powrót

Dekoracje ścienne - przegląd najmodniejszych akcesoriów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dekoracje ścienne stały się w ostatnim czasie bardzo modnym trendem, chętnie stosowanym podczas tworzenia aranżacji wnętrz. Można wykorzystać je praktycznie w każdym pomieszczeniu, a duża różnorodność ozdób pozwala na dopasowanie ich do pozostałych elementów wystroju. 

Dekoracje na ścianę są stosunkowo niedrogie, a przy tym można je dowolnie ze sobą komponować, tworząc oryginalne kompozycje odzwierciedlające nie tylko styl naszych wnętrz, ale też cechy osobowości, upodobania, zainteresowania, a przede wszystkim znajomość najnowszych trendów. Sprawdźmy, jakie dekoracje ścienne są aktualnie najmodniejsze i co wybrać, aby dobrze czuć się we własnych czterech ścianach!

Dekoracje ścienne – uniwersalne rozwiązanie, które zawsze się sprawdza

Różnego rodzaju ozdoby umieszczane na ścianie mają naprawdę wiele zastosowań. Możemy wykorzystać je jako dekoracje ścienne do salonu, dekoracje ścienne do kuchni, do sypialni, dekoracje ścienne do pokoju dziecięcego lub też jako ozdoby do pomieszczenia, w którym pracujemy lub uczymy się. Za każdym razem poprzez ich zastosowanie mamy szansę osiągnąć odmienny, lecz równie zadowalający efekt. To, w jakim miejscu zawiesimy konkretną ozdobę, tak naprawdę zależy wyłącznie od nas samych. Ważne, by swoją obecnością na ścianie w danym pomieszczeniu dopełniała wystroju, podkreślając jego największe atuty. Aby móc jednak dokonać właściwego wyboru, musimy wiedzieć, jakie mamy możliwości, a przyznać trzeba, że tych jest naprawdę wiele.

Najbardziej rozpowszechnionymi i cieszącymi się wciąż niesłabnącą popularnością dekoracjami ściennymi są oczywiście obrazy. Dzięki całej gamie obrazów – przedstawiających zarówno przedmioty, jak i rośliny, zwierzęta, wizerunki znanych postaci, panoramy miast i innych atrakcyjnych miejsc – przy ich użyciu można wyczarować niesamowite aranżacje. Te najmodniejsze często nawiązują do współczesnych trendów, jak na przykład obrazy na szkle nawiązujące do modnego obecnie stylu prowansalskiego, obrazy drukowane na płótnie malarskim czy te spod znaku sztuki nowoczesnej, zaskakującej swoją formą i treścią. Obrazy dostępne są w różnych rozmiarach i w zróżnicowanej gamie kolorystycznej, co pozwala na ich dowolne zastosowanie. Możemy umieścić je w kuchni, jadalni, salonie, sypialni, gabinecie oraz w przedpokoju.

Bardzo oryginalne dekoracje na ścianę, które można swobodnie personalizować to na przykład dekoracje ścienne z drewna tworzące napisy. Tego rodzaju dekoracje ścienne przestrzenne bardzo dobrze komponują się z nowoczesnym wystrojem salonu, sypialni oraz pokoju nastolatka, ale równie świetnie wpiszą się w bardziej klasyczne style w aranżacji.

Przykładem kolejnych modnych dekoracji ściennych są doskonale wszystkim znane ramki na zdjęcia, a dokładniej całe ich kompozycje. Ramki na zdjęcia o różnych rozmiarach, geometrycznie rozmieszczone obok siebie to doskonały pomysł na dekorację ściany. Możemy w nich umieścić zdjęcia naszych bliskich, które dzięki zastosowaniu takiego niebanalnego układu stworzą naprawdę ciekawy efekt.

Na uwagę zasługują ponadto dekoracje ścienne z luster, które – poza tym, że pełnią funkcję ozdobną – są niezwykle praktyczne. Ścianę przy pomocy luster możemy zaaranżować w bardzo prosty sposób. Wystarczy nam do tego jedno lustro w klasycznym stylu lub nieco bardziej ozdobne, np. w konwencji glamour, umieszczone na wolnej przestrzeni ściany. Wokół niego możemy umieścić inne dekoracje, takie jak ramki na zdjęcia lub naklejki ścienne, które wraz z nim stworzą ciekawy efekt końcowy. 

Umiejętne połączenie kilku różnych dekoracji umieszczonych na jednej ścianie to modne i efektowne rozwiązanie. Do tego rodzaju aranżacji możemy wykorzystać przeróżne ozdoby. Ważne, aby wygląd i kolorystyka poszczególnych elementów pasowały do siebie, tworząc harmonijną całość. Pamiętajmy też, aby wybierać te akcesoria, które nawiązują swoim wyglądem do stylu i kolorystki panującej w całym pomieszczeniu. Starajmy się też zachować równowagę w ilości wykorzystywanych dekoracji. Zamiast na ilość, postawmy raczej na ich jakość, mając na uwadze, że zbyt dużo kontrastujących elementów wprowadza do wnętrza wizualny chaos.