Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Biblioteczka w salonie — inspiracje i nietypowe rozwiązania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jesteś zapalonym bibliofilem i masz tak wiele książek, że nie wiesz już, gdzie je umieścić? Wszyscy miłośnicy książek marzą o posiadaniu osobnego pokoju na bibliotekę, ale tylko nieliczni mogą sobie na to pozwolić. W tym artykule dowiesz się, jak zorganizować biblioteczkę w salonie. Przenieś nasze inspiracje wprost do Twojego domu - zapraszamy do lektury.

Popularne dziś książki w formacie cyfrowym nigdy nie zastąpią papierowych tomików, unikalnego wrażenia, jakie daje przewracanie stron i zapachu zadrukowanego papieru. Aby poczuć te emocje, nie trzeba być obsesyjnym zbieraczem książek ani cierpieć na bibliomanię - wystarczy kochać czytanie. A ci, którzy kochają czytać, z dużą dozą prawdopodobieństwa uwielbiają też kolekcjonować książki. Marzysz o małej bibliotece w domu? Sprawdź nasze inspiracje, dzięki którym stworzysz miejsce, w którym możesz się zaszyć z ciekawym tomikiem w ręku. Dowiesz się też, jak trzymać książki w salonie, by nigdy nie umknęła Ci ulubiona pozycja.

Biblioteczka w salonie — jak przechowywać książki?

Kiedy myślimy o biblioteczce w domu, widzimy aranżacje z regałem pokaźnych rozmiarów. Rzeczywiście: regał ma cechy, których nie zapewniają inne meble, takie jak szafy czy skrzynie. Dodatkowo przyczynia się do dekoracji pomieszczenia, a jego otwarta budowa sprawia, że jest od razu gotowy do użycia. Są też minusy tego rozwiązania: jednym z głównych problemów związanych z przechowywaniem książek na regałach jest ochrona przed kurzem - a raczej jej brak. Odpowiedzią może być zastosowanie regałów zamkniętych - najlepiej z drzwiami z przezroczystego szkła - lub szafek. Możesz zdecydować się na modele mieszane, w których jednocześnie występują części otwarte i zamknięte. Wiele tego typu regałów na książki i aranżacje z nimi znajdziesz w naszych Salonach Agata i sklepie internetowym. Taki mebel może służyć również do przechowywania mało reprezentacyjnych przedmiotów jak chociażby potrzebne dokumenty, faktury, zbiory rachunków itd.

Biblioteczka w salonie

Biblioteczka w salonie — klasyczne regały kontra bardziej nietypowe rozwiązania

W tradycyjnym ujęciu biblioteczka do salonu składa się z dużego regału lub kilku mniejszych ustawionych obok siebie. Jest to jednak rozwiązanie do pomieszczeń o dużym metrażu i jednolitej powierzchni ściany. Bardziej nietypowym rozwiązaniem, a jednocześnie bardzo praktycznym, jest wstawienie półek we wnęki obecne w ścianach, na przykład te utworzone przez dwa wystające filary. Ponadto rozwiązanie to daje możliwość zamaskowania wszelkich nierówności w konstrukcji ściany.

Półki zawieszone na ścianie są lekkie wizualnie i dają się wkomponować w absolutnie każdą przestrzeń. Możesz z ich pomocą stworzyć całą ścianę półek, umieszczając książki w salonie nawet wokół drzwi. Warto jednak z wyprzedzeniem przewidzieć obciążenie, jakie będzie musiała utrzymać półka - w przeciwnym razie grozi Ci jej przeładowanie. Zazwyczaj w specyfikacji mebli podaje się sugerowane obciążenie. W segmencie najmocniejszych półek niekwestionowany prym wiodą modele z litego drewna. Nie mniej liczy się sposób mocowania do ściany i sam typ podłoża - na nic zda się mocna półka zamocowana na słabych kołkach, w dodatku do płyt z karton-gipsu. Mocując zatem półki na książki w salonie, weź pod uwagę również kwestie techniczne.

Ciekawą bibliotekę w salonie stworzysz np. za pomocą meblościanki o konstrukcji w formie ramy. W środku możesz postawić lub powiesić telewizor, dzięki czemu aranżacja zyska harmonijny wygląd. Ciekawe są również wszelkie rozwiązania modułowe, które szczególnie zalecamy, jeśli planujesz z czasem zwiększać ilość wolumenów. Zawsze sprawdzoną opcją będzie również skorzystanie z pomocy stolarza, który wykona zabudowę na wymiar, np. zajmującą całą wolną ścianę, także w formie konstrukcji otulającej wnękę drzwiową i uwzględniającą wszelkie obecne w salonie nisze.

Witryna w kolorze butelkowej zieleni

Biblioteczka w salonie — inspiracje dla nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza

Co Ci staje przed oczami, kiedy myślisz o książkach w nowoczesnym salonie? Nam zdecydowanie designerskie regały wykonane z lakierowanego metalu - lekkie wizualnie, ażurowe (bez „pleców”), dzięki czemu możesz je umieścić nawet na środku przestrzeni open space. Metalowe regały z elementami drewna podkreślają wygląd pomieszczenia urządzonego w modnym stylu industrialnym.

Nowoczesne wnętrza to także te urządzone w stylu minimalistycznym i skandynawskim. Jako regał na książki w salonie w tych stylach doskonale sprawdzą się modele, które składają się z kilku brył ułożonych w pozornie nieregularnym układzie, a półki mają różną wielkość. Proste rozwiązania zwykle są najlepsze, dlatego do tego typu wnętrz sprawdzi się także prosty regał z parzystą ilością segmentów. Może występować w kolorze bieli, drewna lub w szarym wybarwieniu imitującym beton. Nowoczesna kolorystyka to także elegancka czerń.

Inspirujące pomysły na biblioteczkę do klasycznego wnętrza

Urok tradycyjnych mebli jest absolutnie nie do podważenia. Dzięki swojemu klasycznemu wzornictwu, ponadczasowości i wykorzystaniu szlachetnych materiałów, są praktycznie odporne na upływ czasu i ekspansję chwilowych mód. Obecnie we wnętrzarstwie obserwuje się powrót przeróżnych klasycznych stylów aranżacyjnych. Jeśli chcesz stworzyć bibliotekę w domu inspirowaną sielskim stylem cottage i prowansalskim, wybierz meble w ponadczasowej bieli, nieco masywne w wyglądzie, z mosiężnymi uchwytami, ciekawym frezowaniem i dekoracyjnym akcentem w postaci kontrastowego drewna. Jeśli lubisz styl pałacowy, rozważ białe regały na nóżkach formą przypominające eleganckie meble ludwikowskie. Równie dobrze sprawdzą się u fanów romantyzmu charakterystycznego dla stylistyki shabby chic. Marzysz o harmonii w swoim wnętrzu? Postaw na meble w ciemnozielonym kolorze, z elementami drewna i mosiężnymi uchwytami w formie uroczych muszelek. Sprawdzą się zarówno regały, jak i szafki i masywne witryny w stylu loft - stylistyką nawiązują do estetyki amerykańskich wnętrz.

Witryna na książki do salonu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Biblioteczka w salonie — inspiracje dla prawdziwych moli książkowych

Domowa biblioteka w salonie może być pomieszczeniem uginającym się od ilości książek: z dużymi, wysokimi regałami sięgającymi pod sam sufit, niekończącymi się półkami i uroczym bibliotecznym kącikiem - jak u prawdziwego mola książkowego! Taka czytelnia powinna być wyposażona w wygodne siedzisko do czytania - możesz wybrać głęboki fotel z wysokim, otulającym oparciem i ergonomicznymi podłokietnikami, fotel relaksacyjny, szezlong lub sofę z podnóżkiem oraz oczywiście lampę, np. szklaną lampę stołową. Upewnij się, że masz w pobliżu mały stolik, gdzie odłożysz filiżankę herbaty lub kieliszek wina.

W jaki sposób aranżować biblioteczkę w salonie by książki wyglądały estetycznie i można było nimi łatwo zarządzać?

Jeśli kochasz książki, wiesz, że nic nie zastąpi dreszczyku emocji związanego z trzymaniem w rękach najnowszego tytułu lub zakurzonej okładki starego klasyka. Ale jak zorganizować biblioteczkę w salonie, aby była schludna i łatwa do zarządzania? Oto 6 prostych wskazówek, jak mieć zorganizowaną bibliotekę, które możesz wprowadzić niezwłocznie - zanim utoniesz w morzu kultury.

1. Przeglądaj na bieżąco swoje książki

Zanim przejdziesz do organizacji swojej osobistej biblioteki, zdaj sobie sprawę, ile masz książek i jakie są Twoje woluminy. Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań - w Internecie istnieje wiele aplikacji do katalogowania książek, które pomogą Ci m.in. w sporządzeniu spisu tematycznego lub autorskiego. Ta usługa przyda Ci się nie tylko do zlokalizowania książki we własnym domu, ale także osoby, której ją pożyczyłeś.

Biała biblioteczka w salonie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

2. Wybierz odpowiednią metodę

Jak sensownie zorganizować bibliotekę? Istnieje nieskończona ilość możliwości ułożenia książek na regałach w salonie. Najczęściej stosowaną jest jedna z dwóch metod: porządek klasyczny (np. chronologiczny, autorski, tematyczny) lub estetyczny (według wielkości, koloru, kształtu itp.). Pierwszy jest zdecydowanie lepszy do zarządzania pokaźną kolekcją woluminów. Drugi z kolei przypadnie do gustu osobom poszukującym harmonii książek z resztą otoczenia.

3. Układaj z głową

Mniejsze i lżejsze tomiki staraj się umieszczać na górnych półkach, a większe i cięższe na dolnych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku encyklopedii, które zwykle dużo ważą i ich upadek z wysokości mógłby poważnie uszkodzić znajdujące się niżej elementy.

4. Przeplataj książki z innymi przedmiotami

Choć masz wiele książek i mocno ograniczoną przestrzeń, znajdź miejsce na dekoracje - figurki, pamiątki, małe stojące obrazy itp. Lubisz podróże? Interesującym pomysłem jest umieszczenie między książkami małego globusa. Kolekcjonujesz czasopisma modowe? Co powiesz na postawienie między nimi… pary zjawiskowych szpilek?

5. Czyść regał regularnie 

Kurz usuwaj co tydzień i wyłącznie na sucho - odkurzaczem, szmatką lub miotełką. Wilgoć może spowodować nieodwracalne uszkodzenia cennych tomików.

6. Utrzymuj porządek w swojej bibliotece 

 Za każdym razem, gdy używasz książki, odłóż ją na swoje miejsce - tylko tak zachowasz estetykę regałów i całego salonu.

Regał na książki do salonu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Biblioteczka w salonie - podsumowanie

Podsumowując, aby urządzić w domu lub mieszkaniu salon z biblioteczką, możesz zdecydować się na zakup dużego regału, stworzenie ściany wyposażonej w półki na książki lub możesz ustawić więcej wąskich regałów, a nawet zastosować rozwiązania hybrydowe. Różne mogą być tego efekty i różne są koszty, ale jedno nie ulega wątpliwości - wszystkie rozwiązania są funkcjonalne i przybliżą Cię do spełnienia marzeń o pokoju bibliotecznym we własnym domu. Mamy nadzieję, że znaleźliście tu ciekawe inspiracje na książki w salonie. Aby je zrealizować, zapraszamy do naszych salonów i sklepu internetowego.

Witryny i regały do Twojej biblioteczki

Regał wąski LYSTIC
109,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał niski TAURUS
450,-
Cena najniższa: 549,-

Cena regularna:

Cena regularna: 549,-

Regał na wino ELMACEN
619,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał na wino SYLVERO
339,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Witryna niska SYLVERO
699,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał LANZETTE L/P V
849,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: