powrót

Jak urządzić balkon? Stwórz sobie zieloną oazę w bloku

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kiedy myślisz o ogrodzie, zapewne wyobrażasz sobie dom otoczony zielenią z pięknym widokiem dookoła. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkasz w mieszkaniu w mieście? Jeśli posiadasz taras albo nawet i mały balkon, możesz odtworzyć urok bujnego ogrodu nawet w sercu miasta! Zobacz nasze inspiracje, jak urządzić balkon w bloku, by stworzyć sobie zieloną oazę w centrum miasta.

Jak urządzić balkon? Stwórz sobie zieloną oazę w bloku

Posiadanie balkonu stwarza doskonały pretekst do zaaranżowania małej oazy, w której można spędzać czas na świeżym powietrzu. Czasami jednak z powodu braku czasu lub inspiracji nie potrafimy wykorzystać potencjału dostępnej przestrzeni. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki kreatywności i odrobinie poświęcenia możemy osiągnąć rezultaty, których będą nam pozazdrościli nawet właściciele domów z ogrodami. Posiadasz niezagospodarowany mały balkon w bloku? Niech inspiracje zawarte w niniejszym artykule popchną Cię do działania!

Aranżacja tarasu lub balkonu – jak ją zaplanować?

Aby projekt odniósł sukces, konieczna będzie wnikliwa ocena dostępnej przestrzeni oraz orientacji pod względem światła słonecznego i temperatury, na jaką będziemy wystawiać nasze rośliny balkonowe. Konieczne jest staranne dobranie odpowiednich roślin, oceniając także potrzebę przesadzania kwiatów do większych doniczek w miarę ich wzrostu oraz niezbędną pielęgnację jak nawożenie czy przycinanie.

Balkony skierowane na południe są mocno oświetlone i ciepłe, szczególnie w miesiącach letnich; te skierowane na wschód będą mocniej oświetlone rano i chłodniejsze po południu. Uwzględnienie tego czynnika przy rozmieszczaniu roślin jest niezbędne.

Wśród absolutnie najlepszych wyborów znajdują się rośliny zimozielone. Ich główną cechą jest to, że mają trwałe liście przez cały rok, nawet w najzimniejszych miesiącach. Można także upiększyć balkon, tworząc ogród warzywny w stylu rustykalnym. Uprawa warzyw i aromatycznych ziół jest łatwym w realizacji (i tanim) pomysłem. Doniczki z ziołami będą nie tylko piękną ozdobą — przydadzą się jako dodatek do aromatycznych potraw, a ich intensywny zapach skutecznie odstraszy insekty.

Jak urządzić funkcjonalny balkon i co powinno się na nim znaleźć?

Małe przestrzenie wymagają przemyślanych rozwiązań. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić balkon w bloku, zwróć uwagę na spójność stylizacyjną. Dobrym pomysłem będzie wizualne przedłużenie balkonowej przestrzeni, by sprawiała wrażenie części sąsiadującego z nią pomieszczenia. Klimat i kolorystykę pokoju z powodzeniem można powielić na balkonie, urządzając go w każdym możliwym stylu — rustykalnym, loftowym, nowoczesnym, boho itp.

To, jak urządzić balkon i co powinno się w nim znaleźć, zależy od dostępnego miejsca oraz Twoich własnych wyobrażeń: będziesz spędzał czas samotnie, czy może planujesz stworzyć letni salon, gdzie będziesz zapraszał przyjaciół i krewnych na posiłki pod chmurką?

W prywatnym azylu przyda się leżak oraz mały stolik, na który odłożysz książkę i filiżankę kawy. Nawet aranżacja wąskiego balkonu może zawierać miejsce do siedzenia, choć w przypadku małych przestrzeni lepiej sprawdzi się fotel wiszący, np. hamak brazylijski. Na balkonie służącym jako miejsce spotkań większej ilości ludzi nie może zabraknąć stołu rozkładanego i krzeseł oraz klimatycznego oświetlenia, np. lampy stojącej. Jeśli określisz, czego potrzebujesz, łatwiej Ci będzie dopasować odpowiednie meble i dodatki.

Jakie meble na balkon wybrać?

Niezależnie od tego, w jakim stylu planujesz urządzić balkon i jaką powierzchnią dysponujesz, głównym kryterium doboru mebli jest ich odporność na czynniki atmosferyczne. Meble balkonowe tapicerowane są zazwyczaj wykonane z tkanin technicznych odpowiednio odpornych na działanie wody czy promieniowania UV, a poszycia są zdejmowalne, co ułatwia okresowe pranie. Podczas wyboru kieruj się także takim kryterium jak lekkość w ich przenoszeniu oraz konieczność ochrony przed złą pogodą po sezonie.

Jesteś właścicielem wąskiego i długiego balkonu? Aranżacja może uwzględniać meble narożne, które pozwolą na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Na krótszym boku można stworzyć rodzaj wertykalnego ogrodu, np. z drewnianą ścianką, która będzie nie tylko podstawą dla pnących roślin, ale i osłoną przed wzrokiem sąsiadów.

Jak urządzić mały balkon w kwadratowym kształcie? W takich przypadkach liczy się oszczędność miejsca. Ławkę lub kanapę ustaw tyłem do balustrady, aby ułatwić sobie do niej dostęp z wnętrza pokoju. Brak podłokietników możesz sobie zrekompensować, umieszczając na brzegach wygodne poduszki.

Szczegół ma znaczenie. Dodatki na balkon

Dodatki i dekoracje jak nic innego potrafią budować przyjemny klimat, który oddaje duszę i styl domowników. W tej roli świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju tekstylia: poduszki, pledy i dywany odpowiednie na zewnątrz. Koce z kolei to nieodłączny towarzysz chłodniejszych wieczorów oraz popołudniowych drzemek. Pamiętaj jednak, by wszelkie tekstylia każdorazowo zabezpieczać przed zawilgoceniem.

Balkon może stać się miejscem eksperymentowania z wieloma stylami, a szeroki asortyment dodatków dostępnych w Salonach Agata i na stronie agatameble.pl sprawi, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Możesz udekorować balkon w stylu boho, ustawiając klimatyczne siedziska, szklane lampiony i wazoniki, loftowym — z dużą ilością surowego metalu, czerni i betonu, albo w duchu vintage, wykorzystując zapomniane meble i akcesoria, które do tej pory przechowywałeś na strychu lub w piwnicy, łącząc je np. z dywanami zewnętrznymi w starym stylu. Pomysłów jest nieskończenie wiele!

Jak urządzić przytulny balkon, czyli jakie oświetlenie dobrać?

Aranżację balkonu dopełnia odpowiednie oświetlenie. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, umilić, ale i ułatwić przebywanie na zewnątrz wieczorną i nocną porą, niezbędne jest zaplanowanie odpowiedniej ilości źródeł światła.

Najprostszym rozwiązaniem jest zaaranżowanie serii lamp ściennych i sufitowych: reflektory kierunkowe i lampy spot na całej powierzchni balkonu zapewnią wystarczającą ilość światła. Ponadto nie będą blokowały miejsca na podłodze. Ciekawym sposobem na stworzenie klimatycznej atmosfery jest rozmieszczenie taśm LED po obwodzie balkonowej balustrady. Taka dekoracja pomoże stworzyć zdecydowanie nowoczesne otoczenie z możliwością wyboru szerokiej gamy kolorów. Jeśli natomiast uwielbiasz romantyczną i relaksującą atmosferę, umieszczenie metalowych lampionów w różnych rozmiarach i kolorach sprawi, że przestrzeń stanie się miejscem relaksu, medytacji, odnowy.

Jeśli możesz ingerować w powierzchnię podłogi, umieszczenie wpuszczanych reflektorów punktowych pozwoli uzyskać dodatkowe światło służące do podświetlenia głównych elementów aranżacji lub roślin rozmieszczonych wzdłuż ściany.

Podsumowanie

Nawet jeśli mieszkasz w mieście, nie musisz rezygnować z zielonego zakątka, w którym odizolujesz się od zgiełku i będziesz cieszyć się chwilą zdrowego i zasłużonego wypoczynku. Nie zniechęcaj się małymi przestrzeniami, ciekawskimi sąsiadami lub brakiem umiejętności aranżacyjnych. Nawet najmniejszy balkon może zamienić się w oazę dobrego samopoczucia pełną spokoju i kolorów, a wszystkie niezbędne meble i dodatki znajdziesz w Salonach Agata.