Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak zmieścić stół w małym salonie? Pomysły i aranżacje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niestety nie każdy ma takie szczęście, by mieć przestronny salon z gigantyczną jadalnią. Wiele polskich mieszkań to raczej niewielkie metraże, które mogą stanowić aranżacyjne wyzwanie. Znacznie częściej zastanawiamy się więc, jak w małym salonie ustawić jeszcze stół, tak by pokój mógł pełnić również funkcję jadalni. Czy kompaktowy salon ze stołem to marzenie niemożliwe do spełnienia? Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne wnętrze.

Praktyczne wskazówki na aranżację małego salonu ze stołem

Jak może wyglądać aranżacja małego salonu ze stołem? Podstawą powinien być podział pomieszczenia na strefy – w tym przypadku na przestrzeń wypoczynkową, z kanapą lub narożnikiem z funkcją spania i telewizorem, oraz część jadalnianą. W miarę możliwości warto zdecydować się na takie ich rozlokowanie, żeby stół znalazł się jak najbliżej kuchni, na przykład tuż przy wejściu do salonu. To rozwiązanie pozwoli ograniczyć do minimum wędrówki z parującymi garnkami oraz ciężkimi talerzami za każdym razem, gdy będziesz serwować posiłek. Jeśli urządzasz salon połączony z kuchnią, stół warto postawić na granicy tych stref.

Jak zmieścić stół w małym salonie - aranżacja salonu z okrągłym stołem
Jak zmieścić stół w małym salonie - aranżacja salonu z okrągłym stołem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Koniecznie zastanów się też, ile miejsc przy stole potrzebujesz na co dzień – nie od święta! Niektórzy zakładają, że stół powinien pomieścić całą bliższą i dalszą rodzinę lub kilkoro znajomych, gdy przyjdą w odwiedziny, ale w niewielkim wnętrzu raczej trudno będzie zrealizować tę wizję. Poza tym, czy warto dla kilku okazji w ciągu roku zastawiać salon wielkim stołem, przy którym na co dzień będą zasiadać na przykład trzy osoby? Na potrzeby wystawnych obiadów i kolacji lepiej postawić na stół rozkładany albo dodatkowy mebel przechowywany np. w garażu lub schowku i wyciągany tylko w razie konieczności.

Jeżeli na co dzień przy stole zasiada tylko kilka osób, sposobem na zaoszczędzenie miejsca w salonie może być niewielki stolik jadalniany albo większy prostokątny stół dosunięty dłuższym bokiem do ściany. Drugie z tych rozwiązań sprawdzi się, jeśli jest Ci potrzebny stosunkowo duży stół w małym salonie – w razie potrzeby można go odsunąć, a pod ścianą ustawić dodatkowe krzesła.

Jaki stół wybrać do małego salonu?

Idealny stół do małego salonu to model rozkładany, który pomieści dodatkowe nakrycia, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Stoły rozkładane występują w różnych rozmiarach, łatwo będzie Ci więc dobrać taki mebel, który sprosta wymaganiom Twojej rodziny w czasie codziennych posiłków i podczas specjalnych okoliczności, takich jak urodziny czy święta.

Jeśli nie potrzebujesz stołu z opcją rozkładania, nie musisz się na niego decydować za wszelką cenę. Warto jednak i w tej sytuacji pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zaaranżowane przez Ciebie wnętrze będzie wyglądać lekko i przestronnie.

Jak zmieścić stół w małym salonie - aranżacja salonu z prostokątnym stołem
Jak zmieścić stół w małym salonie - aranżacja salonu z prostokątnym stołem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Wybieraj stoły z jasnych materiałów albo przynajmniej z jasnym blatem, który optycznie rozjaśni pomieszczenie i sprawi, że tak duży mebel jak stół nie przytłoczy aranżacji w salonie. Warto też rozglądać się za w miarę prostymi, minimalistycznymi modelami bez wielkich, ozdobnych nóg albo dużych kozłów. Koniecznie zwróć też uwagę na to, czy krzesła da się wsunąć głęboko pod blat, czy konstrukcja stołu to uniemożliwia, powodując, że siedziska zajmują jeszcze więcej miejsca w pokoju.

Okrągły stół w małym salonie – czy to dobre rozwiązanie?

Czy w małym salonie okrągły stół to dobry pomysł? Jak najbardziej! Wbrew powszechnej opinii okrągłe stoły są bardziej ergonomiczne i zajmują mniej powierzchni niż prostokątne czy kwadratowe stoły na tę samą liczbę osób, a modele rozkładane mogą pomieścić dodatkowe nakrycia, gdy zaprosisz gości albo powiększy się rodzina .

Mały salon ze stołem o okrągłym blacie będzie prezentował się niezwykle lekko i elegancko, zwłaszcza jeśli uzupełnisz strefę jadalnianą o nisko zawieszoną lampę i na przykład modny okrągły dywan. Dobrym pomysłem będzie też dodanie do aranżacji obrusu – dopasuj go kolorystycznie do reszty pomieszczenia albo postaw na ponadczasową biel.

Jak zmieścić stół w małym salonie - aranżacja salonu z kwadratowym stołem
Jak zmieścić stół w małym salonie - aranżacja salonu z kwadratowym stołem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jakie krzesła dobrać do stołu w małym salonie?

Stół nie obejdzie się bez krzeseł – te meble to zakup konieczny przy urządzaniu strefy jadalnianej, nawet tej najmniejszej. Na co zwracać uwagę, zastanawiając się, jak zmieścić stół i krzesła w małym salonie?

Jeśli masz mało miejsca do zagospodarowania, lepiej odpuścić sobie pokaźne meble np. tapicerowane krzesła z dużymi podłokietnikami. Takie krzesła, choć piękne, będą wyglądać w małym salonie na zbyt masywne i będą zajmować zdecydowanie zbyt wiele miejsca. Rozważ kupno lekkich krzeseł, które nie przytłoczą aranżacji, na przykład modeli z małymi poprzecznymi oparciami albo o ażurowej konstrukcji. Strzałem w dziesiątkę będą też krzesła w jasnych odcieniach.

Dobrym ruchem będzie sprawdzenie, czy krzesła nie kolidują z konstrukcją stołu – nogami, kozłem – i ewentualnie, czy podłokietniki mieszczą się pod blatem. Jeśli nie będzie się dało dosunąć krzeseł do blatu, to kącik jadalniany zajmie znacznie więcej miejsca w i tak już niewielkim pomieszczeniu.

Masz już pomysł na to, jak zmieścić stół w małym salonie, np. w bloku? Zajrzyj do naszych salonów i sklepu internetowego po kompletne wyposażenie strefy jadalnianej – na agatameble.pl znajdziesz nie tylko stoły i krzesła, ale także dodatki na stół, serwisy obiadowe i dekoracje.

Przykładowe stoły do małego salonu

Stół rozkładany okrągły KANO
1349,10
Cena najniższa: 1499,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1499,-

Stół okrągły ROMA 110 - 160 cm
1071,20
Cena najniższa: 1339,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1339,-

1219,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany dębowy JALEN 110-147 cm
1610,10
Cena najniższa: 1789,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1789,-