Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Ile blatu roboczego w kuchni, czyli jakich błędów nie popełniać przy projektowaniu kuchni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Marzysz o ergonomicznej kuchni? Podczas projektowania tego pomieszczenia przemyśl nie tylko metraż i jego układ, ale również to ile blatu roboczego potrzeba w kuchni, biorąc pod uwagę przyzwyczajenia domowników. Jak uniknąć stworzenia niefunkcjonalnej strefy gotowania? Zobacz nasze wskazówki, które sprawdzą się zarówno w małych, jak i w bardziej przestronnych kuchniach.

Ile powinno być blatu roboczego w kuchni?

Podczas projektowania często okazuje się, że uwzględniliśmy zbyt mało blatu roboczego w kuchni. Łatwo zapominamy, że blat szybko zajmują najróżniejsze urządzenia i akcesoria. Zatem ile powinien mieć blat roboczy w kuchni, aby spełniał wszystkie swoje funkcje? To zależy od Twoich potrzeb i wymiarów pomieszczenia, ale pamiętaj, że nawet do przygotowania najbardziej skromnego posiłku potrzeba minimum 60 cm blatu roboczego. To akurat tyle, aby zmieściły się na nim podstawowe sprzęty i produkty spożywcze. Gotowanie w takiej kuchni będzie więc możliwe, ale nie do końca wygodne. 

Aby zapewnić sobie odpowiednie miejsce do pracy nawet w najmniejszej kuchni, postaraj się wygospodarować przynajmniej 120 cm ciągłego blatu i dodatkowe 80 cm mniejszych blatów, najlepiej w pobliżu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki – ta przestrzeń przyda się do rozpakowywania zakupów, sortowania i mycia. Natomiast jeśli naprawdę dużo gotujesz, nie decyduj się na mniej niż 2 m ciągłego blatu roboczego.

Ile blatu roboczego w kuchni

Zbyt niskie blaty – wysokość szafek dopasowana do wzrostu

Pamiętaj także, by odpowiednio dobrać wysokość blatu roboczego. Kuchnia, w której blat jest zbyt nisko lub zbyt wysoko będzie nieergonomiczna dla jej użytkownika. Standardowa wysokość blatu kuchennego to 85 cm. Wynika to bezpośrednio z wymiarów typowych kuchennych szafek dolnych. Przyjmuje się również, że blat powinien znajdować się na wysokości zgiętego przedramienia, zatem najpowszechniejsze na rynku korpusy kuchenne są odpowiednie dla osób o wzroście 160-170 cm. Nie znaczy to jednak, że praca przy nich dla niższej lub wyższej osoby będzie niekomfortowa.

A co w przypadku, kiedy mamy w planach blat roboczy w kuchni pod oknem? Warto zwrócić uwagę na to, czy znajdzie się on na odpowiedniej wysokości. Jeśli decydujesz się na szafki wyższe niż standardowe, sprawdź, czy pod oknem będzie wystarczająco dużo miejsca.

Zbyt mało miejsca do przechowywania – nieprzemyślana zabudowa kuchenna

Kolejnym częstym błędem jest zapewnienie zbyt małej ilości miejsca do przechowywania. Do przyrządzania posiłków wykorzystujemy produkty suche, takie jak ryż i makaron, sięgamy po przyprawy i garnki – to wszystko powinno nie tylko zmieścić się w szafkach, ale także być łatwo dostępne. Nie chcemy przecież przypalić omleta, sięgając po talerze. W dobrze zaprojektowanej kuchni wykorzystany jest każdy kawałek miejsca, nawet trudno dostępne narożniki. Tutaj ułatwieniem mogą być specjalnie półki dopasowane do szafek narożnych. Systemowe rozwiązania służące umeblowaniu kuchni, takie jak nasza seria Qubik, dają możliwość dopasowania poszczególnych modułów zabudowy do wymiarów kuchni, tak aby wykorzystany był każdy zakamarek.

Dobrym dodatkiem do funkcjonalnej kuchni są też wąskie i głębokie szuflady, które mogą posłużyć do przechowywania przypraw, słoików lub butelek. Zwróć uwagę na wysokość kuchennych szafek górnych. Jeśli zaprojektujesz je tak, aby sięgały do samego sufitu, zyskasz dużo przestrzeni do przechowywania rzadziej używanych sprzętów i naczyń, a jednocześnie stworzysz uporządkowane, minimalistyczne wnętrze. Pusta przestrzeń nad szafkami kuchennymi nie powiększa optycznie pomieszczenia, a w dodatku najczęściej pozostaje niewykorzystana.

Blat roboczy w kuchni w kolorze drewna

Planując zabudowę kuchenną, już na etapie planowania warto także przewidzieć miejsce na pozornie tak błahy detal jak kosze na śmieci. Obecnie recykling jest koniecznością, więc w tradycyjnej szafce pod zlewem musisz zmieścić nie jeden, a trzy lub cztery pojemniki na śmieci.

Złe zaprojektowanie ciągu kuchennego – kuchenka, zlewozmywak, lodówka

Zasady ergonomii podczas projektowania kuchni są dość jasno sprecyzowane. Nie wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią wysokość i szerokość blatu roboczego w kuchni. Należy również wziąć pod uwagę odpowiednie rozmieszczenie sprzętów, tj. zlewozmywaka, lodówki czy piekarnika. Najlepiej kierować się zasadą trójkąta roboczego, która zakłada umiejscowienie tych trzech sprzętów w bliskiej odległości od siebie tak, by na rzucie pomieszczenia tworzyły figurę trójkąta. Taki rozkład sprawia, że zachowujemy ciągłość pracy i nie musimy przemierzać zbyt dużych odległości, a w odpowiednim układzie możemy nawet korzystać z dwóch sprzętów jednocześnie. 

Wystarczy odtworzyć sobie codzienne czynności, jakie wykonujemy w kuchni: po przyniesieniu zakupów do domu rozkładamy je na blacie lub chowamy do lodówki. Jeśli chcemy od razu przygotować posiłek, część produktów płuczemy w zlewie, skąd trafiają na deskę do krojenia lub od razu do garnka na płycie grzewczej. Warto zatem dopasować układ tak, by pomiędzy sprzętami znajdował się odpowiednio duży blat roboczy. W każdej kuchni wymiary blatu pomiędzy sprzętami będą różne, jednak co do zasady nie powinny być mniejsze niż 40 cm – wówczas utworzy się komfortowa przestrzeń do krojenia czy obierania warzyw.

Na komfort użytkowania kuchni wpływa także rozmieszczenie produktów spożywczych i naczyń w szafkach. Najlepiej zrobić to tak, żeby we wszystkich strefach (gotowania, przechowywania i mycia) zawartość szafek była dopasowana do funkcji danego sprzętu.

Szary blat roboczy w kuchni

Mała liczba gniazdek i niewłaściwe ich rozplanowanie

Innym błędem, który może obniżyć funkcjonalność kuchni, jest niedostatecznie przemyślana instalacja elektryczna. W kuchni potrzeba gniazdek do podłączenia dużych sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, zmywarka czy piekarnik, ale powinniśmy pamiętać także o gniazdkach do mniejszych sprzętów, na przykład ekspresu do kawy, blendera lub czajnika elektrycznego. Jeśli dużo gotujesz, będziesz pewnie korzystać także z miksera i robota kuchennego. Jak widać, zapotrzebowanie na gniazdka w kuchni jest duże. Istotne jest także ich rozmieszczenie. Koniecznie zaplanuj gniazdka blisko urządzeń AGD, ale także nad blatami i w pobliżu stołu. Pamiętaj, że wtyczki od sprzętów także mają swoją długość i gniazdka muszą być umieszczone tak, żeby wystająca z gniazdka wtyczka nie stanowiła przeszkody w dobrym ustawieniu mebli.

Niedostateczne oświetlenie blatu roboczego

Pod wiszącymi szafkami często trudno jest zapewnić tyle światła, ile powinien mieć blat roboczy w kuchni. Ważne jest odpowiednio jasne oświetlenie z lampy sufitowej, ale dobrym pomysłem jest również dodatkowa wiązka światła na blat. Dobrze sprawdzają się tutaj systemy oświetlenia liniowego, dzięki czemu blat doświetlony jest na całej długości przez odpowiednio dobrane diody LED, przeznaczone do montowania bezpośrednio pod szafkami górnymi. W naszym sklepie internetowym kupisz zarówno oświetlenie podszafkowe, jak również oświetlenie wnętrza szafek. To ważne nie tylko dla wygodnej pracy w kuchni, ale także by komfortowo z niej korzystać wieczorami i w nocy.

Estetyka ponad funkcjonalność

Cóż nam po pięknej, stylowej lodówce, jeżeli jej drzwi będą otwierały się w złą stronę? Albo po kuchni z wyspą, skoro nie można otworzyć jednocześnie przeciwległych szafek ani swobodnie się minąć? Projektując mieszkanie i zastanawiając się, ile blatu w kuchni przewidzieć, warto kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i trwałością mebli kuchennych. Nie mniej liczy się ich wygląd – w Salonach Agata zaplanujesz idealną kuchnię, na przykład korzystając z planera online albo bezpłatnej konsultacji z projektantem, a następnie zbudujesz ją od podstaw i wyposażysz we wszystkie niezbędne elementy – od blatów kuchennych po naczynia i dekoracje.

Ciemny blat roboczy w kuchni

Jak widać, projektowanie kuchni to wyzwanie, podczas którego trzeba zmierzyć się z wieloma czyhającymi na nas pułapkami. Tak naprawdę praca nad dobrą kuchnią zaczyna się już na etapie projektowania instalacji w budynku i w mieszkaniu. Jednak pamiętając o ergonomii i solidnie wszystko planując, można stworzyć kuchnię dopasowaną do swoich potrzeb i przestrzeni, którą dysponujemy.