Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić małą kuchnię z wyspą, żeby nie mieć problemów z miejscem?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wyspa kuchenna stała się synonimem nowoczesnych wnętrz i prawdziwej przyjemności z gotowania. Możecie jednak spotkać się z opinią, że wyspa jest rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla dużych mieszkań i domów oraz że mała kuchnia z wyspą i salonem po prostu nie idą w parze. Czy na pewno? Odpowiadamy.

Nie jest prawdą, że ergonomiczne, nowoczesne kuchnie z wyspą można zainstalować wyłącznie na dużych metrażach. Wyspa kuchenna sprawdza się także na małych przestrzeniach - trzeba tylko dobrze przemyśleć cały projekt i wybrać meble kuchenne z wyspą odpowiednie do małej kuchni.

Wyspa kuchenna w małej kuchni? Marzenie do spełnienia

Wyspa kuchenna pozwala spełnić marzenie o przyjaznej, modnej i funkcjonalnej kuchni. Umożliwia zwiększenie przestrzeni roboczej, w spójny sposób oddziela kuchnię od salonu, dostarcza więcej miejsca do przechowywania sprzętów AGD i akcesoriów kuchennych oraz inspiruje do wspólnego gotowania i spożywania posiłków w gronie rodziny lub przyjaciół. Sprawdza się także jako praktyczny blat do pracy zdalnej oraz barek. Do tego rewelacyjnie wygląda i można ją łatwo wkomponować w wystrój.

Mała kuchnia z wyspą w bloku








Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Wbrew pozorom, wyspa kuchenna wcale nie potrzebuje ogromnego pomieszczenia. Mała kuchnia z wyspą jest możliwa do realizacji nawet we wnętrzu o powierzchni zaledwie 6 m2. Należy jednak pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej odległości od pozostałej zabudowy kuchennej, tj. minimum 90 cm (zalecamy jednak ok. 1,1-1,2 m). Dzięki temu po kuchni będzie można wygodnie i bezpiecznie się poruszać, swobodnie otwierając fronty kuchenne.

Mała kuchnia z wyspą - dobrze zagospodarowana przestrzeń kluczem do sukcesu

Nawet mała kuchnia z wyspą potrafi zachwycać estetyką i zaskakiwać funkcjonalnością. Kluczowe jest optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Zanim udacie się do sklepu meblowego, przygotujcie projekt. Może być to nawet zarys na kartce papieru, choć zachęcamy do skorzystania z planera dostępnego na stronie Salonów Agata. Najlepszym rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń jest kuchnia otwarta z wyspą w kształcie litery "U" lub "L". W zależności od głównej funkcji, jaką ma pełnić wyspa, wybierzcie nieco inne meble.

  • Jeżeli potrzebujecie więcej miejsca do przechowywania (np. naczyń, produktów spożywczych, małych sprzętów AGD, akcesoriów kuchennych itd.), pod blatem umieśćcie szafki.
  • Wyspa będąca głównym stanowiskiem roboczym powinna mieć blat o wymiarach minimum 80x60 cm, zamocowany nie wyżej niż na wysokości 90 cm.
  • W bardzo małej i wąskiej kuchni zaaranżujcie wyspę w formie samego blatu lub tylko częściowo zabudowaną. Taki zabieg sprawi, że wnętrze nabierze lekkości i przestronności.
  • Wyspa pełniąca rolę barku musi mieć ażurową podstawę lub posiadać specjalne wycięcie na nogi. Wówczas możecie całkowicie zrezygnować ze stołu jadalnianego, co z kolei pozwoli na wygospodarowanie sporej ilości dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Pamiętajcie, że wyspa-barek dla zapewnienia wygody siedzenia musi mieć wysokość ok. 1,1 m.

Mała biała kuchnia w bloku


Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Mała kuchnia z wyspą i stołem także jest możliwa do realizacji. Niewielki, okrągły stolik z krzesłami może stanąć w odrębnej strefie, jeśli oczywiście dysponujecie wolnym miejscem. Designerskim i praktycznym rozwiązaniem jest połączenie stołu z wyspą. Do wyboru pozostają zasadniczo dwie opcje:

  • stół dostawiony do frontu wyspy;
  • rozkładany blat przymocowany do wyspy (świetna opcja w przypadku kuchni w rozmiarze XXS).

Jeżeli na wyspie zamierzacie zamontować zlew lub płytę kuchenną, przylegający do niej blat powinien być wyższy o ok. 20-30 cm. Dzięki temu podczas zmywania naczyń lub gotowania nie będziecie zachlapywać wodą czy brudzić blatu. Pamiętajcie, że wbudowanie kuchenki w wyspę wymaga dysponowania większą przestrzenią, więc w małych kuchniach nie zawsze będzie to możliwe (kuchenka mierzy standardowo 60 cm). W takich kuchniach świetnie sprawdzi się również sprzęt AGD w zabudowie (np. zmywarka do zabudowy). Warto rozważyć takie zaaranżowanie przestrzeni. 

Mała kuchnia z wyspą i salonem - wyspa jako element rozdzielający przestrzeń

Wyspa stanowi idealne rozwiązanie do kawalerek z aneksem kuchennym oraz do mieszkań, w których kuchnia, salon i jadalnia znajdują się na jednej powierzchni. Kuchnia otwarta z wyspą sprawia, że pomieszczenie jest podzielone na funkcjonalne strefy – część do gotowania oraz część do wypoczynku, spożywania posiłków itd. Dzięki takiemu zabiegowi aranżacyjnemu, wnętrze wydaje się bardziej uporządkowane i przestronne, a wyspa może równocześnie pełnić funkcję stołu jadalnianego. Małą kuchnię z wyspą i salonem można zaprojektować tak, aby ścianka wyspy od strony salonu była wyższa. W ten sposób zyskacie gotowe miejsce do montażu telewizora, regału lub innego mebla albo dekoracji.

Kuchnia z wyspą - ciemna


Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Mała otwarta kuchnia i wyspa - jakich kolorów i materiałów użyć?

Planując małą kuchnię z wyspą, dobrze przemyślcie wybór sprzętów, kolorów i materiałów. Warto zastosować kilka trików aranżacyjnych, dzięki którym wnętrze wyda się większe. Postawcie na:

  • biel jako kolor bazowy lub jasne barwy (np. ciepły beż, delikatny żółty, jasny brąz);
  • fronty wykończone na wysoki połysk, przeszklone powierzchnie, horyzontalny układ szafek oraz minimum zbędnych dodatków;
  • jasne odcienie drewna (drewniane mogą być fronty, blat lub podłoga).

Decydując się na biel jako kolor bazowy, uważajcie, by nie zamienić Waszej kuchni w laboratorium lub zaplecze lokalu gastronomicznego. Przestrzeń nie może być ani zagracona, ani pusta, surowa i sterylna. Powinna być przytulna, przyjazna i użyteczna dla całej Waszej rodziny. Ciekawych pomysłów na aranżacje białej kuchni z wyspą warto poszukać w sieci. Chętnie pomożemy Ci też w zaaranżowaniu wymarzonej wyspy kuchennej – bez względu na metraż kuchni. Sprawdź fronty i uchwyty kuchenne oraz blaty dostępne w Salonach Agata. Na naszej stronie znajdziesz także autorskie inspiracje.

Dodatki do aranżacji małej kuchni z wyspą, czyli jak jej dodatkowo nie zagracić?

W kuchniach XS każdy centymetr jest na wagę złota. Naprawdę niewiele trzeba, by zagracić przestrzeń i pozbawić ją ergonomii. Wybierając zarówno meble kuchenne z wyspą do małej kuchni, jak i sprzęty oraz dodatki, weźcie pod uwagę docelową funkcję aranżowanej strefy.

Na wyspie pełniącej rolę kącika do pracy możecie ustawić np. zestaw noży, desek do krojenia i inne, najbardziej potrzebne i często używane akcesoria. Część tych rzeczy być może będzie można zawiesić nad wyspą, oszczędzając przestrzeń na blacie.

Kuchnia z wyspą - hokery



Z kolei nieodłącznym elementem wyposażenia wyspy-barku są hokery, czyli wysokie krzesła barowe. Pozwalają stworzyć wymarzone miejsce do wypicia porannej kawy, zjedzenia szybkiego obiadu czy plotek z przyjaciółmi. Do małej kuchni wybierzcie modele o lekkiej, ażurowej konstrukcji z regulowanym siedziskiem.

Wyspa kuchenna musi być dobrze doświetlona – najlepiej za pomocą odrębnego źródła światła. Warto pokusić się o designerską lampę wiszącą z kilkoma kloszami. Światło powinno równomiernie padać na cały blat. Modna lampa pełni funkcję praktyczną, dekoracyjną i budującą klimat oraz świetnie podkreśla obrany styl aranżacyjny.

W kuchni spędzamy dużo czasu, dlatego na etapie projektu należy dostosować ją do możliwości architektonicznych, ale i wymagań wszystkich domowników. Układ szafek i sprzętów AGD oraz ich rozmieszczenie względem wyspy będą miały wpływ na wygodę poruszania się po kuchni. Warto skorzystać z darmowego programu do projektowania kuchni dostępnego na stronie Salonów Agata lub poradzić się ekspertów, którzy pomogą zoptymalizować tę przestrzeń, aby była jeszcze bardziej funkcjonalna, pomimo małego metrażu.