powrót

Funkcjonalna kawalerka dla dwojga

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzenie kawalerki dla pary różni się nieco od aranżowania jej dla singla. Pod uwagę należy wziąć potrzeby i przyzwyczajenia obu osób, konieczne jest również wygospodarowanie większej ilości miejsca do przechowywania. Projektowanie wspólnej przestrzeni wymaga wykazania się kreatywnością, ale nierzadko również umiejętnością pójścia na kompromis. Jak stworzyć funkcjonalne wnętrze, które spełni Wasze oczekiwania? Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniście zastanowić się, jakie strefy chcecie wydzielić w swojej kawalerce – to w dużej mierze wpłynie na sposób jej aranżacji. Kluczową kwestię stanowi miejsce do spania. Wydzielenie odrębnej sypialni w kawalerce jest możliwe, jednak nie zawsze się opłaca – zwłaszcza jeśli powierzchnia mieszkania nie przekracza 20m². Wówczas dużo lepszym pomysłem jest zakup wygodnej sofy lub narożnika z funkcją spania. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest miejsce do przechowywania pościeli i innych artykułów tekstylnych. Niestety, są także minusy, takie jak problemy z komfortowym wypoczynkiem (np. kiedy jedna osoba próbuje zasnąć, a druga pracuje, przygotowuje posiłek itd.), brak prywatności i intymności czy konieczność składania mebla każdorazowo, gdy spodziewamy się gości. Coraz popularniejszym sposobem na łóżko w kawalerce jest przearanżowanie odrębnej kuchni na sypialnię. To zadanie pracochłonne i wymagające sporych nakładów finansowych (związanych z przeniesieniem instalacji), ale z pewnością warte zachodu. A co z miejscem do przygotowywania posiłków? Kuchnia zostaje zastąpiona przez aneks kuchenny umieszczony w pokoju dziennym. Warto wówczas pamiętać o solidnym okapie, który będzie pochłaniał zapachy towarzyszące gotowaniu. Aneks od reszty pomieszczenia można oddzielić na przykład za pomocą blatu, baru lub stołu. Kolejna ważna sprawa to miejsce do pracy. Wiele zawodów wiąże się z koniecznością pracy w domu, a w takim przypadku solidne biurko i wygodne krzesło okazują się niezbędne. W projekcie powinniście uwzględnić mały kącik biurowy. Od reszty pomieszczenia może go oddzielać niewielki regał (najlepiej ażurowy). Innym pomysłem jest zdecydowanie się na większy stół do części jadalnianej – duży blat z pewnością zrekompensuje brak biurka.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?

Mieszkanie, które będziecie postrzegać jako większe niż w rzeczywistości, wyda Wam się bardziej komfortowe. Jak tego dokonać? Istnieje kilka trików, które warto wykorzystać. Przede wszystkim zdecydujcie się na jasne barwy – biel, szarości, beże, kremy to idealne rozwiązania do małych wnętrz. Aby nie było zbyt monotonnie, dodajcie kilka wyrazistych akcentów w postaci dodatków czy mniejszych mebli. Jasna powinna być również podłoga. Na ścianie lub na drzwiach szafy umieśćcie duże lustro. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza są też błyszczące powierzchnie – na przykład fronty mebli, płytki czy mieniące się dodatki. Warto również pozbyć się ścianek działowych (o ile nie planujecie wyodrębnionej sypialni) – pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym zapewni wrażenie przestronności. Jeśli chodzi o styl aranżacji, w niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdzi się nowoczesny styl minimalistyczny, który możecie z łatwością urozmaicić za pomocą designerskich dodatków.


Jak urządzić mały pokój?

Meble do małego pokoju nie powinny być zbyt duże, ponieważ niepotrzebnie przytłoczą i zagracą przestrzeń. Masywny komplet wypoczynkowy zastąpcie zgrabną sofą lub narożnikiem, który pozwoli zaoszczędzić wiele cennej przestrzeni. Z kolei stolik na kółkach bez problemu przesuniecie, kiedy trzeba będzie przygotować miejsce do spania. Zamiast olbrzymich regałów i meblościanek poszukajcie mebli o lekkiej konstrukcji, mniej zabudowanych.

Jak stworzyć miejsce do przechowywania?

Funkcjonalna kawalerka to także taka, w której znajduje się wystarczająca ilość miejsca do przechowywania. W małym wnętrzu wszystko powinno mieć swoje miejsce – w przeciwnym razie w mieszkaniu szybko zapanuje chaos. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest pojemna szafa wnękowa, znajdująca się tuż przy wejściu. Jeżeli okaże się ona niewystarczająca lub plan mieszkania uniemożliwia takie rozwiązanie, szafę trzeba umiejętnie wkomponować we wnętrze. Najkorzystniejszym wyjściem jest wtedy szafa z przesuwnymi drzwiami oraz bardzo dużym lustrem, w którym będzie odbijało się całe pomieszczenie. Nie zapomnijcie również o pudełkach i pojemnikach do przechowywania drobnych przedmiotów – pomogą Wam zachować porządek, możecie też uczynić z nich interesujące elementy wystroju. Nowoczesna kawalerka dla dwojga to przestrzeń funkcjonalna, a przy tym stylowa. Nawet niewielkie mieszkanie może być modne i komfortowe – wystarczy tylko odpowiednio zaprojektować przestrzeń.