Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami? Pranie i czyszczenie dywanu w domu
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Samodzielne czyszczenie dywanów w domu i uzyskanie profesjonalnych efektów jest możliwe! Przy odrobinie cierpliwości możesz dokładnie odświeżyć dywany - dowiedz się, jak wyczyścić oraz jak wyprać dywan w domu w skuteczny, naturalny i ekonomiczny sposób.
Dywany są funkcjonalne i piękne, ale wymagają okresowej i starannej konserwacji. Zaniechanie tych czynności może skutkować tym, że dywan stanie się siedliskiem bakterii, roztoczy i kurzu. Ponadto poplamiony wygląda nieestetycznie. Co ważne, nie trzeba od razu wydawać fortuny na profesjonalne czyszczenie. Korzystając z ekologicznych i naturalnych produktów, wyczyścisz dywan, ale nie uszkodzisz przy tym włosia i nie zaszkodzisz środowisku. Pamiętaj o tym przede wszystkim jeśli masz w domu np. dywan rabbit, dywan shaggy biały, czy dywan shaggy szary - dywany z długim włosiem wymagają dużych nakładów pielęgnacyjnych.
Jak wyczyścić dywan? Zacznij od dobrego odkurzania
Z każdego dywanu należy co najmniej dwa razy w tygodniu usuwać kurz za pomocą odkurzacza, szczotki lub klasycznej trzepaczki do dywanów. Zwykła końcówka nie ma szczotek obrotowych, dlatego inwestycja w dedykowaną turboszczotkę może okazać się trafna, szczególnie jeśli posiadasz w domu sporo dywanów, nawet jednokolorowych dywanów z krótkim włosiem lub znajdują się w mocno eksploatowanych pomieszczeniach.
Czynność warto wykonywać w różnych kierunkach, aby zwiększyć szanse na wydobycie zanieczyszczeń z głębi włosia. W przypadku dywanów z długim włosiem odkurzanie warto przeprowadzać nawet dwa razy dziennie. Warto je również prać (o tym, czy i jak prać dywan shaggy w dalszej części artykułu).
Czyszczenie dywanu w domu - odpowiednie produkty chemiczne i nie tylko
Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem dywanów nowoczesnych, antycznych, wykonanych z włókien naturalnych czy syntetycznych, z długim czy krótkim włosiem - każdy z nich musi zostać wyczyszczony i zdezynfekowany. Sprzedawcy zalecają czyszczenie chemiczne, jednak chemikalia mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska, a czasem mogą okazać się zbyt agresywne i nieodpowiednie dla dzieci i czworonogów, z którymi dzielimy dom.
Istnieje sporo naturalnych środków, które są skuteczne w przypadku popularnych plam. Każdy z tych produktów może być używany samodzielnie lub w połączeniu z innymi. Należą do nich:
- ocet;
- soda oczyszczona;
- sól;
- alkohol.
Domowe sposoby na najczęstsze plamy na dywanie - jak wyczyścić dywan na sucho i mokro?
Do czyszczenia dywanu na sucho świetnie nadaje się soda oczyszczona. Jak wyczyścić dywan sodą? Wystarczy rozsypać ją na całej powierzchni dywanu i rozprowadzić za pomocą miękkiej szczotki. Aby uzyskać lepsze efekty, zalecamy, by pozostawić produkt co najmniej przez 60 minut. Po tym czasie dywan należy odkurzyć. Soda oczyszczona głęboko wnika we włosie i pochłania nieprzyjemne zapachy. Działa odświeżająco również na kolory. Odpowiednio szybko zastosowana jest w stanie zadziałać nawet na trudną plamę z wina lub tłuszczu.
Jak wyczyścić dywan na mokro? Tłuste plamy najlepiej traktować alkoholem lub płynem do naczyń. Zabrudzenie wystarczy kilka razy przetrzeć spirytusem salicylowym i pozostawić do wyschnięcia, lub - aby spotęgować efekt - przygotować roztwór spirytusu i soli kuchennej w proporcji 1:4.
Czyszczenie dywanu octem to równie powszechnie znana metoda na usunięcie zabrudzeń i odświeżenie całej powierzchni dywanu. Wymieszaj 3 łyżki sody oczyszczonej, 2 szklanki octu spirytusowego i 1 litr wody. Otrzymany w ten sposób płyn umieść w butelce ze spryskiwaczem i rozprowadź produkt na dywanie. Delikatnie wyszczotkuj, aby usunąć wszelkie plamy i pozostaw do wyschnięcia z dala od światła słonecznego (aby uniknąć odbarwienia dywanu).
Zwierzęta w domu - jak czyścić dywan z sierści?
Czyszczenie dywanu z sierści to kwestia nie tylko estetyki, ale i zdrowia, szczególnie jeśli ktoś z domowników jest alergikiem. Świetnie radzą sobie z tym problemem dedykowane obrotowe turboszczotki do odkurzacza, jednak mogą nie sprawdzić się w przypadku dywanów shaggy z długim włosiem (które może wplątywać się do szczotki).
Aby wyczyścić dywan z sierści bez użycia kosztownych urządzeń, można posłużyć się rolkami do czyszczenia ubrań lub szeroką taśmą klejącą. Szczotka ryżowa maczana w wodzie także skutecznie usunie sierść naszych pupili. Dywan będzie trzeba jednak pozostawić do wyschnięcia. Inną metodą jest maczanie gumowej rękawicy w wodzie i pocieranie nią o dywan dla alergika, dzięki czemu kłaczki sierści przyklejają się do gumy.
Jeśli to możliwe - wypierz dywan w pralce
W ofercie Salonów Agata znajdziesz standardowej wielkości dywany do prania w pralce oraz bawełniane dywany do prania w pralce. Będą idealne zwłaszcza do pokoju dziecięcego, gdzie najłatwiej o zabrudzenia. Przed wypraniem takiego dywanu zapoznaj się jednak z dotyczącymi prania wskazówkami producenta.
Małe dywany, np. dywaniki łazienkowe,również można prać ręcznie lub w pralce. Do przygotowania naturalnego płynu do prania użyj mydła marsylskiego w płatkach. Wsyp je do butelki z wodą o objętości 5 l wraz z filiżanką sody oczyszczonej i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Po dodaniu pół szklanki octu do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin, Twoje dywany pozostaną dłużej czyste, miękkie i pachnące.
Jak jednak wyprać dywan z długim włosiem, np. shaggy?
Profesjonalna pomoc w czyszczeniu dywanu
Dywanów typu shaggy nie zaleca się prać i przemaczać - wielodniowe schnięcie może przyczynić się do powstania zarodników pleśni. Można posiłkować się specjalistycznymi środkami do mycia dywanów, które są dostępne w Salonach Agata. Za przykład może posłużyć aktywna piana, która jest przeznaczona do wszystkich powierzchni wrażliwych na wodę. W ofercie można znaleźć także impregnaty, odplamiacze czy koncentrat.
Warto wypożyczyć profesjonalny odkurzacz piorący, który wykona pranie ekstrakcyjne. Technika polega na wcześniejszym rozpuszczeniu brudu preparatami do prania wstępnego, a następnie natryskiwaniu dywanu wodą pod ciśnieniem i jednoczesnym odsysaniu jej (wraz z zanieczyszczeniami i środkiem piorącym).
Zaniedbywanie zabiegów higienicznych lub zbyt późne reagowanie na zabrudzenia może spowodować konieczność oddania dywanu do profesjonalnej pralni chemicznej. Warto okresowo korzystać z usług profesjonalistów, nawet jeśli dywan jest w dobrym stanie wizualnym - tylko tak można się pozbyć głęboko osadzonych, niewidocznych dla oka zanieczyszczeń.
Polecane dywany i środki czyszczące