powrót

Stoły okrągłe. Kiedy sprawdzą się w domu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kupując stół do jednego z wnętrz, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Ważne jest, czy wybieramy styl nowoczesny, czy klasyczny i jaka kolorystyka będzie dominować w domu. Dobieramy więc odpowiednie materiały oraz kształty mebli. Wśród stołów najczęściej pojawiają się oczywiście kwadratowe i prostokątne. Kiedy jednak zależy nam na niebanalnej aranżacji kuchni, jadalni czy salonu, warto rozważyć wybór okrągłego stołu.


Gdzie sprawdzi się okrągły stół?

Decydując się na kształt blatu, należy przemyśleć, do którego z pomieszczeń pasuje konkretny stół. Okrągły blat jest bardzo wymagający, dlatego w przypadku niewielkiego pokoju lub wąskiej kuchni lepiej pozostać przy prostokątnym stole. Kiedy jednak dysponujemy w kuchni, jadalni, salonie czy sypialni wystarczającą ilością miejsca, okrągły stół okaże się hitem. Takie modele idealnie pasują do wszystkich wnętrz i każdego stylu. Wykonywane są z różnych materiałów i mają bogatą gamę rozmiarów i kolorów. A co najważniejsze, dodają pomieszczeniom charakteru i elegancji.

Okrągły stół w kuchni i jadalni

Stoły kuchenne o okrągłym kształcie bardzo dobrze sprawdzają się podczas wspólnego spożywania posiłków i rodzinnych spotkań. Zwłaszcza gdy rodzina i stół nie są zbyt duże, ponieważ łatwo wówczas sięgnąć do naczyń pozostających na środku stołu. Okrągły kształt, czyli po prostu brak kantów, jest też zdecydowanie bardziej przyjazny dla dzieci. W kuchni z tego typu meblem mały domownik i jego rodzice mogą się czuć bezpieczniej

Okrągły blat to świetne rozwiązanie, jeśli stawia się na nieparzystą ilość krzeseł. Wtedy znika problem ich niesymetrycznego rozłożenia przy stole. Okrągłe stoły do jadalni bardzo ciekawie komponują się także z innymi akcesoriami, zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Jasne, drewniane stoły idealnie pasują do stylu rustykalnego, stoły z blatami z tworzyw sztucznych albo szkła czy metalowymi dodatkami są raczej typowe dla wnętrz nowoczesnych.


W zależności od wybranej aranżacji warto odpowiednio dobrać dodatki – tak aby stół z krzesłami tworzył atrakcyjną stylistycznie całość. Stoły okrągłe dostępne są także w wersji rozkładanej. Dzięki temu można znacznie powiększyć miejsce rodzinnych spotkań.

Jaki klimat tworzy okrągły stół w salonie?

Świetnym miejscem na ustawienie okrągłego stołu w mieszkaniu jest przestronny salon. W przypadku, gdy potrzeba miejsca dla licznego towarzystwa, warto zdecydować się na stół rozkładany. Należy jednak pamiętać, że przy okrągłym stole zawsze mieści się więcej osób niż przy kwadratowym lub prostokątnym, co jest kolejną jego zaletą.

Okrągły mebel bez względu na wielkość bardzo pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Jasny, okrągły, oświetlony ciepłym światłem blat tworzy przyjazny klimat sprzyjający spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. Dzieje się tak również dlatego, że osoby siedzące przy okrągłym stole są zwrócone do siebie twarzami i mogą swobodnie na siebie patrzeć bez potrzeby wychylania się i przesuwania. W salonach często pojawiają się także urokliwe stoliki kawowe o okrągłym kształcie. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych aranżacji pomieszczenia i nadają mu niepowtarzalny klimat.


Okrągłe stoły sprawdzają się w każdej kolorystyce i stylu pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednią przestrzenią. Bez względu na wielkość, kolor i materiał okrągły mebel przyciąga wzrok i stanowi centrum pomieszczenia. Nadaje on wnętrzom przyjemny klimat i pozwala na swobodę kompozycyjną. Sprzyja także relacjom towarzyskim, o czym można się przekonać, kupując do domu okrągły stół.