Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak wyczyścić złoto krok po kroku?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nawet najcenniejszy metal wymaga opieki. Złoto czernieje, ponieważ utlenia się w kontakcie z substancjami zawartymi w najczęściej używanych detergentach, perfumach i kremach. Warto poświęcić mu nieco czasu, aby cieszyć się blaskiem tego drogocennego kruszcu – tym bardziej że domowe sposoby czyszczenia złota są naprawdę nieskomplikowane! Jak czyścić złoto? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak często powinno się czyścić złoto?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie: cenne przedmioty powinno się czyścić doraźnie, ilekroć chcesz przywrócić im blask lub usunąć powstałe zabrudzenia. Przede wszystkim jednak warto robić to regularnie, zwłaszcza jeśli intensywnie z nich korzystasz.

Co istotne, istnieją nieskomplikowane metody czyszczenia złota, które przy minimum wysiłku pozwolą Ci zachować blask biżuterii. Nasza wskazówka? Nie ściągaj złota z palców, nadgarstków czy szyi: myj z nim ręce i bierz z nim kąpiel – osad na biżuterii to często nic innego jak zabrudzenia wynikające z codziennego użytkowania błyskotek, w tym pot czy kosmetyki. Po kąpieli wystarczy je wytrzeć do sucha i wypolerować miękką szmatką.

Niezawodne sposoby na czyszczenie złota w domu – proszek do pieczenia, pasta do zębów, płyn do naczyń i... gorąca woda

Czym wyczyścić złoto? Zacznijmy od rzeczy najprostszych: użyj gorącej wody! Zagotuj wrzątek i wlej go do pojemnika – takiego, w którym Twoja biżuteria lub inne drogocenne przedmioty będą całkowicie zanurzone. Możesz wlać odrobinę płynu do mycia naczyń, który rozpuści pozostawiony przez kosmetyki tłuszcz i w ten sposób wraz z ciepłą wodą wykona za Ciebie większość pracy. Gdy woda ostygnie, wyciągnij kosztowności i ciesz się ich odświeżonym wyglądem bez zbędnego wysiłku. Pamiętaj jednak, że wrzątek sprawdza się jedynie w przypadku przedmiotów wykonanych w całości ze złota: nie powinno się nim zalewać np. pierścionków z kamieniami szlachetnymi (z wyjątkiem diamentów), ponieważ mogą utracić pożądany blask.

Jak jeszcze można odświeżyć złoto? Pastą do zębów! Koniecznie jednak wybierz tę bez mikrogranulek, które mogłyby uszkodzić strukturę złota. Do czyszczenia użyj miękkiej szczoteczki lub bawełnianej szmatki i pocieraj nią kolistymi ruchami, wcierając pastę w czyszczony przedmiot. Następnie wypłucz kosztowności pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzyj do sucha.

Świetne właściwości czyszczące wykazuje również proszek do pieczenia. Aby wyczyścić złoto tą metodą, potrzebujesz zwilżonego wodą płatka kosmetycznego. Nanieś na niego odrobinę proszku, a gdy zacznie się pienić, przenieś miksturę na złoty drobiazg, lekko pocierając wacikiem. Po kilkudziesięciu minutach umyj biżuterię i wytrzyj ją do sucha.

Innym niezawodnym sposobem na to, jak wyczyścić sczerniałe złoto, jest popularny napój Coca-Cola. Znajdujące się w nim kwasy skutecznie rozpuszczają wiele nalotów, w tym kamień, rdzę, smar, a nawet plamy na odzieży. Zanurz błyskotki w napoju na kilka godzin – czas uzależnij od stopnia zabrudzenia przedmiotu.

W kuchni znajdziesz jednak o wiele więcej składników skutecznych w usuwaniu osadów na złocie: sodę oczyszczoną, sól, cytrynę, ocet, kwasek cytrynowy... co jednak w przypadku, gdy domowe sposoby nie są w stanie podołać zabrudzeniom? Czym najlepiej wówczas wyczyścić złoto? Możesz użyć amoniaku lub specjalistycznych preparatów jubilerskich, albo też oddać złoto w ręce profesjonalistów.

Jak wyczyścić złotą biżuterię?
Jak wyczyścić złotą biżuterię?

Kiedy warto oddać złoto do profesjonalnego czyszczenia?

Oddaj kosztowności w ręce jubilera, ilekroć nie chcesz stosować domowych metod w obawie przed ich zniszczeniem i nieumiejętnym traktowaniem. Profesjonaliści dysponują specjalnymi płynami, które skutecznie rozpuszczają pozostałości kosmetyków, skóry czy potu. Dobiorą również metodę konserwacji do posiadanego przedmiotu; inaczej bowiem traktuje się srebro, żelazo, miedź, diamenty i kamienie szlachetne, inaczej żółte złoto oraz różowe czy białe, które jest stosunkowo miękkie. Nieumiejętne traktowanie może zatem poskutkować powstaniem zarysowań albo też zniszczyć powłokę rodu, który nadaje przedmiotom charakterystyczny ciemny poblask.

Co więcej, drogocenna zastawa stołowa, sztućce, wazony czy inne przedmioty mogą wymagać przepolerowania, czemu mogą nie podołać dostępne na rynku ściereczki nasączone środkiem polerującym. Jubiler dysponuje profesjonalnym sprzętem, w tym myjkami ultradźwiękowymi, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje kosztowności są w dobrych rękach.

Jak przechowywać biżuterię, złote sztućce i inne elementy zastawy, by ich nie niszczyć?

Najlepszym sposobem na przechowywanie biżuterii są specjalne organizery: szkatułki lub kuferki, które są niezwykle praktyczne – pomagają ujarzmić dłuższe łańcuszki i bransoletki, chroniąc je przed plątaniem, albo też uporządkować pierścionki w osobnych przegródkach, co zabezpiecza je przed rysowaniem. Przede wszystkim jednak tego typu pojemniki są niezwykle estetycznie: świetnie prezentują się położone na blacie w łazience, na toaletce w sypialni czy konsoli.

Z kolei ze złotej, pozłacanej czy posrebrzanej zastawy stołowej możesz uczynić efektowny element dekoracyjny salonu lub jadalni. Umieść ją np. w przeszklonej witrynie, co uchroni błyskotki przed kurzem czy wilgocią, a jednocześnie w piękny sposób je wyeksponuje. Sztućce z kolei możesz umieścić w specjalnej walizce lub jeśli takiej nie masz, wystarczy owinąć je bawełnianą ściereczką lub papierowym ręcznikiem i przechowywać w suchym miejscu. Po każdym użyciu powinny być dokładnie wysuszone i wypolerowane, co zapobiegnie ich czernieniu. Będziesz też miała mniej pracy przed kolejnym użyciem – wystarczy tylko położyć je na obrusie wraz z zastawą i cieszyć się elegancką aranżacją stołu.

Wiesz już, czym wyczyścić złoto w domu, a kiedy sięgnąć po pomoc profesjonalisty. Czas wykorzystać wiedzę w praktyce! A jeśli właśnie przymierzasz się do organizacji uroczystego posiłku, zajrzyj do Salonów Agata – u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do wyposażenia jadalni, w tym sztućce, serwisy obiadowe, naczynia do serwowania napojów oraz wszelkie elementy dekoracyjne, które sprawią, że serwowane potrawy będą miały godną oprawę.