim wyglądem zachęcać do relaksu. W salonie industrialnym świetnie sprawdzają się pokaźnych rozmiarów narożniki w kształcie litery L lub U – koniecznie z tapicerowanymi „plecami”, które dzięki temu mogą stanąć nie w tradycyjny sposób – czyli tyłem do ściany – a na środku pomieszczenia, np. tyłem do kuchni, wydzielając w ten sposób strefę relaksu.

Ponieważ osobliwą cechą loftów jest wspomniany duży metraż i otwarty plan pomieszczeń, kluczowe będzie umiejętne wydzielenie przestrzeni. Prócz narożników poszczególne strefy wydziela się również za pomocą innych mebli: pomocne okazują się np. fotele wypoczynkowe, regały i witryny bez tylnej ścianki. Elementem bardzo często wprowadzanym do wnętrz o charakterze industrialnym są również wieszaki na ubrania, parawany oraz lampy podłogowe o dużych, kopułowych kloszach. Inna opcja to duże rośliny włożone w odpowiednio duże osłonki i kwietniki – szukaj zwłaszcza tych wykonanych w całości z metalu czy betonu.

Aranżacja loftu w małym mieszkaniu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Pamiętaj też, że meble w stylu industrialnym często są dalekie od ideału. Mile widziane są tu wszelkie „perełki” vintage odnalezione na strychu pradziadków, którym nie brak widocznych zadziorów, ubytków i niedoskonałości.

Dekoracje w stylu loftowym – jak je aranżować we wnętrzu?

Pomieszczenia w stylu loftowym – salon, sypialnia, jadalnia itd. – nie mogą być obciążone zbyt dużą ilością mebli, a w przypadku materiałów wykończeniowych preferuje się raczej te o surowym, szorstkim wykończeniu. Pomimo tego o lofcie nie można powiedzieć, że jest zimny i odpychający – wręcz przeciwnie: mimo pozornej nieprzystępności, jest przytulny i stwarza doskonałe warunki do życia. W głównej mierze jest to zasługa odpowiednich dodatków.

Mieszkanie loft jest wprawdzie minimalistyczne, ale i wygodne, dlatego w aranżacji nie może zabraknąć miękkich tekstyliów, np. pledów, dywanów i poduszek dekoracyjnych. Idealnie sprawdzą się te wykonane z naturalnych włókien, które wniosą nieco prestiżu do wnętrz. Baw się też fakturami, łącząc chropowaty len, miękki welwet i włochatą skórę.

W stylu industrialnym, np. salonie loft, skup się na stylowych akcentach – jednymi z nich będą z pewnością obrazy i plakaty, zwłaszcza czarno-białe, z motywem urbanistycznym, geometrycznym i w abstrakcyjne wzory, najlepiej oprawione w czarne ramy. Atmosferę loftu mogą również wzmocnić plakaty w kolorach nawiązujących do typowych materiałów (metal, beton czy cegła), a także wszelkie lustra dekoracyjne. Tego typu ozdoby świetnie prezentują się nie tylko wisząc na ścianach, ale również spoczywając na ziemi (oparte o ściany czy meble).

Loftowe wnętrze kocha też rośliny, których intensywna zieleń w surowej, „fabrycznej” przestrzeni tworzy silny dysonans i nadaje jej gościnny charakter. Nie przesadzaj jednak z ilością kwiatów doniczkowych w pokoju. Aby zachować minimalistyczny wydźwięk, lepiej postawić na jeden lub dwa roślinne akcenty. Przykładowo w loftowy salon świetnie wpisze się popularna monstera, strelicja i różne gatunki bluszczu. Oryginalnym pomysłem będzie również ogród wertykalny, który stworzysz z kilku gatunków roślin, w tym mchu chrobotka czy dowolnych odmian pnących.

Aranżacja loftu - pomysł na salon

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Oświetlenie w mieszkaniu loftowym – jak je dobrać?

Obowiązkowe detale w loftowym wnętrzu to również lampy. Oświetlenie powinno wyglądać elegancko i designersko nie tylko w świetle naturalnym, ale również sztucznym. Warto też pamiętać o tym, że loft nie lubi zimnego światła. Ciepła barwa żarówek sprawi, że otoczenie stanie się bardziej przyjazne, a na dodatek najważniejsze elementy pomieszczenia zostaną w odpowiedni sposób uwypuklone: czy będzie to masywny drewniany stół w jadalni zapraszający do wspólnej biesiady, czy rogówka w salonie zachęcająca do błogiego wypoczynku.

Przykładowo do reprezentacyjnego salonu loft odpowiednie będą duże modele lamp wiszących o wykończeniu z postarzanego drewna, metalu czy cementu. Spróbuj odwzorować klimat, jaki panuje w starej, opuszczonej fabryce: znajdziesz tam m.in. lampy z abażurem zbudowanym z metalowych drucików, pozbawione przesłon. Światło emitowane przez żarówkę będzie rzucało wówczas intrygujące cienie, a jednocześnie pięknie załamywać się na metalowych elementach, budując niepowtarzalną atmosferę wnętrza. Kolejna opcja to np. duże żyrandole z okrągłymi szklanymi kloszami umiejscowionymi na metalowej konstrukcji. Ich oryginalny design wzbogaci każdą aranżację o przykuwający wzrok akcent.

Z kolei nad stołem w jadalni mogą zawisnąć lampy z czarnymi metalowymi kloszami, przymocowane na różnych wysokościach do wspólnej podstawy. Inna świetna opcja to lampa składająca się z masywnej drewnianej belki i oplecionych wokół niej kabli ze zwisającymi żarówkami Edisona. W żadnym z pomieszczeń nie może również zabraknąć lamp stołowych, które wykorzystuje się nie tylko ze względów praktycznych, ale również dekoracyjnych. To one kierują wiązkę światła na określony element, np. strony akurat czytanej książki, ale też nadają niepowtarzalny klimat całej aranżacji. Szukaj zwłaszcza tych utrzymanych w typowo fabrycznym tonie: kolorze metalu, ponadczasowej, eleganckiej czerni lub miedzi.

Aranżacja loftu - inspiracje

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom z łatwością zaaranżujesz loftowe wnętrze. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym domu, czy w niewielkiej kawalerce, na agatameble.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz: od dużych narożników w stylu loft po najdrobniejsze detale.