powrót

Czym osłonić okno w salonie? Modne firany i zasłony

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon to pomieszczenie, w którym nie tylko spotykamy się na wspólnych posiłkach czy przyjmujemy gości, ale także codziennie relaksujemy po pracy, oglądając ulubione filmy i seriale. Dekoracja okien w pokoju dziennym powinna więc być przemyślana – odpowiednie firany i zasłony sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne, a jednocześnie pozwolą na komfortowe oglądanie telewizji niezależnie od pory dnia.

Jakie firanki do salonu wybrać?

Idealne firanki do pokoju dziennego powinny spełniać kilka warunków: po pierwsze – zapewniać prywatność i kameralną, domową atmosferę, po drugie – stanowić spójny element aranżacji całego salonu, po trzecie – odpowiednio eksponować okna, gwarantując dopływ właściwej ilości światła słonecznego. W pomieszczeniach, w których okna zajmują całą ścianę, sprawdzonym rozwiązaniem są długie firany, sięgające od samego sufitu aż do podłogi. Taka aranżacja sprawia, że pokój wydaje się wyższy – nadaje się zatem doskonale do mniejszych wnętrz.

Klasyczne firanki do pokoju dziennego są jasne i dobrze przepuszczają światło. Można zdecydować się na tkaninę z delikatnego woalu albo wybrać wersję z efektownym nadrukiem 3D. Wszyte w materiał metalowe kółka lub szelki ułatwiają zawieszenie firany na karniszu. W połączeniu z zasłonami w stonowanych kolorach stworzą harmonijną dekorację okien. Z kolei firany w delikatnych kolorach – błękitnym, różowym lub szarym – będą przyciągać uwagę we wnętrzach, w których dominują białe ściany i jasne meble. Aby ożywić pomieszczenie lub podkreślić jego prowansalski bądź romantyczny styl, warto natomiast postawić na firany ozdobione motywem kwiatowym.

Pomysły na dekorację okna w pokoju dziennym

Luźno puszczone firany to nie jedyna możliwość aranżacji okien. We wnętrzach, w których okna są wąskie i wysokie, np. w kamienicach, dobrze sprawdzą się firany upięte z jednej strony za pomocą sznurka lub dekoracyjnego magnesu. Zapewniają one łatwy dostęp do okna, a jednocześnie stanowią ciekawy element wystroju. Można też zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, podpinając jedną z firan, a drugą puszczając swobodnie do ziemi. Taki układ pozwoli na wyeksponowanie kwiatów ustawionych na parapecie. Warto wówczas dobrać barwę i styl osłon doniczkowych do koloru firan i zasłon – bądź na zasadzie podobieństwa, bądź kontrastu. Firany fantazyjnie podpięte z obu stron to z kolei pomysł na dekorację w stylu romantycznym. Bogato marszczona tkanina, ozdobiona delikatnym upinaczem, stworzy urokliwą oprawę okna lub wyjścia na taras.

W niektórych wnętrzach, ze względu na układ okien czy ilość światła słonecznego, wystarczą same firanki. Do salonu, którego okna skierowane są na stronę południową lub południowo-zachodnią, a dodatkowo telewizor umieszczony jest na ścianie naprzeciwko okien, niezbędne będą także zasłony. Najlepiej wybrać zasłony wykonane z grubo tkanego materiału, dzięki czemu zaciemnią pomieszczenie nawet w środku słonecznego dnia.

Modne firany, zasłony i przydatne akcesoria

Piękna oprawa okna to jednak nie tylko modne firany i zasłony, ale także szereg dodatkowych elementów. Połyskująca zasłona w intensywnym, ciemnozielonym lub purpurowym kolorze będzie dobrze wyglądać w towarzystwie kryształowego magnesu dekoracyjnego, zaś jasnoszara zasłonka z naturalnej tkaniny pasować będzie do upinacza w formie grubego sznura z drewnianą końcówką.

Kolorowe osłonki na doniczki z ażurowym wykończeniem będą udanym dopełnieniem okiennej aranżacji w stylu rustykalnym. Z kolei biała, ceramiczna osłonka na drewnianym stojaku świetnie wyglądać będzie zarówno w skandynawskich, jak i klasycznych wnętrzach. Ustawiona na parapecie albo na podłodze obok okna wyeksponuje domowe rośliny i podkreśli harmonię aranżacji.

Okna w salonie, ze względu na swoją wielkość i reprezentacyjny charakter pomieszczenia, wymagają szczególnej oprawy. Modne firany i zasłony, puszczone luźno lub fantazyjnie upięte za pomocą dekoracyjnych magnesów lub upinaczy, stanowić będą eleganckie dopełnienie wystroju salonu. Aranżację okna warto wzbogacić również o zestaw żywych lub sztucznych roślin, wyeksponowanych w dobranych do stylu firan i zasłon doniczkach.