powrót

Jak urządzić pokój gościnny? Niezbędne meble i dodatki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Czasami robimy to z czystej konieczności, innym razem po prostu po to, by spędzić ze sobą kilka chwil. Przyjmowanie gości w domu zawsze wprowadza gospodarzy w zakłopotanie, ponieważ chcą jak najlepiej ugościć przyjezdnych. Dobry gospodarz wyróżnia się dbałością o szczegóły: oto kilka wskazówek, jak urządzić pokój gościnny, w którym Twoi goście poczują się jak we własnym domu.

Aby ugościć naszych bliskich – choćby i na jedną noc – musimy się dobrze zorganizować. Jeśli masz dedykowany pokój dla gości wyposażony we wszelkie udogodnienia i wszystko, co potrzebne do komfortowego pobytu, możesz zapewnić im przestrzeń i wygodę, aby mogli czuć się swobodnie. A kiedy nie masz konkretnie pokoju gościnnego? Nie martw się: istnieje wiele możliwości stworzenia wygodnej przestrzeni w innych pomieszczeniach, takich jak np. gabinet lub pracownia.

Dlaczego warto wygospodarować miejsce na pokój gościnny?

Starzy znajomi, których nie widziałeś od lat, krewni z dalekich miast lub z zagranicy, przyjaciele, których chcesz przenocować, by nie musieli łapać taksówki – jest wiele okazji, aby ugościć osoby, które są Ci bliskie. Jednak nie zawsze jesteś gotowy na przyjęcie ich tak, jak chcesz i powinieneś. Improwizujesz, proponując im prowizoryczne łóżko na podłodze w salonie? Pomyśl o wygospodarowaniu dedykowanego gościom miejsca! Jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mają dodatkowy pokój w domu i nie zdecydowałeś jeszcze, jak go wykorzystać, dlaczego nie zamienić go w pokój gościnny? Udane aranżacje sprawią, że Twoi goście będą mieli pełną prywatność i wygodę, a Ty staniesz się idealnym gospodarzem gotowym nawet na nieprzewidziane sytuacje!

Nowoczesny wystrój pokoju gościnnego czy klasyka? Na co postawić?

Ważne, by lokum przeznaczone dla gości współgrało stylistycznie z resztą Twojego domu i podobało się także Tobie. Na nic zda się urządzanie na siłę pokoju gościnnego w stylu klasycznym, jeśli cały Twój dom charakteryzuje styl nowoczesny. Z drugiej jednak strony mocno nowoczesny pokój gościnny może przytłaczać dojrzalszych gości, którzy przywykli do tradycyjnego charakteru wnętrz.

Tak naprawdę urządzając wnętrza dla innych, liczy się coś zupełnie innego: umiar i ponadczasowość. Postaraj się wcielić w rolę hotelowego projektanta wnętrz, który zachowując narzucone przez inwestorów wytyczne, musi sprostać wymaganiom wielu hotelowych gości o zróżnicowanych gustach. Aby urządzić idealny pokój gościnny, po inspiracje sięgaj do sieci: przeglądaj wnętrza hotelowe urządzone w Twoim preferowanym stylu i galerie w mediach społecznościowych. Wszelkie niezbędne meble i akcesoria do pokoju gościnnego w dowolnym stylu znajdziesz w Salonach Agata oraz w sklepie internetowym agatameble.pl.

Sprawdzone rozwiązania do pokoju gościnnego

Każdy pokój gościnny – czy to urządzony w stylu klasycznym, nowoczesnym, loftowym, boho czy romantycznym – da się urządzić ze smakiem i zachowaniem swojego stylu, nie popadając w przesadę. Zadaj sobie pytanie: czego będzie potrzebowała osoba przebywająca w pokoju gościnnym? To przede wszystkim wyłącznie niezbędne meble i eliminacja tego, co zbędne.

Aby uczynić pokój gościnny „neutralnym”, należy uwolnić go od osobistych przedmiotów i dać gościom poczucie, że nie wdzierają się w życie domowników. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy aranżacje pokoju gościnnego dotyczą pomieszczeń wykorzystywanych jako np. depozyt przedmiotów, których nie używamy, sezonowych ubrań czy mebli, które chwilowo nie mają w domu swojego miejsca. Usuń zatem wszelkie osobiste przedmioty, a jeśli chcesz dodać coś od siebie, postaw na sprawdzone rozwiązania do pokoju gościnnego:

 • Karteczka powitalna na łóżku, aby zapewnić gości, że cieszysz się z ich pobytu w Twoim domu.
 • Mały zestaw toaletowy – na wypadek, gdyby zapomnieli swoich przyborów z domu lub nocowali u Ciebie niezapowiedzianie.
 • Komplet świeżo upranych, pachnących ręczników.
 • Miękki dywan do pokoju.
 • Woda w butelce lub w karafce oraz szklanki.
 • Świeże kwiaty.
 • Coś do czytania: lekka książka lub czasopisma.
 • Notes i długopis. Nawet jeśli w pokoju nie ma biurka, możesz położyć je na stoliku nocnym.
 • Hasło Wi-Fi – napisz je na kartce jak w prawdziwym hotelu!
 • Dodatkowy koc na końcu łóżka – gdyby noc okazała się zimna.
 • Świeca zapachowa, która stworzy przyjemną atmosferę w pokoju gościnnym.

Czego nie może zabraknąć w pokoju gościnnym – kanapa z funkcją spania czy łóżko?

Łóżko powinno być sercem pokoju gościnnego – niezależnie od długości pobytu, musisz umożliwić gościom spokojny sen, zupełnie tak, jakby byli we własnym domu. Wybór jest szeroki i wszystko jak zawsze zależy od ilości dostępnego miejsca, ale także od ludzi, których przyjmujesz. Oceń, czy jest to osoba samotna, para, czy może wręcz cała rodzina.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Ideałem będzie przestronne łóżko małżeńskie z pojemnikiem, gdzie możesz trzymać pościel dla gości. Możesz zdecydować się na łóżko kontynentalne, które przypomina mebel hotelowy, albo na klasyczne łóżko – nie oszczędzaj jednak na materacu. Chcąc zafundować gościom prawdziwie relaksujący pobyt, lepiej wybrać wygodne łóżko z materacem kieszeniowym lub z pianki termoelastycznej.

Jeśli Twój pokój gościnny jest mały lub chcesz wykorzystać go również do innych funkcji, warto wybrać rozkładaną kanapę z funkcją spania. Tutaj również kieruj się wygodą: intuicyjnym rozkładaniem, funkcjonalną szufladą, wygodnym materacem itd. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, pomyśl o takim meblu, jak sofa 3 osobowa z funkcją spania lub nowoczesne narożniki z funkcją spania. W przypadku naróżników często masz możliwość wyboru albo wersji takiej, jak narożnik lewy, albo narożnika prawego.

Meble do pokoju gościnnego – co powinno się w nim znaleźć?

Meble odgrywają fundamentalną rolę w pomieszczeniu gościnnym. Wiesz już, że pokój dla gości nie jest magazynem niepotrzebnych i osobistych rzeczy, ale przestrzenią, w której osoby muszą czuć się komfortowo. Unikaj więc wypełniania go niefunkcjonalnymi meblami. Ogranicz je wyłącznie do tych niezbędnych, w jakie jest wyposażona każda sypialnia – oprócz omawianego łóżka lub kanapy do spania niech znajdzie się miejsce na szafki nocne i komodę, a jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca – umieść szafę, w której goście będą mogli przechowywać swoje ubrania na wieszakach, a nie schowane w walizce.

Nawet mały pokój gościnny powinniśmy wyposażyć w biurko, krzesło oraz lampkę. W zależności od ilości dostępnego miejsca możesz zdecydować się na stolik kawowy i wygodny fotel lub dwa. Nie zapomnij o dużym lustrze! Wszystko połącz w spójny sposób, tworząc stylowe, ale praktyczne i funkcjonalne otoczenie.

Pokój gościnny 2 w 1 – pokój dla gości i gabinet lub pracownia

Nie zawsze jest możliwe zaprojektowanie pokoju dedykowanego gościom, ale nie oznacza to, że w domu nie będzie miejsca dla bliskich. Nawet w najmniejszych mieszkaniach można stworzyć przestrzeń dla gości, tworząc funkcjonalne pomieszczenia 2 w 1. Pokój gościnny i pracownia lub pokój gościnny i gabinet jednocześnie to najczęstsze rozwiązania, na jakie decydują się gospodarze.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Pomysł połączenia dwóch pomieszczeń w jedno nie polega jednak jedynie na połączeniu biurka i rozkładanej sofy na jednej przestrzeni. Chodzi o stworzenie dokładnie przemyślanego środowiska, w którym obie funkcje harmonijnie współistnieją. Świetnym rozwiązaniem w wielofunkcyjnych przestrzeniach mogą być łóżka z wysuwanymi materacami. W dzień pełnią funkcję sofy, nocą przeistaczając się w dwupoziomowe łóżko. Zawsze sprawdzonym pomysłem jest rozkładana sofa z funkcją spania – koniecznie z pojemnikiem na pościel dla gości.

Wybierając biurko, nie stawiaj na „biurowe” modele – wybierz raczej biurko przypominające formą zgrabny stolik. Jeśli pokój gościnny jest jednocześnie pracownią do rozwijania twórczych pasji, zadbaj o obecność regałów i szaf, dzięki którym uporządkujesz przestrzeń.

Podsumowanie

Bycie doskonałym gospodarzem nie jest trudne, o ile z odpowiednim wyprzedzeniem przygotujesz się na przyjęcie gości. Najważniejsze w aranżacji pokoju gościnnego jest zapewnienie im podstawowych mebli przy jednoczesnej eliminacji niepotrzebnych i zbyt osobistych rzeczy wprowadzających chaos do pomieszczenia. Zadbaj o szczegóły, aby sprawić, by odwiedzający poczuli się rozpieszczeni. Jeśli z kolei pokój gościnny pełni jednocześnie rolę domowego biura lub pracowni, bezwzględnie utrzymuj w nim porządek – tak, aby zawsze być przygotowanym nawet na niespodziewanych gości.