W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem

Tylko w sklepie online DOSTAWA GRATIS przy zakupie towarów za min. 200 zł | Promocja trwa do 1.08 Sprawdź

OFERTA NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI

Tylko w sklepie online DOSTAWA GRATIS
przy zakupie towarów za min. 200 | Promocja trwa do 1.08
Sprawdź

OFERTA NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI

powrót

Jak zaaranżować ścianę z TV?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Większość z nas nie wyobraża sobie salonu bez telewizora. Przytulny kącik telewizyjny to idealne miejsce do relaksu po ciężkim dniu czy rodzinnych seansów filmowych. Wygodna kanapa, nastrojowe oświetlenie i oczywiście telewizor. Jak efektownie wkomponować go w przestrzeń salonu?

W nowoczesnych, dynamicznych wnętrzach, gdzie znajduje się dużo elektroniki, telewizor stanowi naturalny element wystroju i nie musimy martwić się o to, jak sprytnie wpasować go w aranżację. Często zdarza się jednak, że telewizor w salonie nie do końca pasuje do stylistyki całego pomieszczenia i wolelibyśmy go raczej ukryć niż wyeksponować. Możemy wówczas zdecydować się na sprzęt chowany w szafce, a nawet w ścianie lub suficie. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Jak zaaranżować ścianę z telewizorem? Jak skutecznie go wyeksponować lub jak sprawić by był mniej widoczny?

Mocny akcent

Jedna wyrazista ściana w salonie to bardzo popularny trend aranżacyjny ostatnich sezonów. Łatwo wyróżnić ją za pomocą cegły lub betonowych płyt, co sprawdzi się zwłaszcza w surowych, industrialnych i skandynawskich wnętrzach. Innym pomysłem jest pomalowanie jej na kontrastowy kolor lub oklejenie wzorzystą tapetą – te rozwiązania będą pasowały w zasadzie do każdego wystroju i stylu. Ważne jest jedynie wybranie odpowiedniej barwy czy motywu. W wersji minimalistycznej na ścianie wystarczy powiesić telewizor. Możemy też poeksperymentować z umieszczeniem na niej półek, stworzeniem wnęki z panelem czy ustawieniem mebli, a także oświetleniem. Ściana sama w sobie będzie ozdobą, dlatego warto zachować umiar w jej dekorowaniu.

Nowoczesna meblościanka

Monumentalne meblościanki rodem z PRL to już przeszłość, chyba że aranżujemy wnętrze na takie w stylu retro. Współczesną alternatywę stanowią meble modułowe. Dzięki nim na ścianie stworzymy dowolną kompozycję, którą w każdej chwili możemy zmienić, na przykład dodając kolejne elementy. Bez problemu umieścimy wśród nich telewizor – zarówno w wersji wiszącej, jak i wykorzystując stolik RTV. Meble modułowe cechują się dużą funkcjonalnością i ciekawym designem, dają też możliwość przechowywania wielu rzeczy. Interesującą i najczęściej wybieraną opcję stanowią nowoczesne meblościanki, zaprojektowane specjalnie z myślą o zaaranżowaniu ściany z telewizorem. W ich skład wchodzą przeważnie otwarte półki wiszące, witryny z drzwiczkami oraz szafka RTV z miejscem na sprzęt i z szufladami. Hit stanowią modele podświetlane.

Półki i regały

Telewizor możemy też z powodzeniem wkomponować w domową biblioteczkę. Jeżeli posiadamy bogaty księgozbiór, warto uczynić z niego ozdobę salonu. Niezwykły efekt uzyskamy zabudowując całą ścianę półkami albo regałami, zostawiając jedynie miejsce na telewizor. Takie rozwiązanie będzie pasowało zwłaszcza do większych wnętrz – mniejsze może po prostu przytłoczyć i sprawić, że wizualnie będzie sprawiało wrażenie jeszcze bardziej ciasnego. Znacznie lepiej sprawdzą się w tym przypadku otwarte półki.

Galeria

Wiszący telewizor możemy w oryginalny sposób ukryć, tworząc kompozycję z obrazami lub modnymi ostatnio grafikami. Płaski ekran umieszczony pośród innych ramek będzie na pierwszy rzut oka wyglądał jak jeden z elementów galerii.

Telewizor wiszący czy stojący?

W zasadzie nie ma to większego znaczenia – wszystko zależy od naszych preferencji i całościowej wizji wystroju wnętrza. W przypadku, gdy zdecydujemy się na opcję stojącą, niezbędny będzie oczywiście stolik po telewizor, ale może on przecież znaleźć się także nawet kiedy powiesimy telewizor na ścianie – choćby po to, aby umieścić tam drobny sprzęt RTV. Szafka pod telewizor jest znacznie łatwiejszym rozwiązaniem – pozwoli bezproblemowo ukryć kable oraz uniknąć wiercenia w ścianie otworów na uchwyt do telewizora. Zyskujemy także dodatkowe miejsce do przechowywania. Z kolei wiszący ekran warto zaplanować już na etapie wykańczania pomieszczenia – kable najlepiej ukryć w ścianie, tworząc na nie specjalny kanał.

Niezależnie od wyboru ważne jest właściwe ustawienie telewizora względem okien oraz zachowanie odpowiedniej odległości od kanapy. Najbardziej komfortowe oglądanie zapewni nam ekran znajdujący się tyłem lub przynajmniej bokiem do okna – odbijające się światło nie będzie zakłócało seansów. W przeciwnym razie musimy zainwestować w solidne rolety zaciemniające. Odległość telewizora od mebli wypoczynkowych zależy przede wszystkim od wielkości salonu, nie powinna być jednak mniejsza niż dwa metry, inaczej oglądanie ekranu (zwłaszcza o dużej przekątnej) będzie dla nas po prostu męczące. Jeśli chodzi o wysokość, należy umieścić go tak, by linia naszego wzroku była skierowana mniej więcej na jego środek. Im większa odległość od ekranu, tym wyżej może się on znajdować.