powrót

Jak ustawić narożnik w małym pokoju? Wskazówki i propozycje

Gdy nie masz możliwości ustawienia w salonie sofy w rozmiarze XL, z pomocą przychodzą nowoczesne, kompaktowe narożniki. Zastanawiasz się, jak ustawić narożnik w małym pokoju, żeby uzyskać efektowne i ergonomiczne wnętrze? Poznaj zasady ustawiania mebli w pokoju o niewielkim metrażu. Podpowiemy Ci, jak ustawić kanapę narożną w salonie z telewizorem, kominkiem, balkonem i aneksem kuchennym.

Jak ustawić narożnik w małym pokoju z kominkiem?

Na to, jak ustawić narożnik w małym pokoju, istotny wpływ będą miały znajdujące się w nim elementy wyposażenia. Jednym z nich jest kominek. Zacznij od dokładnego wymierzenia pomieszczenia. Wypoczywając na rogówce, musisz zachować bezpieczną odległość od kominka, a jednocześnie czuć komfort cieplny. To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz ustawić narożnik na środku pokoju, a nie pod ścianą. Kwestia minimalnej odległości jest regulowana prawnie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, w części dotyczącej wymagań przeciwpożarowych dla palenisk i instalacji. Przepisy są jednak dość zawiłe, dlatego przyjmuje się, że odległość ta powinna wynosić co najmniej 60 cm. Wielu ekspertów, ze względów bezpieczeństwa, zaleca zachowanie minimum 80 cm odległości. Oczywiście wpływ na to, jak ustawić kanapy w salonie z kominkiem, będzie mieć także moc wkładu. Im więcej ciepła emituje Twój kominek, tym dalej ustawiasz meble i sprzęty. Warto ustawić narożnik mały tak, aby móc siedzieć na wprost kominka.

Narożnik w małym salonie

Jeżeli często przyjmujesz gości i zależy Ci na zbudowaniu wyjątkowo przytulnej atmosfery spotkań, możesz spróbować, zamiast narożnika, zmieścić w małym salonie dwie kanapy. Ustawia się je naprzeciwko siebie, prostopadle do kominka – tak, aby ten znalazł się w centrum.

Jak ustawić narożnik w małym pokoju względem telewizora?

Jak ustawić narożnik w pokoju, w którym znajduje się telewizor – zamocowany na ścianie lub stojący na szafce RTV? Planując ustawienie mebli w salonie w bloku, weź pod uwagę rozmiar telewizora, miejsce jego montażu oraz rozmiar pomieszczenia.

Im większy telewizor, tym większą odległość od narożnika musisz zachować. Zgodnie z przyjętą zasadą, dotyczącą telewizorów HD i Full HD, każdy cal ekranu to 4-5 cm wymaganej odległości. Przykładowo, jeśli chcesz ustawić narożnik na środku małego salonu, a Twój telewizor ma 50 cali, musisz zapewnić między nimi co najmniej 2 metry wolnej przestrzeni. Jedynie telewizor Ultra HD (4K) możesz zamontować bliżej. Inna zasada mówi, że dystans między narożnikiem a ekranem powinien być co najmniej 2 razy większy niż przekątna telewizora.

Przy wstawianiu narożnika do małego pokoju ważne jest także, aby móc na nim siedzieć na wprost ekranu, a nie pod kątem.

Narożnik w małym pokoju

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Ustawienie narożnika w małym pokoju z aneksem kuchennym

Zastanawiasz się, jak ustawić narożnik w małym pokoju z aneksem kuchennym? W salonie połączonym z kuchnią jako separator obu stref świetnie sprawdza się narożnik modułowy. W zależności od układu wnętrz, możesz go ustawić tyłem lub bokiem do aneksu oraz ustawić w różnej konfiguracji. Przestrzeń za narożnikiem może zajmować wyspa kuchenna lub stół z krzesłami. Pamiętaj przy tym, że tapicerowane obicie pochłania kuchenne zapachy i jest narażone na zabrudzenia, dlatego koniecznie zainwestuj w dobrej jakości okap. Minimalna odległość wypoczynku od strefy kuchennej to 50 cm.

Narożnik w małym pokoju a okno balkonowe

Zamiast pod ścianą czy na środku pokoju, możesz postawić narożnik pod oknem. Zyskasz swobodny dostęp do naturalnego światła, więc jeśli np. dużo czytasz, to idealna opcja dla Ciebie. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się balkon, ustaw narożnik tak, aby krótszy element znalazł się obok drzwi balkonowych lub biegł wzdłuż parapetu. Maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Uwaga! Stawiając narożnik pod oknem, telewizor nie powinien znajdować się na przeciwległej ścianie, ponieważ oglądanie filmów w słoneczne dni stanie się praktycznie niemożliwe.

Mały salon z narożnikiem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Gotowych pomysłów na to, jak ustawić meble w małym pokoju – młodzieżowym lub salonie, warto poszukać w Internecie. Niewykluczone, że mimo konkretnej wizji i tak będziesz przesuwać meble w celu znalezienia optymalnego ustawienia. Eksperymentowanie jest ok! My chętnie pomożemy Ci w znalezieniu idealnego narożnika na duży, średni i mikroskopijny metraż.

Hasła tematyczne: Salon meble wypoczynkowe