powrót

Co to jest łóżko kontynentalne i kiedy warto się na nie zdecydować

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Łóżko to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Jego wybór powinien wynikać z Twoich indywidualnych potrzeb oraz z gabarytów i stylu wykończenia sypialni. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań uwagę przyciągają łóżka kontynentalne. Ich design kusi komfortem snu, a nazwa intryguje. Co to jest łóżko kontynentalne? Jaka jest jego historia? Dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem? I czym właściwie różni się od „zwykłego” łóżka? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, co to łóżko kontynentalne albo zna już odpowiedź, ale wciąż waha się nad zakupem.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Przeglądając meble do sypialni, zapewne trafisz na łóżko kontynentalne. Czym się ono charakteryzuje? Łóżko kontynentalne jest wielowarstwowym, tapicerowanym łóżkiem na nóżkach. W klasycznym wydaniu jego konstrukcję tworzą:

  • sprężynowy materac wypełniony licznymi sprężynami pakowanymi w osobne kieszonki – materac stanowi integralną część łóżka;
  • dolna, drewniana skrzynia z tradycyjnymi sprężynami bonellowymi, osłoniętymi materiałem izolacyjnym, np. warstwą pianki – zadaniem skrzyni jest utrzymywanie materaca;
  • dodatkowy cienki materac nawierzchniowy, czyli tzw. toper, który nadaje odpowiednią twardość i potęguje komfort snu.


Opcjonalnie łóżko kontynentalne może być wyposażone w takie elementy konstrukcyjne jak: szczyt górny i dolny lub samo wezgłowie oraz pojemnik na pościel. Całe łóżko posiada jednolity wygląd, dzięki tapicerowaniu jednym rodzajem materiału. Do wyboru pozostają różne rozmiary, kolory i konstrukcje łóżek kontynentalnych, co ułatwia dopasowanie mebla do wystroju sypialni oraz do indywidualnych potrzeb.

Skąd wzięło się łóżko kontynentalne?

Pierwsze łóżka kontynentalne pojawiły się już w XIX wieku w Ameryce Północnej w odpowiedzi na potrzebę odizolowania śpiącego od niehigienicznej podłogi. W Europie cieszyły się popularnością w krajach Skandynawii. W latach 50. XX wieku na szeroką skalę rozpoczęła się produkcja łóżek ze stelażem, dlatego modele ze skrzynią nie trafiły do tak wielu domów. Nazwa „łóżko kontynentalne” nawiązuje do stylu kontynentalnego, który upodobali sobie kiedyś europejscy mieszczanie. Bazował on na obszernych, drewnianych meblach. Sypialnie urządzone w stylu kontynentalnym są pełne elegancji i luksusu. Przypominają pokoje hotelowe o wysokim standardzie. Priorytetem jest w nich także funkcjonalność i higiena. Z tego względu łóżka kontynentalne często nazywane są właśnie hotelowymi.

Różnice pomiędzy łóżkiem kontynentalnym a zwykłym łóżkiem

Zastanawiasz się, czym się różni łóżko kontynentalne od zwykłego? Przede wszystkim wysokością i konstrukcją. Powierzchnia do spania znajduje się w nim wysoko nad podłogą. W zależności od wysokości nóżek i grubości materaca może to być nawet 70 cm. Materac stanowi integralną część łóżka. Różnicą widoczną na pierwszy rzut oka jest masywna, jednolita budowa.

Dlaczego warto wybrać łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne pozwala uzyskać w sypialni wystrój niczym w ekskluzywnym hotelu. Duża powierzchnia do spania i optymalna miękkość materaca zapewniają królewską jakość snu. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, co zapobiega zniekształceniom i zwiększa wygodę wypoczynku w każdej pozycji. Tapicerowane wezgłowie gwarantuje doskonałe podparcie dla pleców podczas wieczornego czytania lub oglądania filmu. W przypadku zakupu modelu z dolnymi szufladami zyskujesz dodatkową powierzchnię do przechowywania pościeli, ręczników, zabawek dziecięcych czy sezonowej odzieży. Zaletą rozwiązania jest także dobra, obustronna wentylacja materaca.

Dla kogo łóżko kontynentalne będzie dobrym rozwiązaniem?

Dla każdego, kto chce cieszyć się wysokim komfortem snu i szykownym wystrojem sypialni. Wiek ani masa ciała użytkowników nie mają znaczenia. Dużą powierzchnię do spania docenią m.in. rodzice, do których w nocy często przychodzi spać maluch. Do wyboru pozostają modele jedno- i dwuosobowe o różnych wymiarach. Ze względu na masywny wygląd mebla, łóżka kontynentalne dedykowane są raczej większym sypialniom.

Podsumowanie

Łóżko kontynentalne stanowi jeden z najmodniejszych i najwygodniejszych elementów wyposażenia sypialni. Jest praktyczne, ergonomiczne i efektowne. Pozwala wykreować wnętrze godne pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu. Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżko kontynentalne wybrać, zajrzyj do naszego sklepu internetowego lub odwiedź stacjonarne Salony Agata. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt modeli dopasowanych do różnych stylów wnętrzarskich. Jeżeli wahasz się, czy kupić łóżko kontynentalne, czy zwykłe, poproś o pomoc naszego doradcę lub dodaj wybrane produkty do porównania, aby sprawdzić różnice.