Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Aranżacje oświetlenia salonu – jak to zrobić z głową i w dobrym stylu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzając salon, najczęściej koncentrujemy się na wyborze odpowiednich mebli, ogólnej kolorystyce czy na dekoracjach. Nie doceniamy roli światła w pomieszczeniu, a ta może być kluczowa. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak skomponować efektowne i funkcjonalne oświetlenie, by móc w pełni cieszyć się aranżacją salonu.

Aranżacja oświetlenia salonu – dlaczego warto zastosować więcej niż jeden punkt oświetlenia?

Salon to centrum życia rodzinnego i prawdziwie wielofunkcyjna przestrzeń. To w nim spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy przyjaciół, organizujemy przyjęcia czy odpoczywamy po intensywnym dniu. Odpowiednia aranżacja oświetlenia salonu wpływa na przytulny klimat w pomieszczeniu, a także służy odpoczynkowi.

Jakie zatem oświetlenie wybrać do salonu? Warto najpierw zastanowić się, jakie funkcje będzie pełnił nasz salon oraz jakie przestrzenie chcemy wyszczególnić. Czy znajdzie się w nim strefa jadalniana z dużym stołem, kącik relaksu z telewizorem, czy może także miejsce do czytania książek? Każda przestrzeń wymaga osobnego doświetlenia, by w razie potrzeby móc korzystać tylko z dedykowanych źródeł światła.

Lampy do salonu

W sztuce urządzania wnętrz wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia – ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. To pierwsze służy oświetleniu pomieszczenia „globalnie”, bez skupiania się na poszczególnych elementach. Jako aranżacje sufitowego oświetlenia salonu mogą posłużyć zarówno lampy sufitowe montowane bezpośrednio do stropu, jak i lampy wiszące z dłuższym przewodem. Drugi typ to oświetlenie, przy którym światło skierowane jest na konkretny obszar – zazwyczaj na miejsce, w którym wykonujemy jakąś czynność, np. spożywamy posiłek, czytamy czy pracujemy. Światło powinno być dostatecznie jasne, ale nieoślepiające. Oświetlenie dekoracyjne służy z kolei do wyeksponowania wybranych przez nas obszarów. Może to być powieszony na ścianie obraz, roślina lub detal architektoniczny. Więcej o oświetleniu miejscowym i dekoracyjnym oraz ich roli przeczytasz w dalszej części artykułu.

Oświetlenie miejscowe w salonie – stojące lampy i kinkiety

Doskonałym uzupełnieniem głównej lampy sufitowej jest oświetlenie miejscowe. W tym segmencie możemy wyróżnić m.in. lampy stojące i kinkiety. Te pierwsze są uwielbiane głównie za mobilność – lampę stojącą możesz ustawić w dowolnym miejscu i w razie potrzeby przenieść, ponieważ nie wymaga instalacji. Postawiona obok kanapy umożliwi relaks z książką, a umieszczona w pustym kącie pokoju subtelnie rozjaśni pomieszczenie, co pozytywnie wpłynie na jego odbiór. Dodatkowo przy jej użyciu możesz budować romantyczny klimat w pomieszczeniu.

Aranżacja oświetlenia salonu

Kinkiety to z kolei oświetlenie ścienne – jest zwykle niewielkich rozmiarów, ale za pomocą tych niepozornych lamp możesz optycznie modyfikować pomieszczenie. Aby je powiększyć, wystarczy wybrać modele ze światłem skierowanym ku górze – ściany oraz sufit odbijają światło, które ulega rozproszeniu. Tym sposobem nie powstają odblaski ani cienie i w efekcie zyskujemy jasny i przestronny salon. Łagodne oświetlenie polecane jest do niewielkich metraży, w których nie ma potrzeb stosowania mocnego źródła światła. Wiązka światła skierowana w dół jest intensywna i skoncentrowana. Za pomocą tego typu kinkietów możesz wyeksponować różne przedmioty jak np. obrazy na ścianie, rzeźbę czy zdjęcie ślubne. Dostępne są również modele z regulowanym kloszem czy abażurem, dzięki czemu dostosujesz kierunek padania światła do swoich potrzeb.

Warto wspomnieć o tym, że stojące lampy i kinkiety już same w sobie mogą być atrakcyjną dekoracją Przejrzyj ofertę oświetlenia w naszym sklepie internetowym, a szybko się przekonasz, w jak wielu wariantach występują. Gwarantujemy, że u nas znajdziesz model idealny do wnętrza w każdym stylu.

Aranżacja oświetlenia salonu – ciepłe i rozproszone światło czy zimne? Na jakie się zdecydować?

Przy aranżacji oświetleniowej w salonie warto pamiętać, że temperatura barwy światła wpływa na nasze samopoczucie: dzięki odpowiedniej barwie możemy lepiej wypoczywać czy efektywniej pracować. Z uwagi na fakt, że oświetlenie ogólne jest zwykle używane najczęściej, zaleca się, aby emitowało światło o barwie podobnej do naturalnego – dotyczy to każdego z pomieszczeń, a zwłaszcza salonu. Inną barwę powinno natomiast mieć światło kierunkowe i dekoracyjne. Do strefy odpoczynku – np. wokół mebli wypoczynkowych – najlepiej zastosować ciepłe światło o miękkim i łagodnym rozproszeniu. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju lampy o tekstylnych abażurach lub kloszach z przydymionego szkła. Z kolei jeśli salon służy Ci także jako miejsce pracy, najlepiej wówczas punktowo wykorzystać oświetlenie o zimnej barwie, ponieważ pomaga ono w koncentracji. Możesz również postawić na nowoczesne rozwiązania oświetlenia salonu, które umożliwiają regulacje natężenia światła. Wystarczy tylko kilka ruchów, by zamienić barwę ciepłą na zimną lub neutralną, i na odwrót. Tego typu rozwiązania znajdziesz w sekcji „Inteligentne oświetlenie” w internetowym sklepie Salonów Agata.

Lampa wisząca do salonu

Różne możliwości korzystania z punktów światła, czyli oświetlenie do czytania, do filmów i na przyjęcia

Niezależnie od tego, czy szukasz pomysłu na oświetlenie salonu mieszkania w bloku, czy w domu, warto pamiętać, że jego jakość powinna być dostosowana do specyfiki wykonywanej czynności. Ogólna zasada jest taka, że ciepłe barwy sprzyjają wypoczynkowi, a zimne ułatwiają skupienie przy pracy. Zatem przy fotelu, w którym czytamy książki, najlepiej sprawdzi się lampa ze skierowaną w dół wiązką światła ustawioną w taki sposób, aby nie odbijała się ona od kartek książki. Możesz wówczas wykorzystać lampy podłogowe, które z łatwością ustawisz według własnych preferencji. Z kolei podczas seansów filmowych po zmroku zaleca się, aby umieścić lampkę za telewizorem. Dzięki temu zmniejsza się kontrast pomiędzy ciemnym pokojem a jasnym ekranem. Jeśli chcesz stworzyć kameralny nastrój w salonie, pomocne mogą się okazać zarówno lampy stojące, ścienne, jak i podłogowe. Za ich pośrednictwem wykreujesz subtelny i nastrojowy klimat, który sprawdzi się podczas przyjęć. Jeżeli w salonie znajduje się stół jadalniany, dobrze jest wybrać żyrandol lub inną wiszącą lampę, która oświetli powierzchnię stołu. Powinna ona zawisnąć na takiej wysokości, aby światło nie raziło w oczy osób siedzących przy stole, a jednocześnie by nie znajdowało się na wysokości ich wzroku.

Jak nie przesadzić z aranżacją oświetlenia – im mniej, tym lepiej?

Przeglądając w sieci różnorodne inspiracje oświetlenia pokoju lub salonu, można łatwo wywnioskować jaką zasadą kierują się projektanci: mniej znaczy więcej. Najczęściej popełnianym błędem jest prześwietlenie pomieszczenia. Aranżując oświetlenie samodzielnie, często obawiamy się zbyt małej ilości źródeł światła i popadamy w skrajność – w efekcie sufit jest przepełniony halogenami lub reflektorami. Z drugiej strony również minimalizm oświetleniowy nie jest wskazany. Tymczasem istnieją zasady, które pomogą obliczyć potrzebną ilość światła w danym pokoju. Moc emitowanego światła w żarówkach LED określana jest za pomocą lumenów (lm). Przyjmuje się, że na każdy m² w salonie powinno przypadać około 200-400 lm. Przykładowo: w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² będziemy potrzebowali oświetlenia o mocy od około 4000 do 8000 lumenów.

Lampy wiszące do salonu

Jeśli już wiesz, ile lumenów potrzebujesz do swojego salonu, czas na rozplanowanie oświetlenia. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu znajduje się od 2 do 4 źródeł światła: mogą to być żyrandole, kinkiety czy lampy stojące. Oszacowaną liczbę lumenów wystarczy tylko rozdzielić pomiędzy wybrane źródła. Oświetlenie ogólne może mieć od 200 do 400 lm/m², natomiast w oświetleniu miejscowym lepsze dla naszego wzroku jest światło o mocy 400 lm/m².

Wybierając lampy, nie muszą one pochodzić z jednej kolekcji. Umiejętne połączenie rozmaitych modeli zaowocuje interesującą i niebanalną kompozycją. Dobór oświetlenia może być interesującą przygodą – Salony Agata chętnie będą Ci w tym towarzyszyć!

Lampy do Twojego salonu

Lampa podłogowa trójnóg bambus kremowa PIKO
99,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa podłogowa srebrna PESO
59,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Spot natynkowy czarny RONDOC 9,3 cm
69,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

MANNARI Kinkiet, spot LED, czarny
179,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa stołowa glamour złoto-czarna 26 cm
49,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa stołowa bambusowa abażur biały 31 cm
59,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kinkiet geometryczny czarny SANDY WL SQUARE
89,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: