Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Cegła w kuchni — inspiracje i pomysły

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Cegła – ten znany od tysięcy lat materiał budowlany dziś stanowi jeden z najbardziej pożądanych motywów wykończeniowych we wnętrzach. Cegła w kuchni niewątpliwie buduje klimat miejsca. Daje wrażenie niedokończenia i naturalności. Sprawia, że przestrzeń staje się surowa, nieco chłodna, ale przyjazna. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kuchni z cegłą, znajdziecie w tym artykule.

Cegła w kuchni — skąd popularność tego rozwiązania?

Popularność kuchni w cegle wynika z jej uniwersalności i neutralności stylizacyjnej. Biała lub czerwona cegła w kuchni tworzy wspaniałą bazę dla najmodniejszych obecnie nurtów aranżacyjnych: industrialnego, minimalistycznego, skandynawskiego, eko i rustykalnego. Kładąc cegłę na ścianę w kuchni, możecie być spokojni o kolorystyczne połączenia. Cegła świetnie wygląda zarówno w otoczeniu bieli, beżów, brązów i innych stonowanych barw, jak i w towarzystwie intensywnych kolorów. Cudownie prezentuje się w połączeniu z naturalnym drewnem, metalem, szkłem, kamieniem i innymi, naturalnymi surowcami. Urok czerwonej cegły rewelacyjnie podkreślają białe fronty kuchenne. Dla chyba większości projektantów kuchnia z cegłą stanowi perfekcyjne pole do popisu. Metamorfoza takiego pomieszczenia jest prawdziwą przyjemnością.

Cegła do kuchni wybierana jest także ze względów praktycznych. Charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Oznaki upływającego czasu tylko dodają jej uroku. Odpowiednio zabezpieczone cegiełki w kuchni będą służyć i zachwycać przez lata. Warto też wspomnieć o właściwościach akustycznych cegły. Materiał ten dobrze wygłusza kuchenne hałasy.

  • Czerwona cegła w kuchni
    Czerwona cegła z widocznymi niedoskonałości to rozwiązanie najbardziej klasyczne i surowe, stąd jego popularność w aranżacjach loftowych i industrialnych. W Polsce trend loftowy stał się popularny po 2000 roku. Obecnie stanowi jeden z najmodniejszych stylów aranżacyjnych. Historia loftów sięga lat 50. XX wieku, gdy w USA zaczęto przekształcać zamknięte fabryki w lokale mieszkalne. Na dużych powierzchniach panował surowy, ascetyczny klimat. Ściany z odsłoniętą cegłą, betonowa podłoga, widoczne rury, zwisające kable, lampy pozbawione abażurów i stare meble – oto esencja stylistyki loft. Początkowo lofty pokochali młodzi, amerykańscy artyści. Dzisiaj kocha je cały świat. We współcześnie projektowanych kuchniach cegła może pokrywać większość ścian lub znajdować się tylko na jednej ścianie, np. pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi.
  • Biała cegła w kuchni
    Biała cegła w kuchni pozwala uzyskać przestrzeń, która jest jednocześnie ciepła, przytulna, naturalna i urokliwa oraz modna i intrygująca. Doskonale łączy się z bielą, szarościami i innymi, jasnymi, neutralnymi barwami. Biała cegła tworzy idealne tło do zaaranżowania kuchni w modnym i pełnym ciepła stylu skandynawskim, rustykalnym lub wiejskim.

  • Cegła zamiast płytek — czy to dobre rozwiązanie?

    Wiele osób aranżujących swoje mieszkanie wybiera cegiełkę na ścianę w kuchni zamiast tradycyjnych płytek. Czy to dobre rozwiązanie? To zależy. Wadą naturalnej cegły jest jej ciężar — ten fizyczny i wizualny, dlatego może ona optycznie zmniejszyć i przytłoczyć zwłaszcza niewielką kuchnię. Dodatkowo wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, ponieważ łatwo chłonie tłuszcz. Jesteście w idealnej sytuacji, jeśli ściana z widoczną cegłą jest dziełem czasu i naturalnych procesów niszczenia. Jednak z takim widokiem spotkacie się przede wszystkim w starych domach i kamienicach.

  • Imitacja cegły w kuchni
    Chcąc uzyskać ceglaną ścianę w kuchni, warto rozważyć alternatywę – imitację cegły. Na rynku znaleźć można płytki wiernie imitujące cegłę. Mają niejednorodną powierzchnię i niejednolitą kolorystykę, więc do złudzenia przypominają naturalną cegłę, ale są od niej znacznie cieńsze i lżejsze. Wystarczy je nakleić na ścianę i wykonać fugi, by uzyskać efekt starego muru, a wszystko to bez obciążania konstrukcji i odbierania powierzchni centymetrów. Do wyboru pozostają różnorodne wzory: klasyczna cegła czerwona, bielona czy grafitowa. Niestety płytki cegłopodobne są wrażliwe na wodę, przez co szybciej ulegają zniszczeniu w okolicach zlewozmywaka i zmywarki. Trudno też je wyczyścić ze starszych zabrudzeń.

Jak dbać o cegłę w kuchni?

Cegła na ścianie w kuchni powinna zostać należycie zabezpieczona. Należy ją zaimpregnować lub pokryć lakierem akrylowym, przy czym trzeba pamiętać, że wówczas nieco zmieni swój wygląd. Najbardziej narażone na wodę i tłuszcz ceglane powierzchnie powinny zostać dodatkowo osłonięte szybą ze szkła hartowanego. To ważne, gdy ściana z cegły znajduje się za zlewozmywakiem lub kuchenką.

Kuchnie z cegłą wymagają szczególnej dbałości o czystość. Zabrudzenia trzeba usuwać natychmiast i robić to delikatnie, używając miękkiej, wilgotnej szmatki. Do usuwania uporczywych zabrudzeń należy używać tylko specjalnych detergentów do cegły.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Czy cegła w kuchni jest wymagająca? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Cegła w kuchni może, ale nie musi być wymagająca. Jeśli niewiele gotujecie lub bardzo dbacie o czystość w kuchni, a do tego odpowiednio zabezpieczycie ceglaną ścianę, na pewno nie sprawi Wam ona problemu. Cegła jest wspaniałym rozwiązaniem dla miłośników naturalnych materiałów i ponadczasowych trendów. Z pewnością nie wyjdzie z mody, a jeśli poczujecie potrzebę metamorfozy kuchni, łatwo przemalujecie ceglaną ścianę, by uzyskać całkiem nowy wystrój. To także sprawdzone rozwiązanie dla osób, które nie mają pomysłu na klimatyczne wykończenie wnętrza.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Cegła w kuchni jest rozwiązaniem coraz bardziej pożądanym przez projektantów i osoby, urządzające swoje mieszkania czy domy. Ceglana ściana tworzy neutralną stylistycznie bazę zarówno dla przytulnych, jak i surowszych aranżacji. Wartą rozważenia, lżejszą i prostszą w ułożeniu alternatywą dla naturalnej cegły są płytki. Nie ulega wątpliwości, że cegłę na ścianie trzeba należycie zabezpieczyć i regularnie o nią dbać. Jednak w zamian za to minimum troski, cegła odwdzięczy się wspaniałym wyglądem przez lata.