powrót

Jak urządzić pokój gościnny? Niezbędne meble i dodatki

Czasami robimy to z czystej konieczności, innym razem po prostu po to, by spędzić ze sobą kilka chwil. Przyjmowanie gości w domu zawsze wprowadza gospodarzy w zakłopotanie, ponieważ chcą jak najlepiej ugościć przyjezdnych. Dobry gospodarz wyróżnia się dbałością o szczegóły: oto kilka wskazówek, jak urządzić pokój gościnny, w którym Twoi goście poczują się jak we własnym domu.

Aby ugościć naszych bliskich – choćby i na jedną noc – musimy się dobrze zorganizować. Jeśli masz dedykowany pokój dla gości wyposażony we wszelkie udogodnienia i wszystko, co potrzebne do komfortowego pobytu, możesz zapewnić im przestrzeń i wygodę, aby mogli czuć się swobodnie. A kiedy nie masz konkretnie pokoju gościnnego? Nie martw się: istnieje wiele możliwości stworzenia wygodnej przestrzeni w innych pomieszczeniach, takich jak np. gabinet lub pracownia.

Dlaczego warto wygospodarować miejsce na pokój gościnny?

Starzy znajomi, których nie widziałeś od lat, krewni z dalekich miast lub z zagranicy, przyjaciele, których chcesz przenocować, by nie musieli łapać taksówki – jest wiele okazji, aby ugościć osoby, które są Ci bliskie. Jednak nie zawsze jesteś gotowy na przyjęcie ich tak, jak chcesz i powinieneś. Improwizujesz, proponując im prowizoryczne łóżko na podłodze w salonie? Pomyśl o wygospodarowaniu dedykowanego gościom miejsca! Jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mają dodatkowy pokój w domu i nie zdecydowałeś jeszcze, jak go wykorzystać, dlaczego nie zamienić go w pokój gościnny? Udane aranżacje sprawią, że Twoi goście będą mieli pełną prywatność i wygodę, a Ty staniesz się idealnym gospodarzem gotowym nawet na nieprzewidziane sytuacje!

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Nowoczesny wystrój pokoju gościnnego czy klasyka? Na co postawić?

Ważne, by lokum przeznaczone dla gości współgrało stylistycznie z resztą Twojego domu i podobało się także Tobie. Na nic zda się urządzanie na siłę pokoju gościnnego w stylu klasycznym, jeśli cały Twój dom charakteryzuje styl nowoczesny. Z drugiej jednak strony mocno nowoczesny pokój gościnny może przytłaczać dojrzalszych gości, którzy przywykli do tradycyjnego charakteru wnętrz.

Tak naprawdę urządzając wnętrza dla innych, liczy się coś zupełnie innego: umiar i ponadczasowość. Postaraj się wcielić w rolę hotelowego projektanta wnętrz, który zachowując narzucone przez inwestorów wytyczne, musi sprostać wymaganiom wielu hotelowych gości o zróżnicowanych gustach. Aby urządzić idealny pokój gościnny, po inspiracje sięgaj do sieci: przeglądaj wnętrza hotelowe urządzone w Twoim preferowanym stylu i galerie w mediach społecznościowych. Wszelkie niezbędne meble i akcesoria do pokoju gościnnego w dowolnym stylu znajdziesz w Salonach Agata oraz w sklepie internetowym agatameble.pl.

Sprawdzone rozwiązania do pokoju gościnnego

Każdy pokój gościnny – czy to urządzony w stylu klasycznym, nowoczesnym, loftowym, boho czy romantycznym – da się urządzić ze smakiem i zachowaniem swojego stylu, nie popadając w przesadę. Zadaj sobie pytanie: czego będzie potrzebowała osoba przebywająca w pokoju gościnnym? To przede wszystkim wyłącznie niezbędne meble i eliminacja tego, co zbędne.

Aby uczynić pokój gościnny „neutralnym”, należy uwolnić go od osobistych przedmiotów i dać gościom poczucie, że nie wdzierają się w życie domowników. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy aranżacje pokoju gościnnego dotyczą pomieszczeń wykorzystywanych jako np. depozyt przedmiotów, których nie używamy, sezonowych ubrań czy mebli, które chwilowo nie mają w domu swojego miejsca. Usuń zatem wszelkie osobiste przedmioty, a jeśli chcesz dodać coś od siebie, postaw na sprawdzone rozwiązania do pokoju gościnnego:

  • Karteczka powitalna na łóżku, aby zapewnić gości, że cieszysz się z ich pobytu w Twoim domu.
  • Mały zestaw toaletowy – na wypadek, gdyby zapomnieli swoich przyborów z domu lub nocowali u Ciebie niezapowiedzianie.
  • Komplet świeżo upranych, pachnących ręczników.
  • Woda w butelce lub w karafce oraz szklanki.
  • Świeże kwiaty.
  • Coś do czytania: lekka książka lub czasopisma.
  • Notes i długopis. Nawet jeśli w pokoju nie ma biurka, możesz położyć je na stoliku nocnym.
  • Hasło Wi-Fi – napisz je na kartce jak w prawdziwym hotelu!
  • Dodatkowy koc na końcu łóżka – gdyby noc okazała się zimna.
  • Świeca zapachowa, która stworzy przyjemną atmosferę w pokoju gościnnym.

Czego nie może zabraknąć w pokoju gościnnym – kanapa z funkcją spania czy łóżko?

Łóżko powinno być sercem pokoju gościnnego – niezależnie od długości pobytu, musisz umożliwić gościom spokojny sen, zupełnie tak, jakby byli we własnym domu. Wybór jest szeroki i wszystko jak zawsze zależy od ilości dostępnego miejsca, ale także od ludzi, których przyjmujesz. Oceń, czy jest to osoba samotna, para, czy może wręcz cała rodzina.

Ideałem będzie przestronne łóżko małżeńskie z pojemnikiem, gdzie możesz trzymać pościel dla gości. Możesz zdecydować się na łóżko kontynentalne, które przypomina mebel hotelowy, albo na klasyczne łóżko – nie oszczędzaj jednak na materacu. Chcąc zafundować gościom prawdziwie relaksujący pobyt, lepiej wybrać wygodne łóżko z materacem kieszeniowym lub z pianki termoelastycznej.

Jeśli Twój pokój gościnny jest mały lub chcesz wykorzystać go również do innych funkcji, warto wybrać rozkładaną kanapę z funkcją spania. Tutaj również kieruj się wygodą: intuicyjnym rozkładaniem, funkcjonalną szufladą, wygodnym materacem itd.

Meble do pokoju gościnnego – co powinno się w nim znaleźć?

Meble odgrywają fundamentalną rolę w pomieszczeniu gościnnym. Wiesz już, że pokój dla gości nie jest magazynem niepotrzebnych i osobistych rzeczy, ale przestrzenią, w której osoby muszą czuć się komfortowo. Unikaj więc wypełniania go niefunkcjonalnymi meblami. Ogranicz je wyłącznie do tych niezbędnych, w jakie jest wyposażona każda sypialnia – oprócz omawianego łóżka lub kanapy do spania niech znajdzie się miejsce na szafki nocne i komodę, a jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca – umieść szafę, w której goście będą mogli przechowywać swoje ubrania na wieszakach, a nie schowane w walizce.

Nawet mały pokój gościnny powinniśmy wyposażyć w biurko, krzesło oraz lampkę. W zależności od ilości dostępnego miejsca możesz zdecydować się na stolik kawowy i wygodny fotel lub dwa. Nie zapomnij o dużym lustrze! Wszystko połącz w spójny sposób, tworząc stylowe, ale praktyczne i funkcjonalne otoczenie.

Pokój gościnny 2 w 1 – pokój dla gości i gabinet lub pracownia

Nie zawsze jest możliwe zaprojektowanie pokoju dedykowanego gościom, ale nie oznacza to, że w domu nie będzie miejsca dla bliskich. Nawet w najmniejszych mieszkaniach można stworzyć przestrzeń dla gości, tworząc funkcjonalne pomieszczenia 2 w 1. Pokój gościnny i pracownia lub pokój gościnny i gabinet jednocześnie to najczęstsze rozwiązania, na jakie decydują się gospodarze.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Pomysł połączenia dwóch pomieszczeń w jedno nie polega jednak jedynie na połączeniu biurka i rozkładanej sofy na jednej przestrzeni. Chodzi o stworzenie dokładnie przemyślanego środowiska, w którym obie funkcje harmonijnie współistnieją. Świetnym rozwiązaniem w wielofunkcyjnych przestrzeniach mogą być łóżka z wysuwanymi materacami. W dzień pełnią funkcję sofy, nocą przeistaczając się w dwupoziomowe łóżko. Zawsze sprawdzonym pomysłem jest rozkładana sofa z funkcją spania – koniecznie z pojemnikiem na pościel dla gości.

Wybierając biurko, nie stawiaj na „biurowe” modele – wybierz raczej biurko przypominające formą zgrabny stolik. Jeśli pokój gościnny jest jednocześnie pracownią do rozwijania twórczych pasji, zadbaj o obecność regałów i szaf, dzięki którym uporządkujesz przestrzeń.

Podsumowanie

Bycie doskonałym gospodarzem nie jest trudne, o ile z odpowiednim wyprzedzeniem przygotujesz się na przyjęcie gości. Najważniejsze w aranżacji pokoju gościnnego jest zapewnienie im podstawowych mebli przy jednoczesnej eliminacji niepotrzebnych i zbyt osobistych rzeczy wprowadzających chaos do pomieszczenia. Zadbaj o szczegóły, aby sprawić, by odwiedzający poczuli się rozpieszczeni. Jeśli z kolei pokój gościnny pełni jednocześnie rolę domowego biura lub pracowni, bezwzględnie utrzymuj w nim porządek – tak, aby zawsze być przygotowanym nawet na niespodziewanych gości.

Hasła tematyczne:Pokój dzienny