Duży salon — inspiracje. Jak go urządzić, kiedy nie ogranicza nas przestrzeń?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Zabudowa mieszkaniowa w mieście rządzi się swoimi prawami, dlatego duży salon to w obecnych czasach coraz rzadszy przywilej - chyba że mowa o nowym budownictwie, gdzie zwykle stawia się na otwartą przestrzeń. Jeśli należysz do grona posiadaczy dużego salonu, musisz mieć świadomość, że zarządzanie tak przestronnym wnętrzem nie może być przypadkowe. Oto nasz przewodnik, jak zagospodarować duży salon, by aranżacje wnętrza były przytulne, funkcjonalne i komfortowe.
Duży salon — aranżacja z meblami wypoczynkowymi. Dlaczego warto wybrać narożnik?
W małym lub nawet standardowej wielkości salonie zwykle problemem jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych mebli: telewizora, witrynek czy stołu i sofy. W przypadku dużego salonu problem jest nieco inny: jak funkcjonalnie go zaaranżować, aby przestrzeń nie wydawała się zbyt obszerna, mało przytulna i nieprzyjemna. W takim przypadku nawet zaaranżowanie takiego mebla, jak sofa 4 osobowa, może stanowić problem. Modne aranżacje salonów opierają się zwykle na stawianiu w centrum pokoju sporych rozmiarów narożnika - nie bez przyczyny! Tak duża przestrzeń powinna być zorganizowana zgodnie z dobrze określoną logiką i z uwzględnieniem funkcji: strefy relaksu, strefy telewizyjnej i części jadalnianej.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Narożniki w kształcie litery L świetnie wyznaczają strefę wypoczynkową. Zapewniają duży komfort i relaks zarówno na siedząco, jak i na leżąco. Są idealne dla dużych rodzin lub dla osób, które często przyjmują gości, ponieważ zapewniają więcej miejsc siedzących niż sofy liniowe. Jeszcze lepszym rozwiązaniem do dużego salonu w domu może okazać się narożnik w kształcie litery U, który przez swoją charakterystyczną formę zyskał nazwę „narożnik podkowa”. Zapewnia jeszcze więcej miejsc do siedzenia gościom, a domownikom - do swobodnego relaksu w dowolnej pozycji. Jeśli właśnie szukasz takiego mebla do aranżacji dużego salonu, jesteś w dobrym miejscu: w Salonach Agata znajdziesz ich całkiem sporo: w różnych stylach, o obłych kształtach i tych nieco bardziej kanciastych; z funkcją spania i bez. Spójrz również na liniowe sofy i kanapy oraz fotele wypoczynkowe - z nami w pełni wyposażysz duży salon, czy to nowoczesny, klasyczny, czy jakikolwiek sobie wymarzysz.
Aranżacje wnętrza salonu o dużych wymiarach pozwalają również wstawiać tam meble o bardziej nietypowych kształtach. Zamiast decydować się na narożnik o stałej formie, warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie dają systemy modułowe. Zakres konfiguracji mebla może być idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Oznacza to, że można samemu stworzyć układ o preferowanym kształcie i wymiarach.
Jak ustawić telewizor i kanapę w dużym salonie?
Skoro wspomnieliśmy o strefie relaksu z meblami wypoczynkowymi, czas na omówienie strefy telewizyjnej - w końcu w dzisiejszych czasach aranżacje dużego salonu bez telewizora byłyby niepełne, prawda? Istotne jest to, żeby sprzęt dobrze wpasował się w rozkład pomieszczenia, a spoglądanie na ekran było komfortowe i bezpieczne dla naszego wzroku.
W wystrój nowoczesnego dużego salonu spokojnie wkomponujesz szafkę RTV odpowiednio dostosowaną rozmiarem do Twojego telewizora. Możesz również umieścić sprzęt we wnęce meblościanki lub powiesić go na ścianie, która została uprzednio odpowiednio wyeksponowana. Tworząc nowoczesne aranżacje salonów, często stosuje się drewniane lamele, betonowe płyty, cegłę lub dekoracyjną tapetę. Zwróć uwagę na kąt padania światła słonecznego i jeśli zachodzi taka potrzeba - bo np. często oglądasz telewizję w ciągu dnia - zainwestuj w żaluzje, rolety lub zasłony zaciemniające.
Pomysły na aranżację ściany telewizyjnej to jedno, a właściwe ustawienie sprzętu względem mebli to drugie. Warto wiedzieć, że w przypadku nowoczesnych odbiorników o rozdzielczości HD i full HD na każdy cal przekątnej ekranu powinny przypadać minimum 4 cm dystansu. Oznacza to, że posiadając telewizor o przekątnej ekranu 65 cali, odległość kanapy od ekranu powinna wynosić minimum 2,6 m. Telewizor ultra HD (4K) możemy umieścić nieco bliżej kanapy - na 1 cal przekątnej może przypadać 2,1 cm dystansu. Sam ekran powinien być również na wysokości wzroku osób siedzących na kanapie, aby nie musiały zadzierać głowy podczas oglądania telewizji. Pamiętaj też, by siedzieć na wprost ekranu, a nie pod kątem.
Kolory do dużego salonu — na jakie się zdecydować?
Przeglądając modne aranżacje salonów, skup się na barwach, które wpływają korzystnie na Twój nastrój. Zdecyduj, czy zależy Ci na tym, aby pokój dodawał energii, czy może pomagał się zrelaksować. Wiele również zależy od stopnia naturalnego nasłonecznienia salonu, ponieważ niektóre barwy lepiej wyglądają w świetle słonecznym, a inne w słabszych warunkach oświetleniowych. Oto kilka naszych pomysłów na dobór kolorystyki salonu w domu.
- Stwórz przytulną przestrzeń w ciepłych tonach - ciemne, przygaszone czerwienie, pomarańcze i niemal każdy odcień złota oraz brązu mogą być wykorzystane do stworzenia przytulnej atmosfery. Należy jednak unikać krzykliwych odcieni jako kolorów dominujących, ponieważ w nadmiarze mogą być przytłaczające i negatywnie wpływać na nasz nastrój.
- Stwórz relaksujące otoczenie dzięki chłodnym tonom. W przeciwieństwie do kolorów opisanych powyżej, błękity, fiolety i szarości są szczególnie przydatne do tworzenia atmosfery, która uspokaja. Są to również kolory preferowane w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.
- Postaw na najprostsze rozwiązanie - całkowitą biel. Ten kolor stwarza doskonałe tło dla bardziej wyrazistych kolorów na meblach i dodatkach. Nie wahaj się wstawić mebla, który przełamie nadmierną monotonię. Na przykład narożnik 300x200 w energetycznym kolorze z całą pewnością wniesie więcej życia do domu czy mieszkania. Można również postawić na kontrasty: połączenie bieli i czerni sprawdzi się niemal w każdym z pomieszczeń.
Duży salon — inspiracje. Dekoracje, akcesoria, dywany
Wiesz już, że aranżując wystrój salonu o dużych rozmiarach, należy skupić się na właściwym podziale przestrzeni. Nic tak dobrze nie wyznacza stref w mieszkaniu, jak dywan. W odpowiednim rozmiarze stanowi swego rodzaju ramę dla mebli, dzięki czemu zapewnia poczucie przytulności. Jeśli akurat urządzasz strefę wypoczynkową z narożnikiem, zadbaj o to, by dywan 200x290 znajdował się pod meblem, a nie przed nim. Powinien być zatem proporcjonalny do rozmiarów narożnika - co najmniej taki, by przednie nogi spoczywały na dywanie.
Dywany doskonale wydzielą również strefę spożywania posiłków w salonie, czyli kącik jadalniany. Także w tym przypadku dywan powinien mieć odpowiednią wielkość - stół i krzesła (nawet w pozycji odsuniętej od stołu) w całości muszą spoczywać na nim.
Aranżacje wnętrz salonów byłyby niepełne bez kilku dodatków. Mogą być nimi np. pufy czy małe stoliki. Pierwsze pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale są też bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia - zapewniają kolejne miejsce do siedzenia lub są wygodnym podnóżkiem, nierzadko z funkcją przechowywania. Mały stolik z kolei zapewni miejsce na kawę i deser w czasie, gdy przyjmujemy gości. Zwróć również uwagę na dodatki takie jak tekstylia, wazony, lampy czy rośliny. Choć to małe detale, mają potężną moc - mogą zupełnie odmienić każde wnętrze. Inspiracji na urządzenie salonu w ulubionym stylu szukaj w stacjonarnych Salonach Agata. Nasi specjaliści służą cenną pomocą w kwestii urządzania wnętrz, ale przede wszystkim mają wiedzę na temat sprzedawanych produktów, dzięki czemu stworzysz nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny salon. Mnóstwo pomysłów na wystrój wnętrz znajdziesz również online w zakładce „Inspiracje” na agatameble.pl.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Inspiracje do dużego salonu — jak zaaranżować w nim kącik jadalniany?
Jeżeli posiadasz duży, przestronny salon, aranżacja kącika jadalnianego nie powinna przysporzyć Ci wielu zmartwień. Przeniesienie jadalni do salonu niesie wiele korzyści: zaoszczędzisz cenne miejsce w kuchni i wykorzystasz je na inne rzeczy. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie jadalni na granicy z kuchnią i salonem - sprawdza się to zarówno w domach, jak i w przypadku salonów w bloku. Inspiracje, jakie znajdziesz w sieci, szybko powinny Cię przekonać do tego rozwiązania: wszyscy domownicy będą mieli ze sobą kontakt, nawet będąc w różnych częściach dużego pomieszczenia. Połączenie strefy jadalnej z wypoczynkową pozwoli Ci na oglądanie telewizji podczas obiadu lub relaks przy kominku w trakcie kolacji. Pamiętaj, aby odpowiednio umiejscowić swoją jadalnię. Stół i krzesła mogą znaleźć się pod oknem, blisko kuchni lub w rogu pod ścianą. Ważne jest również ustawienie komody do przechowywania zastawy stołowej, tak aby stanęła w jej niedalekiej okolicy stołu.
Inspiracje na duży pokój - podsumowanie
Jeżeli należysz do grona szczęśliwców i masz w swoim domu duży salon, pamiętaj, że kluczowe jest prawidłowe ustawienie i proporcje mebli. Aby ten pokój był funkcjonalny i przejrzysty, zacznij od wydzielania stref: wypoczynkowo-telewizyjnej oraz jadalnianej. Koniecznie kup kilka stylowych dodatków, które dobrze dopełnią wygląd całego wnętrza. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszych Salonów Agata, gdzie znajdziesz absolutnie wszystko - od mebli po najdrobniejsze detale.
Zobacz meble i dodatki do aranżacji dużego salonu
Cena regularna: