powrót

Barwa światła ma znaczenie! Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jak się okazuje, oświetlenie domu czy też oświetlenie mieszkania jest często jedną z ostatnich rzeczy, jakie bierzemy pod uwagę podczas aranżacji wnętrz - o ile w ogóle to czynimy. To duży błąd. Aby nie doszło do nieporozumienia, wyjaśnijmy, że nie chodzi tutaj o lampy do domu, których kolor, wielkość czy styl oczywiście staramy się dopasować do pozostałego wyposażenia i wystroju, ale o samą barwę światła…

Barwa światła ma znaczenie! Dlaczego?

W istocie – ma znaczenie i to większe, niż myślimy. Oświetlenie w domu powinno być indywidualnie dobrane do każdego pomieszczenia z osobna, w zależności od tego, jaką funkcję dane wnętrze pełni. Wyróżnić możemy kilka rodzajów barwy światła. Do ich określenia służy tzw. temperatura barwowa, która wyrażana jest w kelwinach. I tak, światło w mieszkaniu może mieć barwę neutralną, białą ciepłą i białą zimną.

Barwa neutralna (3300K-4500K) doskonale sprawdza się we wszelkich pomieszczeniach przejściowych, jak np. korytarz, czy przedpokój. Jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy barwą ciepłą i zimną. Oświetlenie domowe o barwie białej ciepłej (2700K-3200K) powinno dominować w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i relaksu, bowiem wprawia w przyjemny nastrój, wycisza i uspokaja. Z kolei oświetlenie o barwie białej zimnej (4600K-6500K) najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach służących rozrywce, aktywnemu spędzaniu czasu, czytaniu i pisaniu, ponieważ pobudza do działania i wzmaga koncentrację.

Odpowiadając zatem na pytanie postawione w temacie, wybierając oświetlenie do domu powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, gdzie chcemy je umieścić i jaką rolę ma pełnić. Jak natomiast ma się barwa światła do aranżacji wnętrza?

Oświetlenie mieszkania – aranżacje

Wcale nie musimy być profesjonalnymi projektantami wnętrz, aby stworzyć niezwykle udaną, niebanalną aranżację z wykorzystaniem światła. Wystarczy, że poznamy podstawowe zasady i nieco poeksperymentujemy – światło kryje w sobie ogromny potencjał i tylko od nas zależy, czy w pełni go wydobędziemy.

Choć, jak zostało już wspomniane we wstępie, oświetlenie w mieszkaniu zazwyczaj jest pomijane w czasie urządzania wnętrz, to właśnie ono w dużej mierze wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na ogólny wygląd pomieszczenia. Światło ciepłe nadaje wnętrzom przytulności i tworzy prawdziwie swojski klimat. W związku z tym warto je wykorzystać np. w sypialniach w stylu retro. Obecnie niezwykle modne są aranżacje sypialni w starym stylu, a do tego konieczne jest ciepłe światło – zimne kojarzone jest raczej z przestrzenią i nowoczesnością.

Jeśli natomiast lubujemy się w nowoczesności i zachwyca nas wszystko, co z nią związane, bez wątpienia powinniśmy podążyć w stronę minimalizmu skandynawskiego. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim funkcjonalnością i prostotą. To idealne połączenie elegancji z naturalnością. Dominują tu barwy jasne, dlatego ciepłe światło tylko by przeszkadzało i psuło efekt końcowy. Światło zimne będzie zaś przysłowiową wisienką na torcie.

Pomimo tego, że istnieją różne rodzaje stylu skandynawskiego, od subtelnego i romantycznego po ostre i wyraziste formy, jest coś, co zawsze je łączy – minimalizm, jasne barwy, naturalne surowce, jak drewno czy kamień. Wszystko to idealnie można wyeksponować, jeśli tylko umiejętnie posłużymy się światłem. Skandynawski minimalizm doskonale sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w pokoju dziennym czy domowym gabinecie.

Oświetlenie – jak, gdzie i po co?

Rozplanowując oświetlenie domu, musimy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Światło o barwie ciepłej może optycznie nieco zmniejszać wnętrze, zaś to o barwie zimnej – dawać wrażenie większej przestrzeni. Wobec tego powinniśmy postępować nader ostrożnie, gdyż nietrudno tu o błąd. Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem, które chcemy optycznie powiększyć i pozbyć się w ten sposób poczucia przepełnienia oraz chaosu, powinniśmy sięgnąć po światło zimne. I odwrotnie - gdy zależy nam na tym, by potężnemu wnętrzu nadać przytulności, sięgnijmy po światło o barwie ciepłej.

Obecnie mamy naprawdę duże możliwości do zabawy światłem. Możemy eksperymentować nie tylko ze światłem głównym, które umieszczamy zazwyczaj w centralnej części sufitu. Do naszej dyspozycji oddana jest bogata oferta rozmaitych lamp wiszących, podłogowychstołowych i biurkowych, a także kinkietów. Jeżeli nie mamy pewności, na jaki styl i oświetlenie postawić przykładowo w salonie, możemy tę sytuację rozwiązać w bardzo prosty sposób.

Podczas relaksu z książką czy wykonywania innej czynności wymagającej dobrego, mocnego światła, możemy korzystać ze wspomnianego oświetlenia głównego, które wyposażymy w żarówkę o barwie zimnej. Kiedy natomiast mamy ochotę na spokojny wypoczynek w sennej atmosferze lub na romantyczny wieczór, możemy posłużyć się mniejszymi lampkami świecącymi światłem o barwie ciepłej.