powrót

Dzbanki w różnej odsłonie - przegląd praktycznych akcesoriów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niepozorny, służący do podawania napojów dzbanek może spełniać wiele ról. Nie tylko ułatwia podawanie napojów, ale także może stać się atrakcyjną ozdobą stołu. Krótki przegląd dzbanków do herbaty, kawy i wody pomoże w zakupie odpowiedniego modelu.

Jaki dzbanek wybrać?

Wygląd dzbanka nie powinien być jedynym kryterium, którym kierujemy się przy kupnie tego naczynia. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od indywidualnych upodobań, ale przede wszystkim jego przeznaczenia. Jeden dzbanek dobrze sprawdzi się w przypadku przechowywania i filtrowania wody, inny na dłużej zachowa świeżość napojów owocowych. Specjalną kategorię stanowią naczynia do kawy i herbaty, które powinny dobrze izolować ciepło, a przy tym chronić ręce przed oparzeniem. Przy wyborze dzbanka duże znaczenie ma również jakość jego wykonania. Korzystając z produktów wysokiej klasy, nie trzeba obawiać się uszkodzeń i pęknięć w czasie ich kontaktu z wysokimi temperaturami lub podczas chłodzenia w lodówce.

Szklane dzbanki do wody i napojów

Karafki ze szkła to dobry sposób na podanie wody czy soków. Przezroczysty materiał dobrze eksponuje wnętrze, dlatego do napoju warto dodać liście mięty i innych ziół, a także kawałki owoców. Tak przygotowane dzbanki do wody staną się ozdobą stołu i zamiennikiem dla mało estetycznych butelek z napojami. Bardzo dobrze prezentują się w letnich aranżacjach, w czasie pikników w ogrodzie i imprez towarzyskich na świeżym powietrzu. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się także dzbanki z pokrywką, które zapobiegną dostaniu się do napoju owadów lub liści. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na naczynia hermetycznie zamykane, wyposażone w pokrywkę z uszczelką, dzięki czemu napoje dłużej zachowują świeżość. Zaletą takich dzbanków jest możliwość podawania zarówno ciepłych, jak i zimnych napojów.

Szklane karafki i dzbanki do wody dostępne są w wielu formach oraz deseniach. Wybierać można spośród gładkich wzorów o klasycznym kształcie, a także modeli o bardziej oryginalnych formach. Dzięki temu naczynie dopasować można do reszty zastawy, a na stole stworzyć wymarzoną aranżację – elegancką lub bardziej awangardową.

Dzbanki z filtrem

Dzbanki filtrujące to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się smaczną wodą bez ograniczeń, a przy tym żyć ekologicznie. Umożliwiają picie wody wodociągowej, dzięki czemu oszczędzamy na zakupie butelkowanej, jednocześnie dbając o środowisko. Umieszczony w naczyniu filtr usuwa zanieczyszczenia oraz osady, a także poprawia smak. Co ważne, cały proces filtracji przebiega bardzo szybko, najczęściej w ciągu kilku minut. Przefiltrowana woda nadaje się bezpośrednio do spożycia, ale warto używać jej również do gotowania, ponieważ zapobiega to powstawaniu kamienia w czajniku. Dzbanki z filtrem można przechowywać w lodówce. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach, z łatwością więc dopasujemy je do charakteru kuchni oraz wyglądu innych naczyń.

Eleganckie dzbanki do herbaty i kawy

Dzbanki do herbaty to najczęściej modele ceramiczne, które oprócz funkcjonalności odznaczają się również klasycznym, eleganckim wzornictwem. Dobrze prezentują się w otoczeniu filiżanek o podobnej stylistyce. Dzbanki do kawy z zaparzaczem umożliwiają otrzymanie naparu z kawy w prosty sposób – wystarczy zalać wodą zmielone ziarna i odczekać parę chwil. Modele z zaparzaczem można wykorzystać również do przyrządzania kawy na zimno metodą cold brew, która polega na zalaniu grubo zmielonych ziaren zimną wodą i odczekaniu od 12 do 24 godzin. Sposób ten pomaga wydobyć walory smakowe napoju i cieszyć się pobudzającym energię smakiem również w upalne dni.

Inne dzbanki do kawy i herbaty to modele żaroodporne, które sprawdzają się przy zaparzaniu zarówno gorących napojów, jak i przechowywaniu zimnych. To zatem dobry wybór dla wszystkich, którzy na pierwszym miejscu stawiają funkcjonalność kuchennych akcesoriów.

Przegląd dzbanków o różnych zastosowaniach i estetyce umożliwia dobór odpowiedniego naczynia dopasowanego do własnych preferencji. Warto zdecydować się na dzbanek zarówno praktyczny, jak i atrakcyjny wizualnie lub - w razie potrzeby - zakupić kilka modeli, które sprawdzą się przy różnych okazjach. Odpowiedni wybór dzbanka nie tylko przedłuży świeżość napojów, ale także zagwarantuje najwyższe walory smakowe ulubionej kawy czy herbaty. Dodatkowo, dzięki zakupowi dzbanka z filtrem, zadbać można o środowisko naturalne.