powrót

Funkcjonalny salon dla rodziny z dziećmi – to możliwe!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon to szczególne miejsce na mapie domowego życia. Służy wypoczynkowi, bywa jadalnią, ale także… bawialnią. Jak zaaranżować pokój dzienny, w którym zarówno dorośli, jak i najmłodsi będą mogli wspólnie spędzać czas? Oto sprawdzone sposoby na stworzenie przyjaznej, rodzinnej przestrzeni.

Komfortowa strefa wypoczynku dla całej rodziny

Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przy kompletowaniu wyposażenia do salonu, jest wybór odpowiedniej sofy i foteli wypoczynkowych. Jeśli rodzina jest liczna, warto zdecydować się na wygodny narożnik, na którym pomieszczą się wszyscy domownicy. Nie bez znaczenia jest również kolor tapicerki. W salonach, w których często przebywają dzieci, świetnie sprawdzą się narożniki utrzymane w ciemniejszych odcieniach, np. szarości czy brązu. Nie należy przy tym obawiać się, że wnętrze zyska ponury wygląd. Ciemniejsze tonacje można śmiało skontrastować jaśniejszą barwą foteli wypoczynkowych czy tekstylnych dodatków, które ożywią i wniosą do aranżacji modne połączenia kolorystyczne.

Funkcjonalny kącik zabaw

Obecność dzieci w domu wymaga dostosowania mieszkania do potrzeb najmłodszych – szczególnie jeśli nie mają one do dyspozycji własnego pokoju. Dlatego w rodzinnej przestrzeni urządzonej z myślą o maluchach nie może zabraknąć strefy dedykowanej zabawie. Jak stworzyć kącik dla dziecka w salonie? Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kolorowy stolik i krzesełka, przy którym pociechy mogą swobodnie bawić się i uczyć. Lekka konstrukcja mebli sprawia, że każdy z elementów można łatwo przenieść, dzięki czemu najmłodsi mogą bez trudu samodzielnie je przesuwać.

W aranżacji strefy zabaw niezwykle przydatne okazują się również różnego rodzaju ozdobne pudełka. Idealne do przechowywania drewnianych klocków, pluszowych misiów, kredek czy kolorowanek, pozwalają trzymać wszystkie zabawki pod ręką i zachować w nich idealny porządek. W pobliżu kącika dla dziecka w salonie warto też przewidzieć miejsce na otwarty regał. Kartonowe lub drewniane pudełka, ustawione na dolnych półkach, z powodzeniem pomieszczą pozostałe dziecięce przedmioty. Dzięki takiemu rozwiązaniu pudełek nie trzeba każdorazowo przenosić, a maluchy w czasie zabawy mają przez cały czas swobodny dostęp do swoich skarbów.

Bezpieczne formy – okrągłe stoły w salonie

W rodzinnym salonie nie powinno też zabraknąć miejsca, w którym można zjeść razem obiad lub przyjąć gości. Pamiętając o najmłodszych, w strefie jadalni dobrze postawić na okrągłe stoły – z uwagi na brak ostrych krawędzi są one zdecydowanie bezpieczniejsze dla dzieci. To także przy nich dzieci w wieku szkolnym mogą swobodnie odrabiać lekcje lub grać z rodzeństwem w ulubioną planszówkę. Wybierając model z opcją rozkładanego blatu, można też w każdej chwili uzyskać więcej miejsca dla dodatkowych osób. Co więcej, okrągły stół stanowi idealne rozwiązanie do przestrzeni o różnym metrażu: zmieści się zarówno w małych, jak i większych salonach, nie przytłaczając wnętrza swoją formą. Kształty pozbawione ostrych kątów sprawdzą się także w przypadku stolików kawowych, przy których dzieci często bawią się na dywanie.

Miękkie tekstylia – nie tylko do zabawy

Trudno wyobrazić sobie rodzinny pokój dzienny bez miękkich dywanów i poduszek. To właśnie tekstylne dodatki dodają wnętrzu przytulności, stanowiąc doskonały element wystroju. Sięgając po odpowiednie wzory czy kolory narzut, dywanów i poduszek, można w łatwy sposób zaakcentować określony klimat w pomieszczeniu: nowoczesny, skandynawski czy boho. Mając na uwadze najmłodszych, warto zdecydować się na zakup miękkich dywanów do salonu, które zapewnią dzieciom miłe podłoże do zabawy, amortyzując je w czasie ewentualnych upadków. Z kolei dekoracyjne poduszki ułożone na narożniku czy fotelach wypoczynkowych zapewnią dorosłym miękkie oparcie, a ich pociechom posłużą jako wspaniały element konstrukcyjny do budowy bazy lub zamkowych murów obronnych.

 Urządzając salon dla rodziny z dziećmi, warto już od samego początku uwzględnić w projekcie potrzeby najmłodszych. Miękkie dywany do salonu czy okrągły stół, o który trudno nabić sobie guza, bawiąc się w domu w berka… Proste rozwiązania sprawią, że przestrzeń salonu stanie się przyjazna dla domowników w każdym wieku.