Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić kawalerkę? Kilka funkcjonalnych pomysłów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dobry styl to nie kwestia dostępnej w mieszkaniu przestrzeni, ale udanych pomysłów. Meblowanie 30-metrowej kawalerki z pewnością nie należy do łatwych zadań, ale z drugiej strony aranżacje małych mieszkań dają zwykle najwięcej satysfakcji. Zapoznaj się z naszymi pomysłami i dowiedz się, jak urządzić kawalerkę w bloku, by to małe mieszkanie zamienić w prawdziwie funkcjonalne wnętrze.

Jak dobrze urządzić kawalerkę? Niezależnie od tego, czy aranżujesz ją pod wynajem, czy dla siebie, aby to zrobić dobrze, naprawdę trzeba być kreatywnym. Zwykle na mniej niż 30 metrach kwadratowych musisz zmieścić cały swój dobytek – ba! Choć często zaczynasz jako singielka, wkrótce wprowadza się partner i dzielicie tę niewielką przestrzeń, mimo wszystko odnajdując w niej skrawek dla siebie. Są i tacy, którzy współdzielą ten maleńki metraż jako trzy-, a nawet czteroosobowa rodzina – i wbrew pozorom mają się świetnie. Jak urządzić kawalerkę dla singla, dla 3 osób, a jak dla rodziny z dzieckiem? Przede wszystkim zacznij od maksymalnego wykorzystania dostępnej we wnętrzu przestrzeni.

Jak urządzić kawalerkę - wielofunkcyjny salon

Jak sprytnie urządzić kawalerkę? Maksymalne wykorzystanie przestrzeni ponad wszystko

Kawalerka to nie domek letniskowy, do którego zabierasz najistotniejsze rzeczy, jakie mogą Ci się przydać podczas urlopu: to przestrzeń, w której żyjesz na co dzień i powinna ona spełniać takie same wymagania, jak dom: przy wejściu powinno znaleźć się miejsce do odkładania butów czy powieszenia płaszcza, w kuchni przestrzeń na wszelkie potrzebne przybory, w sypialni (lub tam, gdzie śpisz i się przebierasz) pojemna szafa, a w łazience strefa do prania, przechowywania kosmetyków, ręczników, środków czystości i wszelkich niezbędnych akcesoriów łazienkowych. Gdy przestrzeń dodatkowo dzieli więcej osób, urządzenie kawalerki staje się jeszcze bardziej skomplikowane, ponieważ te już wydzielone strefy trzeba jeszcze bardziej podzielić, by każdy z mieszkańców odnalazł odrobinę przestrzeni prywatnej. Poznaj nasze wskazówki na praktyczną aranżację kawalerki.

  1. Właściwe umeblowanie małego lokum to najważniejsza część projektu. W aranżacji kawalerki liczy się wykorzystanie każdego dostępnego centymetra powierzchni, chociażby nawet w pierwszej chwili wydawało się nieprzydatne: nad drzwiami możesz zawiesić półki na książki lub stworzyć schowek – nowoczesną wersję dobrze nam znanego z czasów PRL-u pawlacza. Jeśli masz mieszkanie pod skosem, nie musisz wcale rezygnować z zabudowy ścian – tak problematyczne przestrzenie doskonale wypełnisz meblami modułowymi. Skorzysta na nich zwłaszcza aranżacja małej kawalerki z aneksem kuchennym – nie dość, że moduły doskonale radzą sobie w problematycznych przestrzeniach, to jeszcze estetycznie wyglądają jako gładka, jednolita płaszczyzna.
  2. Aby jak najlepiej wykorzystać metraż wnętrza, wybieraj meble, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję. Stół może być doskonałym miejscem na kolację ze znajomymi, ale możesz go również wykorzystać podczas pracy w domu; blat zamiast parapetu może być tradycyjnym miejscem dla kwiatów, ale może być także biurkiem do pracy. Regał może pełnić oczywistą funkcję, ale i być ścianką działową pomiędzy poszczególnymi strefami w mieszkaniu (salonem a sypialnią, kuchnią a salonem itd.).
  3. Wykorzystaj wysokość pomieszczenia – jeśli przekracza 3 metry, bez trudu zmieścisz w nim dodatkową kondygnację. Wciąż zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę w kamienicy? Oczywiście, że budując antresolę! Możesz ją wykorzystać jako sypialnię czy przestrzeń biurową – oddzielając strefę prywatną od zawodowej, łatwiej osiągniesz tzw. work-life balance.
  4. Stosuj triki dekoratorskie: karnisz z zasłonami umieszczony nie nad oknem, a tuż pod sufitem optycznie zmienia proporcje pokoju, który wydaje się wówczas wyższy, niż jest w rzeczywistości. Niezwykle przydatne okazują się lustra – dodają wnętrzom głębi i odbijają światło, dzięki czemu w pokoju jest jaśniej i przestronniej. Porzuć też pomysł wstawienia masywnych mebli – zamiast tego postaw na modele o lekkiej konstrukcji i prostych kształtach, np. meble na nóżkach, przeszklone witryny itp.
  5. Unikaj przepełnienia – sprawne zarządzanie bałaganem to klucz do sukcesu. Jeśli masz wrażenie, że Twoje wnętrze niedługo pęknie w szwach, natychmiast wprowadź program naprawczy. Możesz skorzystać z zasad japońskiej guru sprzątania, Marie Kondo – dzięki jej wskazówkom nie tylko pozbędziesz się przedmiotów, których nie używasz, ale sprawnie uporządkujesz to, co już masz. Taką „ogołoconą” przestrzeń na pewno wykorzystasz znacznie konstruktywniej, ale przede wszystkim odetchniesz pełną piersią.
Jak urządzić kawalerkę - regał do salonu

Jak urządzić bardzo małą kawalerkę z aneksem kuchennym? Dzielenie przestrzeni

Kawalerka z definicji składa się z jednego pokoju, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet tę niewielką przestrzeń... jeszcze bardziej podzielić – najlepiej wizualnie. Jeśli masz do dyspozycji aneks w salonie, wydzielenie strefy kuchennej od strefy wypoczynku można osiągnąć na kilka sposobów:

  • za pomocą mebli;
  • za pomocą odmiennej kolorystyki ścian i/ lub podłóg;
  • za pomocą płaszczyzny pionowej (ścianki działowej, paneli ściennych, przeszklenia).


Meble takie jak sofa, regały, stół, półwysep, doskonale sprawdzają się jako elementy separujące część kuchenną od reszty pomieszczenia. Zabudowa kuchenna z półwyspem tworzy przedłużenie blatu roboczego, a jednocześnie praktyczne miejsce do spożywania posiłków, dlatego możesz wówczas zrezygnować ze stołu. Jeśli jednak często gościsz bliskich na kulinarnych ucztach lub w kawalerce mieszkają również dzieci, możesz pomyśleć o umieszczeniu między salonem a aneksem stołu. Wybierz wersję rozkładaną, a unikniesz niezręczności podczas organizowania spotkań w większym gronie.

Innym pomysłem – o ile przestrzeń na to pozwala – jest umieszczenie sofy lub małego narożnika nie pod ścianą, a bokiem do niej, tyłem do aneksu. Przed meblem połóż dywan, a na nim niewielki stolik kawowy – powstanie wówczas wyraźnie zaznaczona przestrzeń wypoczynkowa. Pamiętaj jednak, że jeśli sofa pełni jednocześnie funkcję łóżka, musisz dobrze oszacować, ile zajmie miejsca po rozłożeniu – istnieje spora szansa na to, że codziennie będziesz przesuwać stolik czy fotel. Rozważ zatem rozmiar, wagę i położenie również tego mebla – w Salonach Agata znajdziesz kilkadziesiąt pozycji foteli wypoczynkowych o lekkiej konstrukcji, których przenoszenie nie będzie stanowiło problemu.

Chcesz odseparować nieco aneks od salonu, jednocześnie nie tracąc cennego światła? Rozważ regały bez „pleców” – będziesz miała do nich dostęp zarówno od strony kuchni, jak i salonu. Wykorzystasz je jako cenną przestrzeń do trzymania książek kucharskich, roślin doniczkowych, dekoracji czy czego tylko zapragniesz. Jest tylko jeden haczyk: kluczowy jest tutaj minimalizm i bezwzględny porządek – nagromadzone w nieładzie przedmioty sprawią, że wnętrze będzie nieestetyczne.

Jak urządzić kawalerkę - lamele

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak urządzić kawalerkę z osobną kuchnią?

Spodobała Ci się opcja z regałem w roli ścianki działowej? Być może zainteresuje Cię również pomysł na kawalerkę z osobną kuchnią... bez osobnego pomieszczenia. Stworzysz ją, budując np. ażurową ścianę z drewnianych lameli lub przeszklenie. W tym drugim przypadku niezbędne będzie złożenie zamówienia na wymiar u szklarza, ale efekt jest wart każdej wydanej złotówki. Taka nowoczesna aranżacja sprawia, że kawalerka jawnie zyskuje jedno pomieszczenie więcej bez utraty przepływu światła. Dobrym pomysłem będzie wówczas wystrój kawalerki nawiązujący do poprzemysłowych loftów.

Być może jednak masz do dyspozycji osobną kuchnię – zamknięta kuchnia w kawalerkach to cecha charakterystyczna budownictwa z tzw. wielkiej płyty. Choć taki układ ma wiele zalet, nie jest również pozbawiony wad. Skupmy się w pierwszej kolejności na zaletach: oddzielne pomieszczenie na kuchnię zawsze będzie czymś więcej niż jedna ściana z kuchenną zabudową, co oznacza, że zmieścisz tam nieporównywalnie więcej mebli kuchennych. We wnętrzach szafek kuchennych pomieścisz całkiem sporo naczyń, garnków i sprzętów. Istnieje też spora szansa na to, że nie będziesz musiała się ograniczać w kwestii doboru sprzętu AGD – pełnowymiarowa lodówka, płyta grzewcza i piekarnik powinny bez problemu zmieścić się do kuchennej zabudowy (w przypadku bardzo małej kawalerki być może będzie trzeba szukać sprzętów mniej popularnych, np. dwupalnikowej płyty czy podblatowej lodówki). 

Zamknięta kuchnia pomoże również utrzymać w ryzach kuchenne zapachy i nieporządek, z jakim zwykle mamy do czynienia w tym pomieszczeniu, zwłaszcza podczas gotowania. Wady? To układ nieco przestarzały – obecnie dąży się do maksymalnego otwarcia przestrzeni, dlatego jeśli zależy Ci na nowoczesnych rozwiązaniach wnętrzarskich, proponujemy... przeniesienie kuchni w formie aneksu do salonu i wykorzystanie tej przestrzeni na inny pokój, np. sypialnię lub pokój dziecka. O tym, jak urządzić kawalerkę dla rodziny z dzieckiem, nadmienimy w kolejnym akapicie.

W każdym przypadku – czy to aranżując oddzielną kuchnię, czy to aneks – warto w kawalerce zdecydować się na meble modułowe, które z powodzeniem wypełnią każdą, nawet najbardziej problematyczną przestrzeń, i to bez uciekania się do zlecania zabudowy na wymiar u stolarza. Jeśli przeszło Ci przez myśl, jak tanio urządzić kawalerkę – oto nasza podpowiedź: skorzystaj z planera kuchni Qubik na agatameble.pl – projekt wykonasz samodzielnie z wykorzystaniem setek propozycji z naszej oferty, a program na bieżąco będzie zliczał koszt kuchennej zabudowy, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Na dodatek świetna zabawa i ogrom satysfakcji gwarantowane.

Jak urządzić kawalerkę - sypialnia

Jak urządzić kawalerkę z dużym łóżkiem? Inspiracje

Jeśli masz szczęście i mieszkasz w kamienicy, wykorzystaj wysokość pomieszczenia i stwórz antresolę – to świetny sposób na oddzielenie części sypialnej i dziennej. Jeśli na antresoli ma znaleźć się wyłącznie łóżko lub sam materac, wystarczy już 120 cm od podłogi do sufitu – akurat, by wygodnie zająć pozycję siedzącą. Jeśli jednak masz taką możliwość, staraj się osiągnąć minimum 2-metrową przestrzeń nad głową.

Jeśli wysokość pomieszczenia jest niewystarczająca do zbudowania antresoli, możesz użyć mebli, aby zagospodarować przestrzeń wzdłuż ściany – zwłaszcza wspomnianych otwartych regałów. Możesz również postawić komodę, a nawet szafę. Jednak aby wyraźnie oddzielić część dzienną od części sypialnianej, jako ścianka działowa sprawdzi się znacznie więcej opcji:

  • drewniane lamele;
  • parawan;
  • przesuwane ekrany na szynach (jeśli w części sypialnianej nie ma okna, najlepiej wykonane z materiałów przepuszczających światło);
  • szklana ściana;
  • stojak na ubrania (świetna opcja w kawalerkach entuzjastek mody);
  • zasłony poruszające się po szynach przymocowanych do sufitu;
  • wolnostojący ogród wertykalny.


Jak urządzić kawalerkę dla pary lub rodziny z dzieckiem? Wspólna i osobna przestrzeń

Dla singla mieszkanie na małym metrażu zwykle nie stanowi problemu – wystarczy wykonać taką aranżację wnętrz, która będzie odpowiadała estetycznie i funkcjonalnie ulubionemu stylowi i trybowi życia mieszkańca. Co jednak w przypadku, gdy do mieszkania wprowadza się partner lub partnerka? W tym przypadku bardziej niż kiedykolwiek liczy się neutralny wystrój pomieszczeń, który będzie odpowiadał zarówno jemu, jak i jej. To jednak nie wszystko! Jeśli partnerzy prowadzą inny tryb życia – np. on jest nocnym markiem, a ona rannym ptaszkiem – bezapelacyjnie musicie zadbać o podział przestrzeni. Wykorzystajcie powyższe wskazówki, by stworzyć kącik do spania maksymalnie oddzielony od części dziennej, rozrywkowej. Gdy on będzie spędzał długie godziny nocne, grając w gry na konsoli, partnerka będzie spała w wygodnym łóżku. I odwrotnie: gdy ona będzie praktykowała jogę o wczesnych godzinach porannych, partner będzie wypoczywał.

Jak urządzić kawalerkę dla rodziny z dzieckiem

Świetnie sprawdzą się w tej kwestii dwie opcje: sypialnia na podeście i łóżko z baldachimem. W pierwszym wariancie warto pod podestem umieścić wysuwane szuflady, które stworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania. Choć takie rozwiązanie wiąże się z poniesieniem nieco wyższego kosztu (jest to konstrukcja na zamówienie), to na pewno będzie warta wydanych pieniędzy. A co gdy pojawią się dzieci? No cóż, wielu z nas się z tym zmierzyło: wówczas – dla własnego komfortu – najlepiej oddać „sypialnię” dziecku. W ten sposób ograniczymy liczbę dziecięcych akcesoriów i zabawek w przestrzeni „dorosłej” (przynajmniej w teorii).

Podsumowanie

Niezależnie od liczby mieszkańców kawalerki, warto nade wszystko dążyć do tego, by każdy znalazł w niej swój kąt: tata – mistrz kuchni – miejsce do kulinarnych eksperymentów, mama – pasjonatka mody – miejsce na kolekcję ubrań i kosmetyków, beztroskie dziecko – miejsce do swobodnej zabawy. Wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia kawalerki – od mebli, przez wyposażenie wewnętrzne szafek, po najdrobniejsze dekoracje – znajdziesz w naszym sklepie internetowym i salonach stacjonarnych.