Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić długi i wąski korytarz?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Korytarz stanowi wizytówkę każdego mieszkania. To tę przestrzeń jako pierwszą widzą odwiedzający dom goście. Warto zadbać, aby była ona urządzona nie tylko funkcjonalnie, ale również estetycznie. Aranżacje wąskiego wnętrza – a taki często jest korytarz - zazwyczaj okazują się kłopotliwe. Trudno zmieścić tam niezbędne meble, ciekawe dodatki i nie sprawić przy tym, aby pomieszczenie przytłaczało. Jednak umiejętne rozmieszczenie odpowiednich elementów pozwoli stworzyć oryginalną i ładną przestrzeń.

Jak powiększyć przestrzeń korytarza?

Przedpokój w mieszkaniach najczęściej ma formę korytarza. Aranżując korytarz wąski i długi, należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą optycznie powiększyć wnętrze. Przede wszystkim ściany powinny być pomalowane na jasne odcienie. Świetnie sprawdzą się biele oraz beże. Taka kolorystyka to również doskonałe rozwiązanie dla pomieszczeń, w których brakuje naturalnego światła – a do takich często należy opisywana część mieszkania. Krótszą ścianę warto zaakcentować ciemniejszą, bardziej intensywną barwą, co optycznie skróci pomieszczenie, nadając mu właściwych proporcji.

Bardzo ważne jest również to, co umieszczamy na ścianach. Warto zatem wiedzieć jakie lustro do korytarza wybrać. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, duża zwierciadlana tafla zawieszona na ścianie sprawi, że wnętrze sprawi wrażenie większego. W aranżacji wąskiego przedpokoju należy także odpowiednio rozplanować oświetlenie. Na krótszych ścianach sprawdzą się kinkiety, a w poprzek sufitu można zamontować listwę oświetleniową. Lepiej zrezygnować natomiast z lamp zwisających, w których światło żarówek skierowane jest w dół.

Dekoracje korytarza w domu – jakie wybrać?

Funkcjonalność w przedpokoju jest istotna, jednak dekoracje są równie ważne. Choć w przypadku długiego i wąskiego pomieszczenia ważne jest zachowanie umiaru, nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z ozdób.

Dobrym pomysłem może być umieszczenie obok siebie kilku niewielkich, okrągłych lusterek. Odbijając światło stworzą wrażenie przestronności. Grafiki w podłużnych, poziomych ramach to równie trafny wybór. W sytuacji, gdy z uwagi na niewielki rozmiar pomieszczenia niewiele miejsca pozostaje na ozdoby, sprawdzą się przedmioty codziennego użytku w dekoracyjnej formie – ciekawe wieszaki, stojaki na parasole o oryginalnym kształcie, dywany na korytarz, czy ozdobne szafeczki na klucze.

Jakie meble wybrać do wąskiego korytarza?

Choć wiele osób uznaje za niemożliwe stylowe umeblowanie wąskiego korytarza, inspiracje na portalach społecznościowych i stronach poświęconych urządzaniu wnętrz pokazują coś innego. Przy przemyślanym ustawieniu wszystkich elementów i wyborze odpowiednich mebli i dekoracji można uczynić przedpokój naprawdę stylowym pomieszczeniem. Aranżacyjny umiar i harmonijny dobór kolorów powinien być gwarancją sukcesu. Czasem jednak konieczne jest upchnięcie konkretnych mebli w przedpokoju, pomimo jego niewielkiego metrażu. Tak zazwyczaj bywa z szafą.

Wąski przedpokój z szafą nie musi sprawiać wrażenia ciasnego. Warto wybrać jednak mebel nie za głęboki, nadrabiając niedobór szerokością i wysokością bryły. Umieszczenie w pomieszczeniu szafy przesuwnej pozwala uniknąć kłopotliwego dla małych przestrzeni otwierania drzwi. Połyskująca lub lustrzana powierzchnia frontu pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń.

Niezbyt szerokie i odpowiednio płytkie komody czy szafki będą świetne do przechowywania drobnych przedmiotów – łyżek do butów, pasty do obuwia, parasoli czy okularów przeciwsłonecznych. Nie zajmą one dużo miejsca, a lokatorzy nie będą musieli podczas każdego wyjścia z domu szukać najpotrzebniejszych rzeczy. Szafki na buty z siedziskiem są z kolei rozwiązaniem gwarantującym wygodę podczas zakładania obuwia. Wieszaki połączone z półką pozwolą z kolei na zagospodarowanie wyższej partii ściany, nie zagracając niepotrzebnie przestrzeni po której się poruszamy. Na powierzchni półki można umieścić kosze lub pudełka z czapkami i szalikami.

Posiadanie długiego i wąskiego korytarza nie skazuje na niewygodę oraz aranżacyjną nudę. Stosowanie się do odpowiednich zasad oraz odrobina fantazji przy urządzaniu tego pomieszczenia to sposób na satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci atrakcyjnego i przyjaznego pod kątem funkcjonalności wnętrza.

Przykładowe wyposażenie korytarza lub przedpokoju

SNUGLY Szafa, 4-drzwiowa, z lustrem
2199,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

BASTIDE Szafa 3-drzwiowa, z szufladami, frezowana
4449,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

BASTIDE Szafa 2-drzwiowa, frezowana
2399,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

TOSCANIA Szafa 4-drzwiowa
1239,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

KARIN Szafa 4-drzwiowa, 87 cm
899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

KARIN Szafa narożna, 2-drzwiowa
1199,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafa na buty 6-drzwiowa ALICE SPRINGS szara
1229,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafa z lustrem grafitowa WIEDEŃ
2249,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafa z lamelami NOEL
1189,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafa przesuwna z lustrem grafitowa INOVA 120 cm
1239,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: