powrót

Aranżacja salonu w bloku - czyli jak urządzić mały salon

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aranżacja małego salonu w bloku powinna być dla nas przyjemnością i wyzwaniem, a nie rzeczą nie do przejścia. Przydadzą tu się na pewno podpowiedzi, jak urządzić mały salon i sprawdzone triki architektów wnętrz. Dzięki temu aranżacja salonu w bloku we własnym zakresie, ale przy tym dobrze i na kilka najbliższych lat – jest możliwa. Jakie meble do małego pokoju będą zawsze pasować, a które wprowadzą nowoczesny i funkcjonalny styl? Znając odpowiedzi na te pytania, urządzanie małego salonu w bloku będzie dla nas dużo prostsze.

Aranżacja salonu w bloku

Salon w bloku to przeważnie niewielkie pomieszczenie o metrażu ok. 12-15 m² lub nieco ponad 20 m² w przypadku pokoju połączonego z aneksem kuchennym. Niezależnie od wielkości, pokój dzienny to zawsze serce domu czy mieszkania. To w nim spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, aż do późnego wieczora: odpoczywając, jedząc posiłki, oglądając TV, czytając książki, bawiąc się z dziećmi czy domowymi pupilami.

Praktyczna i stylowa aranżacja małego salonu to podstawa, abyśmy wszyscy czuli się w nim jak najlepiej. Dlatego musi być ona zawsze dobrze przemyślana i zgodna z aktualnymi potrzebami domowników. Zastanawiając się nad tym, jak urządzić mały salontrzeba pamiętać o jego funkcjonalności. Ma on być dla nas tylko strefą do relaksu i oglądania filmów, czy może dodatkowo pomieścić stół do jadalni i fotel do czytania książek? To ważne i istotne punkty przy wyborze mebli do małego salonu w bloku.

Jak urządzić mały salon?

W urządzaniu małego pomieszczenia istotne są podstawowe zasady: kolorystyka, materiały i wyposażenie. Równie ważna jest tutaj także uporządkowana przestrzeń małego pokoju i minimalizm w przypadku dodatków i dekoracji. A gdy już coś wybieramy – czy to meble do małego salonu, czy chociażby świeczki, poduszki lub dywan – warto poruszać się w odgórnie ustalonej kolorystyce trzech, maksymalnie czterech kolorów.

Biel, szarość, beże i jasne drewno to cechy charakterystyczne dla skandynawskich korzeni. Jest to dobry kierunek i sprawdzona aranżacja salonu w bloku. Przytulne, uporządkowane i jasne wnętrze to świetna baza dla wszelkich dodatków, nawet tych w jaskrawych i energetycznych żółciach, zieleniach i turkusach. Dzięki temu możemy dowolnie zmieniać oblicze małego salonu w zależności od pory roku czy naszego nastroju, a co ważne – bez remontów i nowych, kosztownych inwestycji.

Jakie meble do małego salonu będą najlepsze?

Mówiąc „mały” pokój, mamy zwykle chęć go optycznie powiększyć. Można to zrobić za pomocą wspomnianych już jasnych kolorów ścian czy podłóg, ale również wybierając meble do małego pokoju. Aranżacja małego salonu za pomocą mebli nie jest aż taka trudna. Wystarczy kierować się jasną kolorystyką. I tak: piękne i ciekawe połączenia bieli na wysoki połysk z drewnianymi wykończeniami, zawsze powiększą małą przestrzeń, warto jednak zwrócić uwagę na jedną kolekcję mebli do salonu, w której znajdziemy potrzebny nam zestaw: szafkę pod TV, komodę, stolik kawowy, regał lub szklaną witrynę.

W przypadku mebli tapicerowanych jest jeszcze łatwiej – do jasnych mebli i ścian pasuje prawie wszystko, niezależnie od tego, czy jest to sofa w kolorze czerni, czy też niebieski fotel. Całość można pięknie zamknąć dodatkami w jednej, wybranej i przeważającej tonacji kolorystycznej.

Urządzając mały salon w bloku, pamiętajmy zatem o podstawowych zasadach – jasno, minimalistycznie i spójnie, a dzięki temu stworzymy nowoczesne i funkcjonalne wnętrze na kolejnych kilka lat.