Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić przedpokój - praktyczne rozwiązania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zwykło się mawiać, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W przypadku domu lub mieszkania zdecyduje o nim… przedpokój, czyli pomieszczenie, które może dużo powiedzieć o stylu i guście właścicieli. Wiele osób traktuje aranżację przedpokoju nieco po macoszemu – to błąd! Podpowiadamy, jak go urządzić, aby był funkcjonalny, a nasze cztery kąty już od progu zachwycały gości. 

Po co nam przedpokój?

W projektach domów uwzględnienie przedpokoju jest czymś zupełnie naturalnym. To przeważnie odrębne pomieszczenie, nierzadko dość sporych rozmiarów. W przypadku mieszkań, a zwłaszcza kawalerek, bywa różnie. Przedpokój może stanowić otwartą przestrzeń, a nawet część salonu. Zdarza się też, że jest zupełnie pominięty. Niezależnie od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy, konieczne jest wydzielenie części na przechowywanie butów i okryć wierzchnich. Z pewnością ułatwi nam to utrzymanie porządku w mieszkaniu.

Jeżeli przedpokój jest samodzielnym pomieszczeniem, postawmy na jasne barwy, a jeśli otwarty na przykład na salon – zastosujmy wszędzie jeden kolor. Takie rozwiązania pomogą nam optycznie powiększyć przestrzeń i uniknąć efektu przytłoczenia.

Aranżacja przedpokoju

Co powinno znaleźć się w przedpokoju? Przedstawiamy nasz przedpokojowy niezbędnik.

1) Meble

Meble do przedpokoju muszą pasować zarówno do stylu i kolorystyki całego domu bądź mieszkania, jak i do wielkości oraz kształtu samego pomieszczenia. Powinniśmy jak najlepiej rozplanować ich ustawienie, aby nie utrudniały przejścia, czyli nie zakłócały ciągu komunikacyjnego. W przypadku przedpokoju idealnie sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Najlepszym rozwiązaniem jest szafa wnękowa, perfekcyjnie wkomponowana w przestrzeń. Bez problemu zmieścimy w niej odzież, obuwie i wiele innych przedmiotów. Front w kolorze ścian sprawi, że będzie niemal niewidoczna. Jeżeli nasz przedpokój nie posiada wnęki, a dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, możemy zdecydować się na gotowy model, dostępny w rozmaitych rozmiarach (jedno- i wielodrzwiowe, przesuwne), wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Ciekawą opcję stanowią szafy do przedpokoju z lustrzanymi drzwiami, które optycznie powiększą przestrzeń. Poza szafą przyda się także niewielka komoda z szufladami lub czarna witryna na podręczne drobiazgi, z których często korzystamy przed wyjściem, jak choćby szczotka do butów albo rolka do ubrań. Do przechowywania zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele wyższe i węższe, z kolei te niskie możemy wykorzystać jako siedzisko.

2) Wieszak

Wieszak to niezbędny element wyposażenia przedpokoju. Nawet jeżeli udało nam się wygospodarować w szafie nieco miejsca na kurtki i płaszcze naszych gości, w sytuacji kiedy będą one mokre od deszczu lub śniegu, wieszak okaże się niezastąpiony. To także wygodne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli każdorazowo chować do szafy noszonych codziennie ubrań. Do wyboru mamy stylowe wieszaki stojące oraz wiszące – wszystko zależy od ilości miejsca, jakie możemy na niego przeznaczyć.

3) Lustro

Każdy lubi zerknąć przed wyjściem w lusterko i upewnić się, że wygląda dobrze. Przedpokój jest więc najlepszym miejscem na umieszczenie dużego, pionowego lustra, w którym widoczna będzie cała sylwetka. Jeśli nie mamy wolnego fragmentu ściany, rozważmy wspomnianą już opcję szafy z lustrzanymi drzwiami lub zdecydujmy się chociaż na niewielkie lusterko zawieszone nad komodą.

4) Dodatki

Dekoracje i dodatki do przedpokoju? Oczywiście! Jak każde inne pomieszczenie, także i to warto ciekawie zaaranżować i ozdobić. Dodamy mu w ten sposób przytulności i sprawimy, że jego wystrój będzie spójny z całym mieszkaniem. W co warto zainwestować? W przedpokoju idealnie wyglądają plakaty i grafiki, możemy też oprawić w ramki i powiesić rodzinne zdjęcia, tworząc na ścianie piękną kompozycję. Praktyczną dekoracją będzie też koszyk lub stojak na parasole, stojak na buty, pudełko na klucze, taca na listy. Ważne, aby wszystko miało swoje miejsce – unikniemy w ten sposób wrażenia chaosu czy wręcz bałaganu. Jeżeli do przedpokoju dociera wystarczająca ilość światła, wystrój ożywi też niewielki kwiatek doniczkowy umieszczony na komodzie. Lustro możemy natomiast ozdobić zawieszając na nim sznur cieszących się nieustającą popularnością lamp typu cotton balls, lamp do małego przedpokoju, wiszących lamp do przedpokoju czy sufitowych lamp plafon, czyli idealnych lamp na korytarz. Nie zapomnijmy także o tekstyliach – niewielki dywanik na podłodze, dywan na korytarz czy kolorowe poduszki na siedzisku to aranżacyjny must have.

Możemy mieć pewność, że przez tak urządzony przedpokój już nikt nie przejdzie obojętnie!