Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak funkcjonalnie urządzić poddasze?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Poddasze — choć to część domu sprawiająca pewne trudności aranżacyjne, często bywa bardzo pożądaną dodatkową powierzchnią mieszkalną. O jakich trudnościach mowa? Oczywiście chodzi o skosy. Jak sobie z nimi poradzić? Są na to sposoby!

Dlaczego warto zaaranżować poddasze?

Często już przy kupnie domu lub nawet w trakcie mieszkania w nim, uznajemy, że robi nam się ciasno lub po prostu mamy potrzebę powiększenia naszej życiowej przestrzeni. Dużo prostszą i szybszą opcją jest w takiej sytuacji adaptacja poddasza niż rozbudowa domu, jednak należy pamiętać, że również podczas remontu poddasza wymagane może być pozwolenie na budowę. Zanim więc rozpoczniemy prace, należy dobrze przeanalizować sytuację i zdecydować, jakie prace musimy wykonać — to od tego zależą wymagane formalności.

Pokój dzienny na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Potrzebujesz pozwolenia na budowę, jeśli planujesz:

  • zmianę wysokości, szerokości lub długości domu,
  • montaż okna dachowego lub w ścianie zewnętrznej,
  • budowę lub przebudowę schodów oraz powiększenie otworu w stropie,
  • zmianę konstrukcji i pokrycia dachu,
  • rozbudowę instalacji gazowej.

Pokój dzienny na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Wystarczy zgłoszenie, jeśli masz zamiar:

  • zrobić wyłącznie remont istniejących ścian, podłóg czy wymienić istniejące okna,
  • przebudować wyłącznie wewnętrzne ściany lub postawić nowe ściany działowe,
  • wymienić lub doprowadzić instalację elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną lub cieplną,
  • wymienić istniejące schody,
  • wymienić pokrycie dachowe — jeśli budynek jest wolnostojący i odpowiednio oddalony od granic działki.

Jeśli jednak poddasze od początku zaprojektowane było jako użytkowe, a planowane prace mają wyłącznie charakter remontu bez ingerencji w konstrukcję, to możemy wykonać prace bez żadnych formalności. Pozostaje nam tylko pytanie, jak urządzić poddasze i jakie pomieszczenia sprawdzą się w tego typu przestrzeni?

Sypialnia na poddaszu — jak ją urządzić?

Projekt sypialni na poddaszu nie powinien być szczególnie skomplikowanym przedsięwzięciem. Sypialnia to pomieszczenie, w którym najczęściej znajduje się minimum mebli: łóżko, szafki nocne oraz szafa, więc nie powinno stanowić ono trudności w aranżacji. Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Nic prostszego!

Sypialnia na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Po pierwsze i najważniejsze — łóżko. Salony Agata posiadają ogromny wybór łóżek różnego rodzaju, a do sypialni ze skosami warto wybrać łóżko kontynentalne. Jeśli nie posiadamy żadnej wolnej pionowej ściany (bez okna czy drzwi), to z szafy w tym pomieszczeniu musimy zrezygnować, ale na komodę z pewnością znajdziemy miejsce. Przy łóżku oczywiście nie może zabraknąć nocnych szafek, a na nich lampek. Przytulności możemy dodać, układając po obu stronach łóżka dywany — np. te imitujące futro lub z miękkiego, przyjemnego dla stóp włosia.

Pomysły na pokój dzienny na poddaszu

Myśląc o tym, jak urządzić poddasze ze skosami, być może przyszedł nam do głowy pokój dzienny, czyli centrum rozrywkowo-wypoczynkowe naszego domu. Najważniejszym punktem tego pomieszczenia są meble wypoczynkowe — np. sofa i fotele lub narożnik do salonu, który może mieć dodatkową funkcję spania na wypadek pobytu gości.

Gabinet i pokój dzienny na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Drugim ważnym elementem jest stolik. Warto przemyśleć jego rozmiar, bo być może mały nie zajmuje wiele miejsca, ale większy świetnie posłuży też jako miejsce rozgrywek w gry planszowe. W takim przypadku musimy zadbać również o odpowiednie oświetlenie salonu. Dobrym rozwiązaniem będzie wisząca lampa, która doświetli punktowo nasz stolik i przestrzeń wokół niego.

W pokoju dziennym często umieszczamy elektronikę taką jak telewizor, głośniki czy konsolę do gier, więc musimy zaaranżować również dla nich miejsce. Jeśli dysponujemy wyłącznie ścianą ze skosem, to najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj niski stolik lub szafka RTV i stojący na nim sprzęt. Taki element umeblowania daje nam również dodatkową przestrzeń do przechowywania, co z pewnością jest bardzo pożądane.

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię na niskim poddaszu?

Czy robiąc kuchnię na niskim poddaszu, prosimy się o kłopoty? Zdecydowanie nie — możemy sobie dobrze poradzić z aranżacją tego pomieszczenia, nawet jeśli mamy skosy. Najnowsze trendy w umeblowaniu kuchni obejmują często przede wszystkim dolne szafki kuchenne, a górne są albo ograniczone do minimum, albo zastąpione półkami. Zaplanujmy więc tę przestrzeń w taki sposób, by uwzględnić skosy i brak możliwości powieszenia na nich ciężkich kuchennych szafek. Jak to zrobić? Na stronie Salonów Agata znajdziesz planer kuchni online, gdzie samodzielnie lub z pomocą projektanta możesz zaplanować aranżację swojej kuchni. Co ważne, w planerze można uwzględnić właśnie skosy!

Pokój dzienny w stylu skandynawskim na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Projekt kuchni na poddaszu ze skosami warto oprzeć na dwóch strefach: przechowywania oraz roboczej. Strefa przechowywania to oczywiście szafki — jeśli ograniczają nas niskie skosy, to blat na nich może okazać się również wyłącznie miejscem do przechowywania. Jak sobie z tym poradzić? Stwórzmy strefę roboczą na wyspie lub półwyspie stworzonym z szafek z blatem — zyskujemy w ten sposób blat roboczy, na którym wygodnie możemy przygotowywać posiłki.

Pokój dziecięcy na poddaszu — pomysły na wykorzystanie skosu

Pokoje na niskim poddaszu, szczególnie te dziecięce nie stanowią ogromnego wyzwania. Oczywiście są pewne ograniczenia jak brak możliwości ustawienia wysokich mebli, ale bez problemu możemy sobie z tym poradzić.

Czy skosy oznaczają rezygnację z szafy? Być może w innych pomieszczeniach będzie to wskazane, jednak w pokoju chłopca na poddaszu lub w pokoju dziewczynki jest to wielka szansa na stworzenie czegoś, o czym marzy każde dziecko — tajnej kryjówki! Jak to zrobić? To bardzo proste! Wystarczy, że wysoką i najlepiej dużą (na ile przestrzeń pozwala) szafę ustawiamy przy skośnej ścianie i już mamy za nią skrytkę. Wystarczy, że odpowiednio wyposażymy kryjówkę — układając materac, poduchy, klimatyczne lampki, dodamy drzwiczki lub zasłonkę i przytulna przestrzeń gotowa!

Pokoik dziecięcy oraz pokój dzienny na poddaszu

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Poddasze ze skosami to często również widoczne belki stropowe, które mogą mieć w pomieszczeniu funkcję nie tylko ozdobną, ale i praktyczną. Na pojedynczej belce możemy powiesić fotel brazylijski, który jest ulubieńcem nie tylko dzieci, ale i dorosłych, a jeśli belek jest więcej, warto rozciągnąć między nimi siatkę i przechowywać na niej pluszaki czy piłki — zależnie od zbiorów naszego dziecka.

Aranżacja poddasza, a przede wszystkim aranżacja pomieszczeń ze skosami może nieść za sobą pewne ograniczenia, ale jak dowiedliśmy — samodzielnie lub z pomocą projektanta jesteśmy w stanie tak zaplanować pomieszczenia, by te ograniczenia nie były szczególną trudnością, a wręcz szansą na ciekawe i nietypowe rozwiązania.