Jak wyczyścić sztućce, czyli przygotowania do Wielkanocy czas start!
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Warto zadbać o odpowiedni wygląd stołu wielkanocnego, a podstawą wielkanocnego śniadania jest m.in. dobrze przygotowana zastawa. Oprócz talerzy i półmisków nie mniejsza uwaga należy się sztućcom. Dobrze wypolerowane i błyszczące na pewno zwrócą uwagę każdego gościa. W tym artykule dowiesz się, jak wyczyścić sztućce domowym sposobem.
Jak wyczyścić sztućce — ile przed Wielkanocą warto się za to zabrać?
Każdy z nas chce spędzić święta Wielkanocne spokojnie i przyjemnie, dlatego warto zaplanować przygotowania z większym wyprzedzeniem. Sporządzenie listy zadań na pewno pomoże Ci pogodzić porządki domowe z innymi obowiązkami. Wcześniej należy zwrócić uwagę na to, czy w Twojej zastawie niczego nie brakuje. Jeśli sztućce i talerze są zdekompletowane, możesz pomyśleć o zakupie nowych. Uroczystości wielkanocne z całą pewnością będą ku temu świetną okazją. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszych Salonów Agata, gdzie znajdziesz również tematyczną zastawę wielkanocną.
Za czyszczenie sztućców warto zabrać się 3 dni przed świętami. Wtedy będziesz mieć pewność, że w ciągu tak krótkiego czasu nie stracą swojego blasku. Czyścić sztućce można na wiele sposobów, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Końcowy etap to polerowanie sztućców. Dzięki tej czynności będą lśniły jak nowe. Jeżeli masz nowe, dotąd nieużywane sztućce, mimo to zadbaj o ich odświeżenie.
Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?
Jeżeli chcesz, żeby stalowe sztućce zachowały jak najdłużej swój pierwotny blask, już na etapie zakupu zwróć uwagę na jakość materiału, z którego zostały wykonane. Inwestycja w droższe sztućce z wysokogatunkowej polerowanej stali nierdzewnej prawdopodobnie pozwoli Ci cieszyć się nimi o wiele dłużej, ponieważ dobra jakość często oznacza zero zmatowień, oznak rdzy czy zarysowań.
Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej? Jeżeli chcesz pozbyć się zacieków po zmywaniu naczyń ręcznie lub w zmywarce, wystarczy, że po każdym myciu dokładnie je wytrzesz, a następnie zadbasz o poprawne polerowanie sztućców. Możesz użyć do tego ściereczki bawełnianej, flanelowej lub z mikrofibry. Pamiętaj również, że dobrze osuszone sztućce będą mniej narażone na korozję.
Czyszczenie sztućców ze srebra
Jak wyczyścić srebrne sztućce, aby nie straciły swojego blasku? Nie musisz używać specjalnych środków. Głównym składnikiem źle działającym na srebro jest siarka obecna w wielu produktach spożywczych, na przykład w jajach, majonezie czy w rybie. Zatem czym wyczyścić srebrne sztućce? Po każdym użyciu umyj je w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń. Podczas czyszczenia posrebrzanych sztućców unikaj drucianych gąbek, a nawet mycia w zmywarce, ponieważ może to wpłynąć na pojawienie się zarysowań lub zmatowień. Czyszcząc srebrne łyżki, widelce czy noże, nie używaj wybielaczy, ponieważ mogłyby one zostawić trwałe i niemożliwe do usunięcia ślady. Do czyszczenia srebrnych sztućców możesz przygotować miksturę z 3 litrów wrzątku, 3 łyżek sody oraz 5 łyżek octu. Umyte sztućce zostaw w roztworze na 30 minut, a następnie porządnie wypoleruj bawełnianą ściereczką.
Czyszczenie sztućców ze śladów rdzy
Pewnie zastanawiasz się, czym czyścić sztućce, kiedy już pojawiły się na nich ślady rdzy. Jest to naturalny proces, który zachodzi na skutek różnych reakcji chemicznych. Niestety widoczne plamy wyglądają bardzo nieestetycznie. Istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Poniżej przedstawiamy trzy propozycje skutecznego czyszczenia sztućców z rdzy.
- Cola - świetnie radzi sobie z usuwaniem rdzy. W tym wypadku należy zanurzyć sztućce na chwilę w tym popularnym napoju, a następnie dokładnie je umyć.
- Mieszanka kwasu cytrynowego i soli - zrób gęstą zawiesinę z odrobiny wody, soli drobnoziarnistej i kwasku cytrynowego. Mieszankę nałóż na zardzewiałe miejsca i pozostaw na godzinę. Po upływie tego czasu dokładnie wyszoruj sztućce gąbką i spłucz zimną wodą.
- Soda oczyszczona - na początek podgrzej niewielką ilość wody, dodaj do wody sodę oczyszczoną tak, aby otrzymać papkę. Umieść ją na zardzewiałych miejscach i odczekaj dłuższą chwilę, a następnie umyj sztućce płynem do naczyń.
Jak wyczyścić sztućce bez użycia środków chemicznych?
Jak czyścić sztućce bez użycia chemii? Istnieje wiele domowych sposobów, aby zapewnić im blask i świeżość. Aby to zrobić, wykorzystaj jeden z powyżej przytoczonych sposobów. Możesz również zanurzyć je w wodzie z octem. Jeżeli chcesz umyć przestrzenie między zębami widelców, przetrzyj je ścierką lub zmywakiem. Innym sposobem na nadanie blasku sztućcom jest użycie oliwy. Pokryj jej niewielką ilością sztućce, a po niedługim czasie porządnie umyj, żeby nie został na nich nieprzyjemny, tłusty nalot.
Jak wyczyścić sztućce z zacieków? W tym przypadku pamiętaj, aby po umyciu zawsze wycierać je miękką, suchą szmatką, a następnie porządnie wypolerować. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie będzie na nich niechcianych zacieków. Warto też wiedzieć jak wyczyścić sztućce z osadu. Możesz go usunąć, zanurzając sztućce w 5% roztworze wodnym amoniaku lub w wodzie po ziemniakach ugotowanych w mundurkach.
Jak wyczyścić sztućce — podsumowanie
W tym artykule pokazaliśmy, jak czyścić różne rodzaje sztućców. Większość niezbędnych artykułów masz już w domu: ocet, colę, olej, kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną. Te proste i niedrogie produkty pomogą Ci się uporać z wszelkimi osadami, rdzą i zaciekami. Zawsze po umyciu sztućców porządnie je poleruj - wtedy zachowają swój blask na dłużej. Jeśli szukasz nowej zastawy stołowej, zachęcamy do odwiedzenia stacjonarnych Salonów Agata lub zakupów online w naszym sklepie internetowym. W zakładce „Inspiracje” przygotowaliśmy również ciekawe aranżacje na Wielkanoc z wykorzystaniem naszych produktów. Ufamy, że dzięki nim Wasze święta będą wyjątkowe!
Sztućce do Twojej jadalni