powrót

Dodatki do domu - wazony i figurki uzupełnieniem aranżacji

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Każdy dom potrzebuje dodatków, które nadają mu stylu i charakteru. Kreatywność w tej kwestii nie zna granic. Kiedy zdecydujemy się na modne dodatki do domu, mamy pewność, że pozytywnie odmienimy swoje wnętrza, ponieważ elegancki i stylowy dom potrzebuje dopełnienia ozdobami. Jednym z elementów, które pełnią funkcję niezwykle dekoracyjną, jest porcelana i szkło – warto więc uzupełnić aranżację pokoju lub salonu, eksponując piękny wazon lub misterną figurkę.

Jak sprawdza się w domu szkło?

Szkło i porcelana w naszych domach to bardzo często efekt prezentów, ponieważ jest to podarunek bardzo praktyczny i jednocześnie uniwersalny. Jeszcze do niedawna obowiązkowym elementem każdego domu były meblościanki zastawione przezroczystymi kryształami. Dziś trendy zmieniają się bardzo dynamicznie, a wraz z nimi również kształty i kolory szkła, które stanowi ozdobę wnętrz. Mogą to być zatem futurystyczne kształty czy mocno barwione wazony na kwiaty. Szklane dodatki do domu to także świeczniki i oczywiście ozdobne figurki.

Piękne czy pożyteczne?

W gustownie urządzonym wnętrzu zawsze znajdzie się miejsce na szklaną ozdobę, która doda uroku pokojowi czy salonowi. Na półkach warto przede wszystkim wyeksponować figurki, jeśli takie znajdują się w kręgu naszego zainteresowania. Zaliczają się tutaj przede wszystkim zwierzęta i różnego rodzaju postacie. Mogą występować pojedynczo albo w odpowiednio zestawionych kompletach. Do wnętrza tradycyjnego pasują one idealnie. Jednak figurki potrafią także zaskoczyć pomysłowym, nowoczesnym kształtem i wtedy będą odpowiednie do wnętrza nowoczesnego, również i w tym przypadku pełniąc funkcję dekoracyjną.

Jeśli chodzi natomiast o wazony, ich rola nie ogranicza się jedynie do zdobienia wnętrza. Służą bowiem przede wszystkim do eksponowania kwiatów. Wybór ich kształtów jest ogromny: od klasyki, poprzez wąskie i wysokie kształty słoi oraz butelek, aż do bardzo ciekawie prezentujących się kul. Szklane wazony dają także możliwość ozdobienia ich piaskiem, kamieniami, czy ozdobnymi roślinkami.

Na jaki kolor dekoracji postawić?

Nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniejszym wyborem zawsze będzie przezroczyste szkło, które będzie pasować zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. W tym przypadku odpada również problem pogodzenia szklanego wazonu czy figurki z innymi ozdobami. Dodatki do salonu można jednak zaaranżować w sposób znacznie bardziej odważny. W sprzedaży dostępna jest cała gama produktów w niezwykle ciekawych i oryginalnych kolorach. Można więc śmiało wybierać w delikatnych, pastelowych odcieniach czy białym, mlecznym szkle. Modne są na pewno wszelkie złote i srebrne zdobienia oraz ogólnie złoty i srebrny kolor szkła. Bardzo ciekawie prezentują się we wnętrzach także piękne głębokie odcienie różu, czerwieni, granatu, zieleni, a ponadto wszelkie turkusowe dodatki do salonu. Obecnie dominują jednolite kolory, ale za to różna może być faktura szkła. W przypadku figurek stawiamy jedynie na ich dekoracyjność. od zwykłego, po chropowate, a nawet wyglądające jak dzieła sztuki nowoczesnej.

W każdym domu przydaje się elegancki drobiazg w postaci ozdobnego wazonu na kwiaty czy szklanej figurki słonia na szczęście. Nawet jeśli sami go sobie nie kupimy, istnieje spora szansa, że ktoś nam go ofiaruje w ramach prezentu. Tego typu bibeloty mają cenny, dekoracyjny potencjał.