powrót

Co na ścianę do przedpokoju? Gustowne wyposażenie

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wiele poradników na temat aranżacji przedpokoju skupia się na zasadach doboru mebli, ich funkcjonalności oraz względach użytkowych. To niewątpliwie ważna kwestia, warto jednak już na etapie planowania zastanowić się nad doborem i umiejscowieniem dodatkowego wyposażenia. Wystrój przedpokoju mocno wpływa na pierwsze wrażenie gości. Umiejętnie dobrane dekoracje ścienne, półki czy lustra kształtują klimat i styl pomieszczenia. Co zatem na ścianę do przedpokoju warto wybrać i jak dopasować te elementy do mebli i ozdób znajdujących się w mieszkaniu?

Dekoracje ścienne – co i jak wybrać?

Jeśli lubisz przeglądać wnętrzarskie inspiracje, wiesz, że dodatki, w tym dekoracje ścienne, potrafią całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Przedpokój nie jest wyjątkiem od tej reguły. W tym przypadku problematyczny może być jednak metraż lub układ. 

Często jest to mała przestrzeń, nierzadko też długa i wąska, a w dodatku trzeba w niej także zaplanować miejsce do przechowania odzieży i innych przedmiotów. Dekoracje ścienne nie zajmują cennego miejsca, a jednocześnie zapełniają puste pola i pozwalają kształtować przestrzeń. Możliwości jest mnóstwo. Ciekawym pomysłem są lustra do przedpokoju i wieszaki ścienne, które – w zależności od umiejscowienia – mogą optycznie powiększyć wnętrze i wyrównać jego proporcje, przybliżyć lub oddalić którąś ze ścian. Często stanowią ozdobę same w sobie. W przedpokoju zawisnąć mogą także obrazy, zdjęcia, modne grafiki.


Planując dodatki i wyposażając w myślach przedpokój, inspiracje czerpać możesz z różnych stylów. Bądź jednak konsekwentny i nie mieszaj ich, chyba że Twoim celem jest eklektyzm i nurt fusion. Pierwsza przestrzeń, z którą styka się wchodzący, stanowić powinna zapowiedź tego, co znajduje się w kolejnych pomieszczeniach. Według tej samej reguły wybieraj materiały wykończeniowe, kolory oraz faktury ścian.

Przedpokój – ściany w różnych wersjach

Jeśli chodzi o przedpokój, ściany wcale nie muszą być pokryte farbą czy tapetą. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z wyborem stosunkowo ekonomicznym i łatwym w realizacji, choć sporo uwagi należy poświęcić kolorom. Przeważnie w korytarzach sprawdzają się jasne i ciepłe barwy, które pozwalają zyskać przestrzeń.

Z drugiej strony wyraziste pola ułatwiają tworzenie złudzeń optycznych: ciemniejsze odcienie niebieskiego czy zielonego na wąskiej ścianie poszerzają i wyrównują proporcje. Do przedpokoju poleca się farby plamoodporne.


Ciekawym wyborem są też ściany z kamienia dekoracyjnego. Znakomicie komponują się z nimi industrialne lub rustykalne lampy i wieszaki ścienne. Eleganckie i subtelne jest drewno, choć wiele osób – niesłusznie – kojarzy je z PRL-owskimi boazeriami.


Dużą popularnością cieszą się tynki strukturalne, maskujące nierówności ścian. Inna opcja to naklejki i fototapety: w zależności od indywidualnych upodobań można wybrać ciekawy krajobraz lub geometryczne wzory, pasujące przede wszystkim do nowoczesnych mieszkań. Dzięki naklejkom, tapetom i fototapetom w wersji 3D pomieszczenie nabierze głębi.

Dekoracje i dodatki do przedpokoju

Jeśli wybrałeś już meble i bazę, czyli wygląd ścian, przyszedł czas na dodatki do przedpokoju. Pod uwagę weź: dekoracje ścienne, lustra wiszące, wieszaki i półki do przedpokoju. Nawet gdy dysponujesz niewielką powierzchnią, masz spory wybór.


Po pierwsze – lustro. Można się w nim przejrzeć przed wyjściem, ale na tym jego rola się nie kończy. Zawieszone na jednej ze ścian lustro do przedpokoju powiększy go optycznie, wprowadzając przestrzeń. Wachlarz możliwości jest szeroki: od zwierciadeł ozdobnych i dekoracyjnych, przez rustykalne, aż po proste, nowoczesne formy.


Duży przedpokój jest świetnym miejscem na domową galerię. Dobierz odpowiednie stylistycznie ramki i zawieś w przedpokoju rodzinne fotografie lub zdjęcia z podróży. Mogą się tu znaleźć także obrazy lub grafiki. Umieść je obok siebie, szczególnie gdy do dyspozycji masz długą ścianę, albo pobaw się perspektywą. Z łatwością kupisz też gotowe kompozycje spójnych wizualnie ramek o różnych wymiarach i kształtach.

Diabeł tkwi w szczegółach

Nie zapomnij, że funkcję dekoracyjną mogą pełnić elementy użytkowe: półki do przedpokoju i wieszaki ścienne. Zdecyduj się na takie o ciekawych, nieregularnych kształtach lub interesującym wzornictwie. Wystarczy wprowadzić charakterystyczne haczyki, efektowne wygięcia czy transparentności, aby całość przykuwała spojrzenia i stanowiła prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Skup się na szczegółach, aby uzyskać najlepszy efekt.